Bydlení

21. května 2015 05:30

Klára Beščecová

Nezvykle prosklený dům působí, jako by se vznášel nad zemí

I na britském venkově můžeme narazit na moderní architekturu.

Anglický venkov je známý tím, že ctí tradici. Najdeme tu plno původních a zachovalých domů, na něž jsou majitelé náležitě hrdí. Všude dominují přírodní materiály a motivy. Kam se podíváme, narazíme na dřevo, kámen, pálené cihly i sklo. Je vůbec možné do takového prostředí citlivě zasadit moderní dům? Posuďte sami.

Pokus o tento nezvyklý kousek se udál před čtyřmi roky ve vesničce Thorpeness, ležící severovýchodně od Londýna. Domy tu mají klasické zkosené střechy, nic extravagantního bychom tu snad ani nečekali. Jednu výjimku tu přece jen najdeme. Dům, nazvaných Dune House (Dunový dům), navrhlo norské studio Jarmund/Vigsnæs Architects ve spolupráci s Mole Architects v klidné oblasti v těsné blízkosti pobřeží. Odtud pochází název rezidence – poryvy větru totiž kolem domu často vytvářejí duny z písku, který sem navane od mořského břehu.

Moderní dům uprostřed klasické zástavby

Zadání bylo jednoznačné, ale ne jednoduché: navrhnout moderní stavbu, která by se ovšem hodila do již existující klasické zástavby. Bez splnění druhé podmínky by dům nezískal stavební povolení. Architekti se proto pokusili najít kompromis.

Druhé nadzemní podlaží včetně šikmé střechy přinejmenším tvarově koresponduje s existující zástavbou. Ničím příliš neprovokuje. Přízemí stavby s rozměry 250 m² obytné plochy je pravým opakem. Při pohledu zvenku se skoro zdá, jako by k sobě obě patra snad ani nepatřila. Ve spodní části domu totiž nenajdeme žádné klasické zdi, pouze prosklené stěny kolem dokola celého obvodu stavby.

Dune House si můžete pronajmout na prázdniny

Originální vzhled stavby plní svůj účel, jímž je přilákat potenciální zájemce o pronájem. Dune House je možné pronajmout celoročně. Naráz se sem vejde až devět lidí. O víkendový či prázdninový pobyt je tak obrovský zájem, že je nutné dům rezervovat s velkým předstihem.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také