Bydlení

9. června 2015 05:15

Klára Beščecová

Nejdelší skleněný most na světě otevřeli v Číně. Na místě, kde vznikl film Avatar

Svírá-li se vám žaludek už při pohledu z okna z druhého poschodí panelového domu, pak nová čínská atrakce, jejímž cílem je přilákat turisty do vnitrozemí, nebude nic pro vás.

Pokud vás naopak lákají všechny novinky, dechberoucí výhledy, originální architektura či adrenalinové zážitky, pak se vám Číňané trefili do noty.

V překrásném prostředí přírodní rezervace poblíž města Zhangjiajie v provincii Hunan se otevřel neuvěřitelný most pro pěší s několika světovými nej. Stavba to je unikátní pro svou délku 380 metrů i výšku, do níž ji autor umístil, což je téměř 300 metrů nad zemí. Díky těmto parametrům jde o nejdelší a nejvýše umístěný skleněný most světa určený pro chodce. Těch by měl naráz unést až 800.

Výhled, který inspirovat i Jamese Camerona

A že je opravdu na co koukat, dokládá pohled mezi pískovcové pilíře, jichž v národním parku Zhangjiajie napočítáte přes 3 tisíce. Filmovým fanouškům možná připomenou scenérie ze slavného filmu Jamese Camerona Avatar, pro nějž byl právě čínský národní park inspirací.

Most navrhl architekt Haim Dotan, který ke svému konceptu dodává: „Jakožto designér mostu, který je umístěný v neuvěřitelném a magickém národním parku, věřím v přírodu, harmonii, vyváženost a krásu. Příroda je krásná právě taková, jaká je. Proto se mi do ní nechtělo příliš zasahovat, a proto je také skleněný most v Zhangjiajie navržen tak, aby byl co nejméně neviditelný. Jako bílý most mizející v mracích.“

Turistická atrakce, adrenalinový zážitek i přehlídkové molo

Pro veřejnost byl most zpřístupněn po jeho oficiálním otevření na konci roku 2015. Kromě neopakovatelného výhledu si tu přijdou na své také milovníci adrenalinu. Z mostu bude totiž možné skočit nejhlubší bungee jump. Podle všeho bude využití mostu velmi univerzální. Již nyní se předpokládá, že se bude také užívat pro účely módních přehlídek.

Troufli byste si projít se po takovém mostě i vy?

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také