Bydlení

22. července 2023 10:00

Simona Sedláčková

Indiánský lapač snů: Víte, odkud pochází a k čemu původně sloužil?

Indiánské lapače snů jsou velmi častou a oblíbenou dekorací moderních bytů. Patří původně do ložnice, ale vlastně jim to sluší všude, klidně i v obýváku. Však si tam také občas zdřímnete, nebo ne? A pokud chcete mít svůj lapač snů stále při sobě, můžete si jej vyrobit i jako šperk na krk.

Lapače snů pocházejí od indiánů z amerického kmene Ojibwe. Ti je vyráběli z vrbových proutků a zvířecích šlach. Podle starých legend první lapač snů vytvořila kdysi jedna indiánská matka pro své plačící dítě, podle rady staré šamanky. Měl to být kruh s nití vypleteným středem. Nit se vyplétala jako síť. Na tento kruh se zavěšovala peříčka a korálky.

Jaká je funkce lapače snů

Opět podle starých legend měla síť ve středu kruhu zachytit zlé sny a ráno je paprsky slunce zničily. Naopak dobré sny přinášejí ptáci, proto byla na lapač snů zavěšována jejich peříčka, po kterých krásné sny vklouzly do duše spícího člověka.

Kam zavěsit lapač snů

Nejlépe nad postel, ale tak, aby se ho mohly dotknout první paprsky vycházejícího slunce. Ty prý spálí zlé sny, zachycené na středové síti.

Moderní podoby lapače snů

V současné době jsou lapače snů velmi oblíbené, ale především jako krásná dekorace, a proto i jejich podoba už je velmi rozmanitá.

  • Velmi často se na výrobu lapačů snů místo středové sítě využívají například háčkované kulaté dečky.

  • Také technika macramé neboli uzlování je na výrobu lapačů snů hodně populární.

  • Ani peříčka už nebývají striktně ptačí, ale nahrazují je různé střapce, fábory nebo pírka uvazovaná z pletací příze či vyrobená jinými technikami, například háčkováním.
  • Často se na lapače snů uvazují dlouhé třásně z krajkových prýmků.
  • Stejně tak tvar lapačů doznal velkých změn. Některé připomínají spíše oblíbené závěsy či mobily a volně se pohupují zavěšené v prostoru.

  • Velcí nadšenci indiánských lapačů snů si vyrábějí i náhrdelníky v podobném duchu. Na letních šatech se mohou vyjímat přímo skvěle, nemyslíte?

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský text


Přečtěte si také