Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Rezavý dům ve svahu. Nechybí vinný sklep ani skvělý výhled

Dům v Horoměřicích u Prahy má nezvyklý půdorys a opláštění, které nepotřebuje údržbu.
Vydáno: 29.06.2016
Pohled z východní strany

Jeho výlučnost není samoúčelná. Nezvyklý půdorys domu pomohl lépe oddělit odlišné zóny interiéru. Kompaktní nepravidelný tvar se dvěma vysouvajícími se křídly či konzolemi má své výhody. První konzola směřuje z hlavního obytného prostoru na jihovýchod s panoramatickým výhledem do údolí. Ta druhá s ložnicí ve druhém nadzemním podlaží je zas orientována na východ k pozemku s lesem a je díky tomu klidnější.

Velkým oknem se naskýtá výhled do údolí
Velkým oknem se naskýtá výhled do údolí
archiv ČCA

Dům je zapuštěný do svahu, kde se nachází vinný sklípek i s posezením. K opláštění fasády architekti z pražského Vyšehrad Atelieru navrhli vertikálně orientovaný rezavý plech Corten s velmi jemnou vlnovkou, který nevyžaduje údržbu.

Dům je výškově rozdělený po zhruba půl podlaží na šest výškových úrovní, které jsou od sebe vždy odděleny jedním schodišťovým ramenem. Odspodu mají tyto výškové úrovně následující funkce: již zmíněný vinný sklípek s částí pro hosty, relaxační místnost s tělocvičnou a technickým zázemím, garáž se zádveřím a úložnými prostory, hlavní obytný prostor s jídelnou a kuchyňským koutem, část s dětskými pokoji a nejvýše je část pro rodiče.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Reklama
Článek je zařazen v: bydlení, víla, okolí Prahy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama