Bydlení

11. února 2016 05:55

Markéta Zídková

Geniální nápad: Přikryli si dům skleníkem a teď téměř nemusí topit

Přiklopili si dům skleníkem a teď šetří.

Švédka Marie Granmarová se svým přítelem Charlesem Sacilottem a malým synem si přes rodinný dům ve Stockholmu postavili skleník. Kolem domu pěstují zeleninu a šetří za vytápění.

Dům přes den ohřívá slunce a nepotřebné teplo se akumuluje ve skalnatém podloží pod domem. „Je to jako bublina,“ vysvětluje Granmarová a pochvaluje si, že jí před domem neprší ani nefouká. Sluneční energie na skleník citelně působí. Jsou-li venku minus 2 stupně Celsia, ve skleníku mimo dům je i 15, 20 stupňů. Pokud ale udeří dvacetistupňové mrazy, spadne i teplota ve skleníku na minus 10. I tak ale rodina kolem domu po většinu roku pěstuje rajčata, okurky a má tam dokonce i plodící fíkovník. Podle Sacilotta stačí pouhá hodina slunce denně na to, aby si rodina mohla hrát na velké vrchní terase, která vznikla po sejmutí nepotřebné střechy.

Dům vzhledem k poměrně nízkým teplotám ve Švédsku je tepelně izolovaný a má k dispozici i topení. Rozdíl je ale v tom, že se zapíná méně často než v domech bez skleníku.

Pár už také díky úspoře na energii vyměnil i dřevěné obložení původní fasády. Díky tomu, že na dům neprší, stačilo, aby prkna napustili lněným olejem.

K netypické úpravě majitele inspiroval počin architekta Bengta Warneho, který navrhl první dům ve skleníku (nazval ho „Přírodním domem“ – Nature House resp. Naturhus) už v roce 1974.

Tady se mrkněte na video:

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také