Bydlení

5. srpna 2016 05:16

Markéta Zídková

Fascinující! Čína testuje obří autobus, pod nímž mohou jezdit auta

Tenhle bus nepotřebuje svůj vlastní pruh na silnici, přesto si z doprávní zácpy nic nedělá.

Takhle by mohla vypadat budoucnost dopravy. Autobus, pod kterým mohou jet dva proudy osobních aut. A to díky tomu, že to není žádný drobeček. Prototyp TEB-1 (Transit Elevated Bus) měří pět metrů na výšku a 22 metrů na délku, osm metrů na šířku. Vejde se do něj 300 lidí.

Jak mu říkat? Autobus na kolejích? Na chůdách? Vyvýšený autobus? Určitě se časem najde nějaké příhodné jméno i v češtině, protože o autobus mají zájem i evropské země, takže je dost možné, že se s ním zanedlouho setkáme i na našem kontinentu.

Momentálně se začal testovat jeho prototyp ve třímilionovém přístavním městě Čchin-chuang-tao na východě Číny. Přitom teprve před třemi měsíci byl jako nápad představen na technologickém Expu v Pekingu. I čínská média o něm tehdy, tedy v květnu referovala jen jako o futuristické vizi budoucnosti. A teď by se podle plánů už příští rok měl zahájit sériový provoz v řadě čínských měst! Neuvěřitelné, jak rychle dokázali jeho architekti přejít od nápadu k realizaci.

Jednotlivé vozy se dají spojovat do souprav. Autobus nabízí 55 míst k sezení, ostatní jsou k stání. Do autobusu, který je na elektrický pohon cestující nastupují ze speciálních zastávek připomínajících nadchody. TEB-1 se má pohybovat rychlostí 60 až 80 km/h.

Podívejte se na autobus na videu:

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Peking Čína budoucnost dopravy Světová výstava Transit Elevated Bus Čchin-chuang-tao

Přečtěte si také