Bydlení

18. února 2019 14:00

Andrea Vránová

Eko mazlíček: Jak si ho vybrat, čím ho krmit a co udělat s jeho hromádkami?

Pivní lázně, šampon pro zářivé vlasy, dávkovač cereálií. Dá se bez toho přežít? Ano, dá. A i váš mazlíček to zvládne bez řady výdobytků moderních prodejců, kteří útočí na naše city. Jak žít ekologicky se zvířátkem po boku?

Ekologický mazlíček je ten, který má ekologicky smýšlejícího páníčka. Přímá úměra. Uvažujte proto nad nákupy pro svá zvířátka stejně, jako uvažujete o nákupech pro sebe.

Pár příkladů za všechny: krmivo pořizujte na váhu z lokální a bio produkce, kosmetiku si půjčte od matky přírody a hračky vylovte z půdy či dna peřiňáku. Eko mazlíček, to je minimalismus, DIY a orientace na nehmotné statky. Stejně jako každé dvounohé bytosti bude se i vašemu mazlíčkovi dařit zejména tehdy, pokud k němu budete přistupovat laskavě a s dobrými úmysly. Žádné psí lázně nebo kadeřnictví jeho dlouhodobou spokojenost nezajistí.

Pojďme se ale podívat na konkrétní tipy na ekologický chov domácího mazlíčka.

Výběr mazlíčka

Eko volba začíná už při výběrů vícenohého parťáka. V psích útulcích smutně kouká řada odložených, ztracených bytostí, doufajících v lásku a domov. Nebo upřednostněte mláďátka a zralé chlupáče z chovatelských stanic s průkazem původu.

Velké NE jsou zvířata bez průkazu inzerovaná na internetu. Líhnou se často z chamtivosti majitelů v tzv. množírnách. Zvířecí duše tu jdou stranou, zato byznys krutě vpřed.

Krmivo

Značky „bio“ a „local“ hrají prim i u chlupáčů. Granule dneska seženete na váhu. Že nejsou k dostání ve vašem okolí? Pak volte stravu balenou v papíře nebo v co největším pytli.

S masem je to horší – živočišný průmysl patří k největším znečišťovatelům planety. Na druhou stranu řada mazlíčků konzumuje vedlejší produkty masové výroby, tedy vnitřnosti, kosti apod. Tím snižují množství vyprodukovaného lidského odpadu. Největší milovníci planety ale sytí svého miláčka vegansky. Zdali při této stravě bude váš mazlíček prospívat, je na konzultaci s veterinářem.

Minimalismus – tohle slovo by se vám mělo rozblikat pokaždé, když mazlíčkova spižírna zeje prázdnotou. Byznysmeni vymýšlí kdeco, aby si napěchovali kapsy zlaťáky. Psí víno, cukroví, muffiny, adventní kalendáře… Nic z toho váš drahoušek nepotřebuje. Stejně jako vy.

Exkrementy

Kam s ním? „Voňavý pokládek“ patří do kompostovatelného sáčku, koukáme-li na svět přes zelené brýle. Nebo pod zemský povrch – malou lopatičku schováte do kapsy bundy. Vyvarujte se pytlíků z bioplastů. Ač výrobci garantují jejich rozložitelnost, podmínky pro to, aby se rozklad povedl, lze v běžném režimu jen obtížně navodit.

A nyní se dostáváme k jádru pudla. Nebo spíš jeho odpadu. Umístit exkrement do kompostovatelného sáčku je pěkný začátek, ale kam s touto „časovanou bombou“? Ideálně do koše určeného na psí výkaly. Druhým zeleným řešením jsou psí záchodky, které se těší čím dál větší oblibě.

Pozor – výkaly rozhodně nepatří na klasický kompost! To kvůli možné přítomnosti E. coli, toxoplazmózy a dalších patogenů. Vybudujte si na zahradě samostatný kompostér co nejdál od klasického. Vzniklý kompost nepřidáváme k rostlinám, jejichž části hodláme konzumovat, např. k bylinkám apod.

Pelíšek

Sekáče, biobavlna a šikovné ruce letí i v oblasti zeleného pelíškování domácích mazlíčků. Hnízdo pro vašeho parťáka snadno vyřešíte starým povlakem na polštář vycpaným třeba nepoužívanými plastovými pytlíky. A podestýlku? Jedině kompostovatelnou!

Doplňky

Tato kategorie tu vůbec nemusela být. Zeptejte se sami sebe, zdali vaše kočka potřebuje třpytivý třpytivý obojek. Nebo váš pes motýlka.

