Bydlení

13. července 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Indiánský lapač snů: Víte, odkud pochází a k čemu původně sloužil?

Indiánské lapače snů jsou velmi častou a oblíbenou dekorací moderních bytů. Patří původně do ložnice, ale vlastně jim to sluší všude, klidně i v obýváku. Však si tam také občas zdřímnete, nebo ne?

Lapače snů pocházejí od amerického indiánského kmene Ojibwe. Ti je vyráběli zvrbových proutků a zvířecích šlach. Podle starých legend první lapač snů vytvořila kdysi jedna indiánská matka pro své plačící dítě, podle rady staré šamanky. Měl to být kruh s nití vypleteným středem. Nit se vyplétala jako síť. Na tento kruh se zavěšovala peříčka a korálky.

Jaká je funkce lapače snů

Opět podle starých legend měla síť ve středu kruhu zachytit zlé sny a ráno je paprsky slunce zničily. Naopak dobré sny přinášejí ptáci, proto byla na lapač snů zavěšována jejich peříčka, po kterých krásné sny vklouzly do duše spícího člověka.

Kam zavěsit lapač snů

Nejlépe nad postel, ale tak, aby se ho mohly dotknout první paprsky vycházejícího slunce. Ty prý spálí zlé sny, zachycené na středové síti.

Moderní podobylapače snů

Vsoučasné době jsou lapače snů velmi oblíbené, ale především jako krásná dekorace, a proto i jejich podoba už je velmi rozmanitá. Velmi často se na jejich výrobu místo středové sítě využívají například háčkované kulaté dečky.

Také technika macramé neboli uzlování je na výrobu lapačů snů hodně populární.

Ani peříčka už nebývají striktně ptačí, ale nahrazují je různé střapce, fábory nebo pírka uvazovaná zpletací příze či vyrobená jinými technikami, například háčkováním.

Také tvar lapačů doznal velkých změn. Některé připomínají spíše oblíbené závěsy či mobily a volně se pohupují zavěšené vprostoru.

Velcí nadšenci indiánských lapačů snů si vyrábějí i náhrdelníky vpodobném duchu. Na letních šatech se mohou vyjímat přímo skvěle, nemyslíte?

Text: Simona Bauer

Podudrádi tvoříte, podívejte se také na videonávod, jak si profesionálně uvázat kytici z českého kvítí:


Přečtěte si také