Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Fascinující! Čína testuje obří autobus, pod nímž mohou jezdit auta

Tenhle bus nepotřebuje svůj vlastní pruh na silnici, přesto si z doprávní zácpy nic nedělá.
Vydáno: 05.08.2016
Jak mu říkat? Autobus na kolejích? Na chůdách? Vyvýšený autobus?

Takhle by mohla vypadat budoucnost dopravy. Autobus, pod kterým mohou jet dva proudy osobních aut. A to díky tomu, že to není žádný drobeček. Prototyp TEB-1 (Transit Elevated Bus) měří pět metrů na výšku a 22 metrů na délku, osm metrů na šířku. Vejde se do něj 300 lidí.

Jak mu říkat? Autobus na kolejích? Na chůdách? Vyvýšený autobus? Určitě se časem najde nějaké příhodné jméno i v češtině, protože o autobus mají zájem i evropské země, takže je dost možné, že se s ním zanedlouho setkáme i na našem kontinentu.

Zácpa ho nezaskočí Foto:

Momentálně se začal testovat jeho prototyp ve třímilionovém přístavním městě Čchin-chuang-tao na východě Číny. Přitom teprve před třemi měsíci byl jako nápad představen na technologickém Expu v Pekingu. I čínská média o něm tehdy, tedy v květnu referovala jen jako o futuristické vizi budoucnosti. A teď by se podle plánů už příští rok měl zahájit sériový provoz v řadě čínských měst! Neuvěřitelné, jak rychle dokázali jeho architekti přejít od nápadu k realizaci.

Jednotlivé vozy se dají spojovat do souprav. Autobus nabízí 55 míst k sezení, ostatní jsou k stání. Do  autobusu, který je na elektrický pohon cestující nastupují ze speciálních zastávek připomínajících nadchody. TEB-1 se má pohybovat rychlostí 60 až 80 km/h.

Podívejte se na autobus na videu:

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Most navrhl architekt Haim Dotan

Nejdelší skleněný most na světě otevřeli v Číně. Na místě, kde vznikl film Avatar

Skleněný střevíc je inspirován příběhem místní ženy

Na Tchaj-wanu staví kostel ve tvaru Popelčina střevíčku

Reklama
Článek je zařazen v: Čína, budoucnost dopravy, vyvýšený autobus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama