Bydlení

22. září 2015 05:15

Klára Beščecová

Jak poznat nábytek bez toxických látek?

Ve světě se rozvíjí trend, kdy při pořizování nábytku lidé zohledňují nejen cenu, vzhled a kvalitu, ale i to, jaký dopad má výroba na životní prostředí. Máme pro vás druhou část článku, jenž vám poradí s orientačními body, které by vám mohly pomoci při pořízení toho vašeho „zeleného“ nábytku.

Nelíbí se? Změňte, nebo vyměňte!

Člověk má pochopitelně vedle užitečnosti rád i estetičnost nábytku a změnu. To se však spředchozím bodem nijak nekříží, naopak. Pokud se vám už nějaký kus nábytku nelíbí a je kvalitní, můžete jej třeba přebarvit, polepit jinou tapetou, vyměnit úchyty, změnit některé oddělitelné součásti.

Můžete jej i prodat (webů, kde lze prodat i akčním způsobem starší věci, je mnoho a jsou poměrně známé a zavedené). Můžete jej však i vyměnit! O váš kvalitní nábytek má třeba někdo jiný zájem a vy zas na oplátku od něj můžete získat ksobě domů něco, co právě potřebujete. Výměnnému obchodu se věnuje ve světě mnoho webů. Pokud byste měli o něco takového zájem, hledejte slovíčko Freecycle. I u nás podobné stránky naleznete, podmínkou je, nabídnout věc kvýměně zdarma.

Flexibilní nábytek

Dříve měl většinou každý kus nábytku svůj přesně vymezený účel. Dnes, kdy žijeme často vmenších bytech, je pořízení několika druhů stolů, židlí, pohovek a skříněk příliš velký luxus. Rozložitelná pohovka nejen šetří místo, ale i přírodu. Vyrobí se zkrátka jen jeden kus místo dvou – pohovky a postele. Stejně příjemně funkční jsou i promyšlené rozkládací stolky, všelijaké úložné sestavy apod.

Necítíte tu něco?

Také máte rádi vůni „novoty“, když přinesete domů třeba nový stůl nebo křeslo? Pozor, náš nos nemusí být dobrý rádce. Mnoho nových výrobků může vyzařovat kromě „vůně dřeva“ toxické látky, mezi nimiž se skví i tzv. zpomalovače hoření. Vpěkně izolovaných domovech splastovými okny, kde vytváříme každou chvíli mikroklima, se takto prosycený vzduch pročistí až za velmi dlouhou dobu. Nehledě na to, že malé děti a naše zvířecí miláčky pramálo zajímá, zčeho je co vyrobeno a raději to ochutnají, líznou si. Proto je dobré při nákupu sledovat i tuto vlastnost nábytku. Pomoci by vám vtom mohla certifikace nazvaná Greenguard. Vězte, že kdo zvýrobců na nízkou toxicitu svého nábytku dbá, bude se touto certifikací přímo chlubit.

Starší vintage nábytek

Jestli chcete šetřit přírodu a mnohdy to spojit i sohleduplností vůči vaší peněžence, kupte si starší nábytek. Můžete si jej upravit kobrazu svému a navíc, pokud vyzařoval těsně po nákupu zbytkové toxické látky, ze staršího nábytku už vyvanuly.

Nábytek od vedle

Když kupujete nábytek, možná by vás překvapilo, kolik kilometrů cestoval on nebo jeho součásti, než dorazil právě na místo prodeje. Pokud budeme nakupovat nábytek od nepříliš vzdálených výrobců nebo přímo od nedalekých řemeslníků, nejen že ušetříme přírodu od mnoha exhalací od proježděných pohonných hmot apod., ale podpoříme i místní ekonomiku.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také