Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Dopřejte pokojovkám jejich vlastní jarní deštíček

Přichází jaro a s ním se začíná příroda zelenat. I u nás doma nebo na balkoně se rostliny probouzejí k životu. Aby se jim lépe dařilo, dopřejte jim kromě světla také správnou zálivku. Jeden z nápaditých samozavlažovacích květináčků vám v tom pomůže.
Vydáno: 15.04.2015
Závěsný samozavlažovací květináček je rovněž efektní ozdoba na stěnu.
Závěsný samozavlažovací květináček je rovněž efektní ozdoba na stěnu. Autor: boredpanda.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zimu pokojové rostliny přežívají úspěšně zvláště tam, kde jejich majitelé pamatují na to, že přes zimu si také rády užijí trochu klidu. Zálivka by se měla omezit a nebát se toho, když občas některé listy zežloutnou.

Jaro – přirozené teplo a více denního světla – naopak znamená probouzení se k bujarému životu. A k tomu je třeba také více závlahy. Každá rostlinka má ale svůj vlastní „pitný režim“. Zásadou u většiny pokojových rostlin je, zalévat je tak, aby se voda dostala až ke kořenům. Přebytečnou vodu, kterou už půda neudrží, ale odstraníme.

Zajímavý je vliv materiálu květináčku na zálivku. U těch umělohmotných se vlhkost drží v půdě. Naopak ty z pálené hlíny jsou schopné část vlhkosti nasát a odpařit. Proto je nutné u těchto nádob zalévat mírně intenzivněji.

Zelená podkladová barva odkazuje na rostlinky, modrá pak na nebe. Obláčky jsou ale v obou případech „přírodně“ bílé..
Zelená podkladová barva odkazuje na rostlinky, modrá pak na nebe. Obláčky jsou ale v obou případech „přírodně“ bílé..
boredpanda.com

Voda na zálivku by měla být odstátá a nepříliš studená a zalévat bychom měli dopoledne, tedy v čase, kdy začíná den a rostlinka může vlhkost využít. Časté zalévání na noc není příliš výhodné. Tma a nižší teploty s vlhkem dohromady vytvářejí ideální prostředí pro hnití.

Nechcete-li se příliš zaléváním zabývat, mohou vám pomoci samozavlažovací květináče a truhlíky. Ty se spodní nádobou na vodu asi znáte. Jihokorejský designér Jeong Seungbin ale přišel s nápadem, jak zalévat rostlinky ze shora.

Jeho deštivé květináčky mají nad sebou obláček, z něhož odkapává předem nalitá voda. Výhodou je to, že je květináč zaléván rovnoměrně a navíc se sem tam vlhčí i jeho listy. U pokojových rostlin v bytech s ústředním topením je to např. v zimě velká výhoda. Předností je ale také vzhled a efekt postupného deštíku, který dobře působí i na oko. Nádobka v podobě mráčku pojme 80 ml vody a pro ty menší rostlinky je to přesně tak akorát.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Jarní květiny jsou překrásné

Jste alergici? Nahraďte substrát u rostlin zeolitem

Práce je víc než dost

Dubnový shon na zahradě: co je třeba udělat?

Krokusy

Jarní procitání: Které květiny kvetou jako první?

Článek je zařazen v:
Reklama