Bydlení

29. srpna 2014 05:30

Markéta Zídková

Hovadství přepychu aneb Londýnský mezonet za tři čtvrtě miliardy

Dvoupodlažní byt o ploše 650 m² s rozlehlou terasou v jedné ze dvou šestistěnných věží na břehu Temže stojí v přepočtu 760 milionů korun.

Tedy více než milion korun za plošný metr. A nepochybně se prodá. V realitním trhu snobové za okázalý luxus běžně platí desetinásobek ceny luxusu reálně využitelného.

Člověk nemusí být řádová sestra, aby se spokojil s dvěstěmetrovým bytem, který se v centru Londýna dá koupit za 200 000 Kč za metr a tedy šetkrát levněji než předmětný mezonet z právě dokončeného developerského počinu v britské metropoli. Jenže to si může dovolit řadový milionář.

Byt s označením B1601 v rezidenčním komplexu NEO Backside je už ale přece jen mimo jejich dosah a svými parametry dokonale ilustruje rozdíl mezi luxusem a okázalostí. V bytě se čtyřmi ložnicemi, čtveřicí koupelen a zvláštními komnatami namísto skříní, o četných obývacích zónách nemluvě, už zkrátka není šance všechno využívat – a některé místnosti tak upadnou v zapomnění.

Na druhou stranu ovšem interiéru navrženém studiem Rogers Stirk Harbour+Partners nelze upřít účelné uspořádání prosté orientálních výstřelků, s nimiž se developeři obyčejně snaží oslovovat zbohatlíky z východu. Namísto jezírek, mramoru či zlata se lze obdivovat nápaditým geometrickým tvarům stavby a fantastickému výhledu prosklenými stěnami na městskou siluetu přes katedrálu sv. Pavla.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také