Vyvracíme 4 mýty o dřevostavbách. Vydrží až 150 let a odolají ohni lépe než ocel
Stojíte před rozhodnutím, jak si pořídit nové bydlení? Co se nechat zlákat dřevostavbou? Ty se ty poslední době těší velké oblibě, o čemž vypovídá i skutečnost, že za loňský rok byl každý sedmý dům konstruován jako dřevostavba. Kromě návratu k přírodním materiálům, rychlé výstavbě, vysoké kvality rodinného eko-friendly bydlení představují i finanční úspory.
Dřevostavby umí dělat radost, ještě před tím, než je možné se do nich nastěhovat. Jednou zjejich největších přednostní je rychlá výstavba – od zahájení stavby stojí dům do tří až čtyř měsíců, tím se dřevostavby stávají vhodnou volbou třeba pro mladé páry, které chtějí co nejdříve bydlet. Domy vystavěné na bázi dřevěných materiálů navíc jdouruku vruce se současným trendem ohledu kživotnímu prostředí – například na výstavbu nízkopodlažní dřevostavby se vprůměru spotřebuje pouze sedm vzrostlých stromů a na patrovou jedenáct.
Mýtus číslo 1: Dům ze dřeva má krátkou životnost
Dřevo je přírodní stavební materiál od nepaměti, a proto rozhodně neplatí, že by jakkoliv omezovalo životnost domu. V případě kvalitního materiálu aprofesionálně odvedené práce je zaručená životnost dřevostaveb až 150 let, což znich dělá komfortní generační bydlení.
Mýtus číslo 2: Vnitřní prostory jsou plné vlhkosti a plísně
Dalším z mýtů, snimiž se dřevostavby potýkají, je informace, že se vnich drží vlhkost, avznikají tak zdraví škodlivé plísně. Je to ale naopak. Stěny jsou totiž opatřeny důmyslným systémem parozábran, které nepropustí vlhkost směrem do vnitřku stěny domu. Abyste měli jistotu, že dům dobře těsní, provádí se před předáním domu finální blower door testy. Jedná se ospecifickou zkoušku, která testuje vzduchotěsnost obálky stavby, laicky řečeno se dům nafoukne a sleduje, že vzduch nikde neuchází.
Dobrý způsob, jak nejefektivněji ochránit konstrukci před nežádoucím navlhnutím, pak představuje unikátní systém monitoringu vlhkosti Moisture guard. Ten umožňuje skrze zabudovaná chytrá čidla vkonstrukci domu sledovat jakékoliv vlhkostní výkyvy, čímž prodlouží životnost celého domu. Dřevostavby díky tomu zajišťují hypoalergenní prostředí, kde se nedrží zdraví škodlivé plísně, a je tak vhodné pro alergiky iastmatiky.
Mýtus číslo 3: Dřevostavby mají tenké stěny a nic neudrží
Přestože jsou stěny dřevostavby tenké – celková síla nosných příček je necelých patnáct centimetrů –, je možné na ně pověsit takřka cokoliv, včetně závěsného nábytku či těžkých polic. Tajemství, jak takové nosnosti dosahují, je ukryté ve velmi pevných fermacellových deskách, jimiž jsou přiklopeny nosné hranoly domu. Fermacell totiž na jediné hmoždince udrží až padesát kilogramů! Domněnky, že by dřevostavby měly chabou konstrukci, jsou tedy zcela liché.
Mýty dřevostavby 4 Zdroj: VEXTA DOMY
Mýtus číslo 4: Dřevěný dům je náchylný k požáru
Jste-li milovníci svíček či otevřeného ohně vkrbu, ale bojíte se náchylnosti dřevostavby na požáry, nesmutněte. Ačkoliv to může znít zcela paradoxně, dřevěná konstrukce zvládne případný požár lépe než například ocelová. Vysvětlení je velmi jednoduché: „Při styku sohněm vznikne na nosných dřevěných prvcích konstrukce zuhelnatělá krusta, která brání dalšímu ohoření, neboť brání samotnému přístupu kyslíku, který hoření podporuje,“ vysvětluje princip takzvaného zahořeníodborník na dřevostavby Tomáš Veselý z Vexta Domy a pokračuje: „Navíc vpřípadě požáru má dřevo tendenci hořet předvídatelně, oproti čemuž se ocelové konstrukce bortí náhle. Díky tomu je mnohem snazší případný požár dřevostavby uhasit."