Bydlení

3. února 2015 05:20

Markéta Zídková

10 levných způsobů, jak proměnit kuchyň v luxusnější

Toužíte po nové kuchyni, ale chybí vám peníze? Udělejte své kuchyňské lince nový facelift.

Všechno stárne a i vaše kuchyně po patnácti letech už dávno není tak pěkná, jako bývala. A nejde jen o zastaralé elektrospotřebiče, na nábytku i dlaždicích se prostě objevují známky běžného opotřebení. Tu rýha, tu kus uštípnutého dřeva. Kuchyně jako celek ztrácí svůj lesk a původní barvu.

Pokud si nemůžete dovolit koupit novou kuchyň, máme pro vás pár triků, jak tu vaši současnou omladit. Než se však pustíte do renovace, přece jen to ještě pořádně promyslete. Do staré linky těžko dostanete vestavěné spotřebiče a na plechové skříňky také nová dvířka neseženete. Pokud se i přesto rozhodnete pro renovaci, máme pro vás pár levných tipů.

1. Vyměňte dvířka skříněk

Výměna starých opotřebovaných dveřních skříní za nové nebo obroušení starého laku a nanesení nového dá vaší kuchyni elegantní, nový vzhled. Zkuste třeba dvířka s vysokým leskem, kupodivu na těchto plochách není tolik vidět špína a mastnota. A nebo rovnou z některých skříněk dvířka vyndejte a nechte jen police. Vaše kuchyň hned bude vypadat jinak.

2. A vyměňte i úchytky

Pokud už jste renovovali dvířka, vyhoďte také staré úchytky u zásuvek a skříní a nahraďte je novými. Stojí jen pár korun, přesto s nimi bude celá kuchyň vypadat daleko lépe. Vsaďte například na chromové, keramické, ale mohou být i gumové, když to vaší kuchyni sedne.

3. Zvolte světlejší barvy

Světlá barva na stěnách a skříňkách okamžitě rozjasní prostor, což způsobí, že kuchyně bude vypadat větší a dražší. Světlé barvy odrážejí světlo a překryjí množství hříchů, včetně škrábanců, různých důlků a promáčknutí na starých skříňkách.

4. Změna osvětlení

Stropní světlo nebo závěsný lustr jsou dokonalým doplňkem, který může vyjádřit osobnost obyvatelů bytu, rozjasní kuchyň a dokáže změnit náladu celého prostoru. Proto odstraňte staré svítidlo a nahraďte ho nějakým novým, originálním kouskem, na který bude radost se podívat.

5. Slaďte doplňky

Doplňky doladí každý interiér a je také nejsnazší je vyměnit. Pokud však budete kupovat nové, zvolte dvě, maximálně tři barvy a těch se držte. Množství drobných pestrých předmětů se mezi sebou přetahuje o pozornost a tříští celkový dojem.

6. Opotřebované spotřebiče

Výsledný dojem ze skoro nové kuchyně by mohl kazit vzhled zašlých spotřebičů. Ale i to má své řešení. Kupte si speciální sprej nebo použijte samolepicí tapetu. Pak už stačí je trocha námahy a výsledek je na světě.

7. Zahoďte záclony

Máloco působí tak elegantně jako místnosti, ve kterých je velké, čisté okno. Proto sundejte záclony, umyjte skla i rámy (ty případně i natřete) a prokoukne celá místnost. A pokud by vám do oken koukali lidé z ulice nebo protějšího paneláku, zkuste navečer zatáhnout třeba elegantní látkové žaluzie.

8. Zaměřte se na stůl

A když už budete v těch změnách, zaměřte pozornost i na jídelní kout. Pokud máte ubrusy, schovejte je a nechte je jen pro slavnostní příležitosti. Kupte si pěkné, moderní prostírání, přidejte podsedáky nebo polštáře a doprostřed stolu umístěte květinu.

9. Schovejte malé spotřebiče

Nejlevnější trik nakonec. Nic nesnižuje kvalitu prostoru víc než nepořádek, proto udržujte linku čistou a hlavně bez zbytečných drobných spotřebičů, jako jsou topinkovače, toustovače a mixéry. Ukliďte je na dostupné místo, odkud nebude složité je vytáhnout pokaždé, když je budete potřebovat.

10. Pověste si umění

Umělecká díla jsou skvělým způsobem, jak dodat každé místnosti vlastní osobnost, takže prospějí i vaší kuchyni. Nebojte se zvolit něco velkého a odvážného a vůbec to nemusí stát tisíce. Umění je také skvělá volba pro nájemníky, kteří nemohou změnit v pronajatém bytě téměř nic.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také