28. prosince 2014 05:58
Markéta ZídkováDruhy sklenic na nápoje: Poznáte, na co se která hodí?
Můžete pít víno z duritky. Ale proč se nenaučit, na co se co hodí.
Sklenice se liší tvarem i velikostí přesně jak to vyžaduje nápoj, pro který je určená. Až v té správně zvolené sklenici vynikne jeho barva i vůně. Odpovídající sklenka tak už svým tvarem zásadně ovlivňuje chuť jakéhokoli druhu nápoje. Byla by tedy škoda toho nevyužít.
Zaměnit druhy nápojového skla v restauraci by si dnes dovolil málokdo. V předlistopadových dobách se na stole občas ocital jiný typ sklenice na vodu než na víno. „Jedna byla ze servisu Gina a druhá ze servisu Laura. Nepatří k sobě, každý z těch servisů má zastoupeny všechny druhy. S takovou nepříhodnou kombinací jsem se už ale dlouho nesekal,“ vzpomíná majitel sklárny v Nižboru Jiří Rückl. „Už jim dochází, že na portské nemohou dát půllitrovou sklenici a že lze dát maximálně stejnou sklenici na vodu jako na pivo.“ Restaurace i podle tohoto propagátora reprezentativního prostírání běžně vystačí se čtyřmi druhy sklenic s tím, že kdo chce být noblesní, má si jich pořídit sedm druhů. Totéž platí i doma.
Vydejte se s námi do říše skla, od půllitrů až k jednotlivým druhům sklenic na tvrdý alkohol a koktejly.
Pivo - to asi víme všichni
Půllitr
Je nejlepší na pivo plzeňského typu, ale i pro ležáky obecně. Některé jsou zakulacené, některé mají stěny svislé. Většina z nich nese logo pivovaru a je příhodné čepovat pivo do sklenice daného pivovaru.
Pivní sklenice
Objem je stejný, tvarem se liší. Je užší než půllitr a směrem vzhůru se rozšiřuje a je i vyšší. Hodí se především k podávání pšeničných či svrchně kvašených piv, dobře se však hodí i pro prémiové ležáky. Specifická sklenice pro pšeničné pivo nestoupá zakulaceně, ale od určitého bodu pod stejným úhlem. U nás jsou však spíše výjimečné.
Pivní poháry
Sklenice o objemu 0,5l nebo častěji 0,3l, které se nejlépe hodí k podávání velmi silných pivních speciálů, protože podtrhují jejich výlučnost.
Sklenice vhodné na víno
Sklenka na červené víno
Nejvíce se pro tento druh prosadila zakulacená sklenka s kratší nožičkou a širokou vrchní částí. Sklenice tvarem a objemem dovoluje i kroužením provzdušnit nápoj a rozvinout jeho vůni i chuť. Drží se při vrchním konci nožičky.
Sklenka na bílé víno
Jelikož bývá aroma bílého vína méně intenzivní, je možné podávat ho do užší sklenky, která má rovněž užší vršek, jehož vlivem se aroma koncentruje. Sklenky s bílým vínem jsou uzpůsobené držení ve spodní části nožičky blízko její patky, kdy se nápoj neohřívá o ruku.
Sklenka na šumivá vína (flétna)
Ze všech tří skleniček na víno je ta soudobá na sekt a šampaňské nejštíhlejší. Proto se jí také přezdívá flétna. I tu je - z téhož důvodu jako sklenici s bílým vínem - zvykem držet za spodní část stonku či lépe za patku, nikdy však za tělo.
Sklenky na likéry a destiláty
Panák
Univerzálním panákem, tzv. shot glass, určeným k pití na jeden lok, mnoho invence ani erudovanost projevit nelze. Na ovocné pálenky nebo vodku se ale vyloženě hodí. Naopak kvalitní destiláty určené k vychutnávání by se v panáku ocitnout neměl.
Uhodnete, na co se která hodí?
Likérka
Anglicky Cordial Glass. Obvykle jde o malý kalíšek na dlouhé noze. Rozličností podob a zdobným pojetím odpovídají různorodosti likérů.
Sklenka na sherry
Lze ji popsat jako zmenšenou sklenku na víno. Je vhodná nejen na sherry, ale i na další aperitivy z řad likérů a dezertních vín, včetně portského.
Sklenky na whisky
Správná sklenka na whisky by měla být v hrdle zúžená, aby se její vůně více koncentrovala.
To splňuje sklenka zvaná tulipán, anglicky Tulip Glass. Svému názvu tato sklenka na nožce, s oblými rysy a zúženým hrdlem nezůstává nic dlužna. Znalci ani jinou nechtějí, pro běžnou konzumaci však i ty nadužívané rovné „whiskovky“ s tlustým dnem stačí.
Koňakovka
Tato sklenka na podávání brandy, koňaku, ale také whisky je v angličtině známá pod názvem Brandy Snifter. Zúžená vrchní část opět pomáhá koncentraci vůně nápoje. Díky oblému tvaru se dobře drží, a to za tělo sklenky.
Sklenky na míchané nápoje
Koktejlka
Velmi rozšířený typ, anglicky Cocktail Glass. Kalíšek se prudce rozbíhá do stran, tenká a dlouhá nožka je na široké základně. Díky tomu se nápoj neohřívá od ruky a široký kalíšek zas umožňuje dobře vnímat vůni nápoje. Patří do ní Martini, koktejly Cosmopolitan, Manhattan, Paradise nebo Daiquiri.
Highball Glass
Běžná sklenice válcovitého tvaru s masivnějším dnem. Název je odvozený od označení skupiny míchaných nápojů kombinujících destilát velkým dílem nealkoholického nápoje jako jsou Sex on the Beach, Blue Lagoon, Bloody Mary, Long Island Iced Tea nebo Tequila Sunrise.
Collins Glass
Podobá se Highball Glass, je však štíhlejší a vyšší a má také větší objem (běžně mezi 300 a 400 ml). Bývá většinou matná. Je určena pro koktejly obsahující sycený nápoj a končí v ní obvykle Mojito nebo také koktejl Tom Collins.
Margarita Glass
Při podávání stejnojmenného koktejlu se hrana sklenky nejprve namočí do limetkové šťávy a poté do soli. Tvarem je někde mezi sklenkou na šampaňské a koktejlkou.
Hurricane Glass
Atypická sklenka s krátkou nožkou a velkým kalíškem o objemu 600 ml. Ideální na koktejly typu Piña Colada, Blue Hawaii nebo Hurricane.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: