Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak na malou koupelnu?

Malá koupelna nemusí být takový problém, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Vydáno: 04.02.2015
Rekonstrukce malé koupelny
Autor: Thinkstock Rekonstrukce malé koupelny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Už vám nevyhovuje koupelna, ve které musíte bojovat o každý centimetr prostoru? V tom případě je nejvyšší čas zvážit rekonstrukci nebo aspoň základní úpravy prostoru. Koupelna není jen funkční místností bytu a domu, je to také místnost, kde by člověk měl mít možnost relaxovat po únavném dni. A to půjde pouze tam, kde se budete cítit dobře.

Kde začít s rekontrukcí koupelny?

Nejdřív si položte několik otázek: S jak velkou finanční investicí počítám? Bez jakého vybavení se v koupelně neobejdu (tj. potřebuji mít v koupelně vanu a pračku)? Je možné prostor rozšířit stavebním propojením s vedlejší místností (nejčastěji s toaletou nebo málo využívanou komorou)?

Nebojte se stavebních úprav

V případě, že se pustíte do úprav většího rázu, může vám při zodpovídání těchto otázek výrazně pomoci vizualizace prostoru. Tu vám zajistí koupelnová studia nebo si můžete návrh koupelny samozřejmě zhotovit i sami prostřednictvím specializovaných počítačových programů, které jsou snadno dostupné i k volnému stažení na internetu.

Ideální pro malé tvory

Nezavíráte záchod při splachování? Aneb 7 zvyků, kterými hýčkáte bakterie v koupelně

Rozsáhlejší stavební úpravy si obvykle žádají koupelny, které už nedostačují nejen svými rozměry ani estetickým řešením. Obyvatele panelových bytů pak k rekonstrukci nejčastěji vede špatný stav původního umakartového jádra. Problém plísní, nedostatečné zvukové izolace a další technické potíže s tím související je nutné řešit razantně. Stavební úpravy sice žádají vyšší finanční i časovou investici a počítejte také minimálně s týdenním omezením komfortu při provozu bytu, na druhou stranu tím získáte nejvíce možností, jak prostor posunutím příček reálně rozšířit. Vyhnete-li se při bourání nosným konstrukcím, nebudete k tomuto rozsahu úprav potřebovat ani stavební povolení.

Minimalismus ve vybavení

Cesta, jak udělat koupelnu o něco prostornější, může vést skrze volbu vhodnějšího sanitárního vybavení i samotného nábytku. S nedostatkem prostoru v koupelně bojuje spousta lidí. Koupelnová studia jim proto jdou naproti. V nabídce už dnes najdeme řadu asymetricky tvarovaných van, hydro-masážních sprchových koutů, umyvadel i závěsných skříněk, které jsou perfektním řešením přesně pro tyto účely.

Platí přímá úměra - čím menší koupelnu máte, tím menší vybavení pořizujte. Prostor ušetříte s užší pračkou, určenou pro menší objem prádla nebo se závěsnou toaletou.

Zbytečným žroutem místa bývají v koupelnách také dveře, které se otevírají dovnitř koupelny. Uvažte proto, zda si v koupelně nevystačíte s dveřmi posuvnými. Ty jsou sice dražší, ale šetří místo.

I v malé koupelně se najde spousta místa

10 tipů, jak vyřešit malou koupelnu

Pohrajte si s optikou

I jednoduché optické triky často stačí k tomu, aby koupelna vypadala prostorněji. Zkuste místnost prosvětlit za pomoci dvou proti sobě zavěšených zrcadel. Stěny vymalujte nebo obložte světlými nebo pastelovými odstíny. Dobře vám poslouží čiré sklo, které prostor opticky odlehčí. Vyměňte tedy matné či textilní zástěny sprchového koutu za dveře z čirého skla a se stejným úspěchem můžete nahradit masivně působící dřevěné či kovové závěsné poličky za skleněné.

(beš)

Mohlo by vás zajímat:

Barevným kombinacím se meze nekladou

DIY: Vytvořte si vlastní kobereček do koupelny

Nemusíte hned kupovat novou linku

10 levných způsobů, jak proměnit kuchyň v luxusnější

Nebojte se různých výšek

Kuchyň pro praváka začněte plánovat zleva aneb Ergonomické zásady v kuchyni

Článek je zařazen v:
Reklama