Bydlení

1. února 2017 05:58

Markéta Zídková

Evropská cena za architekturu má 40 finalistů – podívejte se na ty nejzajímavější z nich!

Do klání o Evropskou cenu za architekturu – Mies van der Rohe Award 2017, pokročilo 40 staveb. Žádná z deseti českých nominací se ale do prestižního výběru nedostala.

Ve čtyřicítce staveb z 355 původně nominovaných jsou v největší míře zastoupeny projekty z Francie, Portugalska, Velké Británie, Dánska, Španělska, Nizozemska a Norska. Městům s kvalitní architekturou pak dominuje Londýn, Lisabon či Dublin. Jak informovala Česká komora architektů, většina vybraných prací stojí v centrech měst (24 staveb), devět se pak vyskytuje v krajině a sedm na periferiích měst. Většina investorů těchto prestižních staveb pochází z veřejného sektoru, nechybí však také zajímavé ukázky soukromého či rezidenčního bydlení. Zastoupeny jsou také školy, kulturní a sportovní budovy či řešení veřejných prostranství i krajiny. Zhruba třetina realizací je – alespoň podle soudu mezinárodní poroty – dobrým příkladem toho, jak architekti zasazují moderní stavby do historického prostředí.

Bydlení pro bezdomovce. Je to velká pomoc, neboť v londýnských parcích hlavu složit nelze – jsou oplocené a na noc nepřístupné. Foto: archiv Mies van der Rohe Award//Peter Barber Architects

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. V polovině února porota oznámí užší výběr finalistů a 26. května pak spolu se Zvláštní cenou pro začínající architekty vyhlásí i vítěze celé soutěže.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také