Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nezvykle prosklený dům působí, jako by se vznášel nad zemí

I na britském venkově můžeme narazit na moderní architekturu.
Vydáno: 21.05.2015
Dune House zvenku
Dune House zvenku Autor: Nils Petter Dale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Anglický venkov je známý tím, že ctí tradici. Najdeme tu plno původních a zachovalých domů, na něž jsou majitelé náležitě hrdí. Všude dominují přírodní materiály a motivy. Kam se podíváme, narazíme na dřevo, kámen, pálené cihly i sklo. Je vůbec možné do takového prostředí citlivě zasadit moderní dům? Posuďte sami.

Pokus o tento nezvyklý kousek se udál před čtyřmi roky ve vesničce Thorpeness, ležící severovýchodně od Londýna. Domy tu mají klasické zkosené střechy, nic extravagantního bychom tu snad ani nečekali. Jednu výjimku tu přece jen najdeme. Dům, nazvaných Dune House (Dunový dům), navrhlo norské studio Jarmund/Vigsnæs Architects ve spolupráci s Mole Architects v klidné oblasti v těsné blízkosti pobřeží. Odtud pochází název rezidence – poryvy větru totiž kolem domu často vytvářejí duny z písku, který sem navane od mořského břehu.

Dune House zvenku
Dune House zvenku
Nils Petter Dale

Moderní dům uprostřed klasické zástavby

Zadání bylo jednoznačné, ale ne jednoduché: navrhnout moderní stavbu, která by se ovšem hodila do již existující klasické zástavby. Bez splnění druhé podmínky by dům nezískal stavební povolení. Architekti se proto pokusili najít kompromis.

Interiér Dune House
Interiér Dune House
Nils Petter Dale

Druhé nadzemní podlaží včetně šikmé střechy přinejmenším tvarově koresponduje s existující zástavbou. Ničím příliš neprovokuje. Přízemí stavby s rozměry 250 m² obytné plochy je pravým opakem. Při pohledu zvenku se skoro zdá, jako by k sobě obě patra snad ani nepatřila. Ve spodní části domu totiž nenajdeme žádné klasické zdi, pouze prosklené stěny kolem dokola celého obvodu stavby.

Dune House zvenku
Dune House zvenku
Nils Petter Dale

Dune House si můžete pronajmout na prázdniny

Originální vzhled stavby plní svůj účel, jímž je přilákat potenciální zájemce o pronájem. Dune House je možné pronajmout celoročně. Naráz se sem vejde až devět lidí. O víkendový či prázdninový pobyt je tak obrovský zájem, že je nutné dům rezervovat s velkým předstihem.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kuchyně je ze stejného materiálu a stejné barvy jako stěny Foto:

Moderní prosklený dům je oázou uprostřed lesů

Život ve velkoměstě může být vyčerpávající. Hromady lidí, hluk, málo prostoru a zeleně. Pak člověk zatouží po životě v přírodě.

Článek

Dům s výhledem do ráje Foto:

Moderní dům vás uchvátí luxusním výhledem na Alpy

Jeden z nejmenších států Evropy se sice nemůže chlubit svou rozlohou, zato architekturou rozhodně ano!

Článek

Dole je obývací pokoj s pracovnou a kuchyní. Televize v psacím stole je ale víc utopená než na gauči usazený divák Foto:

Postavili si supermoderní dům. Přitom ctí tradiční styl

Tradiční kompaktní kamenný dům ve Slovinsku skrývá supermoderní interiér.


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama