Bydlení

28. července 2014 06:00

Markéta Zídková

Přepychová chata ční na skalisku nad vodou

Chata na útesu.

Nad útesy ostrova Gambier, který se nachází v jednom ze zálivů nedaleko kanadské metropole Vancouveru, ční toto moderní a luxusní víkendové sídlo. Zajímavé je jako příklad toho, že peníze nemusejí znamenat aroganci, že i dobře situovaní investoři ve světě se zasazují o co nejmenší dopad svých staveb na životní prostředí.

Mladý pár se dvěma dětmi z Vancouveru do tohoto domu jezdí jako na chatu. Stavba usazená na vrcholu strmého skalního útesu na severovýchodním pobřeží ostrova Gambier v Britské Kolumbii je ovšem vpravdě moderně pojatou chatou, skýtající veškerý komfort. Narozdíl od převahy jiných staveb je však na podklad jen šetrně posazená, což se obešlo bez jakýchkoli viditelných terénních úprav. Ostrov Gambier není napojen na elektrickou síť a energii získává z nezávislých zdrojů. Kvůli obtížnému terénu a přiléhajícím soukromým pozemkům je toto stavení přístupné pouze z vody. Stavba na takto neobvyklém místě si žádala jednoduché, účelné konstrukce. V tomto případě to znamenalo jen minimální použití betonu a dovoz prefabrikovaných částí, což snížilo objem stavebního odpadu na minimum.

Čisté linie odpovídají rázu pobřeží. Dva spojené kvádry ze dřeva, prefabrikovaných betonových desek a izolačních dvojskel skýtají tři ložnice, dvě koupelny, kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Podlahy a stropy obložené dřevem ze severoamerického jehličnanu Douglasky tisolisté proteplují interiér a rámují výhled na moře a hory. Střechy slouží jako terasy.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky chata dům Vancouver Britská Kolumbie skalní formace Gambier

Přečtěte si také