Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Jak poznat nábytek bez toxických látek?

Ve světě se rozvíjí trend, kdy při pořizování nábytku lidé zohledňují nejen cenu, vzhled a kvalitu, ale i to, jaký dopad má výroba na životní prostředí. Máme pro vás druhou část článku, jenž vám poradí s orientačními body, které by vám mohly pomoci při pořízení toho vašeho „zeleného“ nábytku.
Vydáno: 22.09.2015
Někteří výrobci dokonce už vyrábějí svůj nábytek především z recyklovaných materiálů, případně připravený k následné snadné recyklaci
Někteří výrobci dokonce už vyrábějí svůj nábytek především z recyklovaných materiálů, případně připravený k následné snadné recyklaci Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nelíbí se? Změňte, nebo vyměňte!

Člověk má pochopitelně vedle užitečnosti rád i estetičnost nábytku a změnu. To se však s předchozím bodem nijak nekříží, naopak. Pokud se vám už nějaký kus nábytku nelíbí a je kvalitní, můžete jej třeba přebarvit, polepit jinou tapetou, vyměnit úchyty, změnit některé oddělitelné součásti.

Můžete jej i prodat (webů, kde lze prodat i akčním způsobem starší věci, je mnoho a jsou poměrně známé a zavedené). Můžete jej však i vyměnit! O váš kvalitní nábytek má třeba někdo jiný zájem a vy zas na oplátku od něj můžete získat k sobě domů něco, co právě potřebujete. Výměnnému obchodu se věnuje ve světě mnoho webů. Pokud byste měli o něco takového zájem, hledejte slovíčko Freecycle. I u nás podobné stránky naleznete, podmínkou je, nabídnout věc k výměně zdarma.

Flexibilní nábytek

Dříve měl většinou každý kus nábytku svůj přesně vymezený účel. Dnes, kdy žijeme často v menších bytech, je pořízení několika druhů stolů, židlí, pohovek a skříněk příliš velký luxus. Rozložitelná pohovka nejen šetří místo, ale i přírodu. Vyrobí se zkrátka jen jeden kus místo dvou – pohovky a postele. Stejně příjemně funkční jsou i promyšlené rozkládací stolky, všelijaké úložné sestavy apod.

Necítíte tu něco?

Většina nábytku se vyrábí ze dřeva Foto:

Také máte rádi vůni „novoty“, když přinesete domů třeba nový stůl nebo křeslo? Pozor, náš nos nemusí být dobrý rádce. Mnoho nových výrobků může vyzařovat kromě „vůně dřeva“ toxické látky, mezi nimiž se skví i tzv. zpomalovače hoření. V pěkně izolovaných domovech s plastovými okny, kde vytváříme každou chvíli mikroklima, se takto prosycený vzduch pročistí až za velmi dlouhou dobu. Nehledě na to, že malé děti a naše zvířecí miláčky pramálo zajímá, z čeho je co vyrobeno a raději to ochutnají, líznou si. Proto je dobré při nákupu sledovat i tuto vlastnost nábytku. Pomoci by vám v tom mohla certifikace nazvaná Greenguard. Vězte, že kdo z výrobců na nízkou toxicitu svého nábytku dbá, bude se touto certifikací přímo chlubit.

Starší vintage nábytek

Jestli chcete šetřit přírodu a mnohdy to spojit i s ohleduplností vůči vaší peněžence, kupte si starší nábytek. Můžete si jej upravit k obrazu svému a navíc, pokud vyzařoval těsně po nákupu zbytkové toxické látky, ze staršího nábytku už vyvanuly.

Mnohé výrobky ze dřeva, jako je starý nábytek, nebo dřevo ze staveb, ale třeba i ze dna zaplavených přehrad, může být znovu použito

4 tipy, jak vybírat nábytek, abyste šetřili přírodu

Nábytek od vedle

Když kupujete nábytek, možná by vás překvapilo, kolik kilometrů cestoval on nebo jeho součásti, než dorazil právě na místo prodeje. Pokud budeme nakupovat nábytek od nepříliš vzdálených výrobců nebo přímo od nedalekých řemeslníků, nejen že ušetříme přírodu od mnoha exhalací od proježděných pohonných hmot apod., ale podpoříme i místní ekonomiku.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Dneska to máme jak v zahradě

Rostoucí dětské židle, stoly a nábytek. Podívejte se, co vše umí

Ještě poslouží

Zrenovujte si zahradní nábytek. Poradíme, jak


Článek je zařazen v:
Reklama