Péče o tělo a vzhled

Méně je více, připomněla by nám matka příroda. Zvířata přirozeně neholdují chemickým výmyslům nás dvounožců. Mazlíčci jsou dílem přírody, a tak s jejími produkty nešlápnete vedle.

Odolejte lákavým obalům kosmetických produktů. Ne, vlhčené ubrousky na kočičí tlapky skutečně nepotřebujete, pokud se vám ve skříni válí aspoň jedno nenošené triko. Uši vytřete kouskem látky namočené v roztoku vody (1 hrnek) a jedlé sody (1 lžička). Srst narovnejte dřevěným kartáčem s přírodními štětinami a vypulírujte ji jedlou sodou, kterou po vmasírování vykartáčujte. To je mimochodem skvělý suchý šampon i pro dvounožce.

Zázraky dovede i kokosový olej – dle uživatelů internetu skvěle hojí zraněné tlapky od rozpáleného asfaltu nebo soli. Srsti propůjčí lesk a jeho přítomnost ve stravě podle všeho posiluje vazy a imunitu proti artritidě či obezitě. Jeho použití však zkonzultujte s veterinářem.

A psí salony, masáže či bublinkové koupele? Zodpovězte si sami, zdali jsou takové procedury nezbytné pro zdravé fungování lidí. Natožpak mazlíčků. Sázejte na selský rozum a přirozenost zvířat.

Zábava

Číhá doma, ne v obchodě! Protože nejekologičtější a nejzábavnější hračky se vám už někde povalují (batolata by mohla vyprávět, kdyby uměla mluvit).

Neposední mazlíčci si vyhrají s klubkem příze, toaletním papírem, korkovou zátkou, polštářkem plným bylinek nebo tenisákem. Pokud ve svém minimalistickém hnízdě nic takového nenajdete, první pomoc pro vašeho znuděného mazlíčka číhá v second handech (v řadě z nich zakoupíte plyšáky nebo záclony a povlečení, ze kterých se dá ušít spoustu legrácek). A nabízí se i v obchody s eko hračkami.

Jak na chlupy a zápach

Chlupy a charakteristický odér mohou stát za tím, proč se k vám na návštěvu nehrnou vaši kamarádi. Řešení je přitom snadné – povolejte do služby protřelou jedlou sodu. Nasypejte ji na koberce, nechte ji chvíli působit a poté vysajte. Jedlá soda výborně pohlcuje pachy, takže po čichové stopě čtyřnohého obyvatele domu nebude ani památky.

Pasta z jedlé sody (smíchaná s vodou) zahladí stopy po loužičkách i hromádkách. A tam, kde to sama neutáhne, přichází na pomoc ocet a citronová šťáva. Tato mocná trojkombinace vyzmizíkuje všechny vady na kráse domova.

A jak na chlupatý horor? Nejlépe se na chlupy osvědčuje antistatická rukavice (lze ji prát a používat znovu a znovu), sušička (proudění vzduchu dokáže zázraky, ale tato možnost příliš eko není) nebo přidání houbičky či natáčky se suchým zipem do bubnu pračky.

Doplňky

Tato kategorie tu vůbec nemusela být. Zeptejte se sami sebe, zdali vaše kočka potřebuje třpytivý třpytivý obojek. Nebo váš pes motýlka.

Eko páníček

Eko mazlíček začíná tam, kde končí eko páníček. Navazuje na něj. Pokud majitel chlupáče propadne lákadlům bohaté zvířecí nabídky, odnese to jeho vícenohý společník a v důsledku i příroda.

Před koupí doplňků pro mazlíčka by se měly nadechnout zejména ženy. Tlak módy na nás štěká i v oblasti chovu domácích mazlíčků. Naším úkolem je všem těm venčícím kabelkám s pamlskovníky a dalším výmyslům odolat!

Jak se říká, domácí mazlíček je odrazem svého pána. Spokojený páníček, spokojený mazlíček. A jeho enviromentální dopad je jen a pouze v našich rukou. My ho sytíme, my ho šatíme, čistíme, bavíme.

Pořízení mazlíčka s sebou nese spoustu odpadu a nespadá tedy zrovna do sekce „eko“. Pokud ale v pořízení srstnatého společníka vidíte smysl, přijměte zodpovědnost nejen za jeho činy, ale i stopu, kterou na naší planetě zanechá.

Sdílejte článek

Přečtěte si také