Bydlení

18. září 2015 05:15

Klára Beščecová

4 tipy, jak vybírat nábytek, abyste šetřili přírodu

Ohleduplný přístup k životnímu prostředí dnes prostupuje mnoho oblastí života. Jednou z nich je rovněž styl bydlení, který se neomezuje jen na šetření energiemi a třídění odpadu. Dnes si přečtěte první várku tipů, které vám pomohou vybrat váš vlastní ekonábytek.

Nábytek, který myslí na budoucnost

Většina nábytku se vyrábí ze dřeva. Zekonomického hlediska je pochopitelné, že pro výrobu cenově dostupného nábytku se hodí to nejlevněji vytěžené dřevo. Problém ovšem nastává vtom, že les roste několik desítek let a bezohledné kácení a drancování lesa způsobuje jen velmi těžko odstranitelné škody. Jednou zmožností ochrany trvale udržitelného lesa, kterou máme i my spotřebitelé vrukou, je kupovat dřevěné výrobky, u nichž naleznete značku FSC. Ta nás ubezpečuje, že např. nábytek pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. Označení FSC naleznete už u mnoha výrobců a prodejců nábytku i u nás.

Dřevo nejen zlesa

Dalo by se říct, že dřevo má vpřeneseném slova smyslu tuhý kořínek. Mnohé výrobky ze dřeva, jako je starý nábytek nebo dřevo ze staveb, ale třeba i ze dna zaplavených přehrad, může být znovu použito. Například právě zaplavené lesy na dnech umělých vodních nádrží jsou velmi dobře konzervovány a už existují dokonce firmy, které se na podvodní těžbu dřeva zaměřují. Výrobkům z recyklovaného dřeva se věnuje čím dál více designérských studií a producentů nábytku. Pokud byste se o takový nábytek zajímali, pak by měl mít klasifikaci Rediscovered Wood Certification – RW.

Zázrak jménem bambus

Možná i vy doma máte malou mističku sbambusovými stvoly a třeba si i rádi vychutnáte čínské jídlo, kjehož přípravě se používají bambusové výhonky. Zbambusu se ale dá i stavět a vyrábět nábytek. I když nejde o strom ale vpodstatě o trávu, snadno si některé vzrostlé druhy bambusu se stromem spletete. Bambus neuvěřitelně rychle roste a lze jej využít na cokoliv. Vyrobíte zněj snadno podlahovou krytinu, vytvoříte nábytek, příjemně zastíníte okno bambusovými žaluziemi a můžete zněj postavit i celý dům. Nejvíce se pěstuje vČíně.

Avšak i u bambusových výrobků bychom měli být obezřetní. Nejen že tato rostlina-strom rychle vysaje způdy vodu a že někteří zpěstitelů mohou při pěstování použít pesticidy, ale výrobci často zpevňují své bambusové výrobky lepidly, vnichž se mohou nacházet pesticidy.

Židle z láhve

Už nás asi ani nepřekvapí, že je možné některé zdruhů plastů recyklovat. Například, kdo byl na letošní výstavě EXPO vMiláně včeském pavilonu, tak ví, že si tam mohl odpočinout na svítících sedacích kostkách vyrobených zPET lahví. Již jednou použitý kov a plast je však možné zcela přetvořit a vyrobit znich něco zcela nového, aniž byste se museli bát, že si na recyklované židli umažete od rzi oblečení. Někteří výrobci dokonce už vyrábějí svůj nábytek především zrecyklovaných materiálů, případně připravený knásledné snadné recyklaci. Značka C2C, tedy Cradle to Cradle vám při nákupu napoví, který výrobek takovým je.

Kvalita je eko

Málokdo si dnes vdobě konzumu uvědomuje, že tzv. zeleným výrobkem je i ten, který vám dlouho vydrží, a vy tak nemusíte místo něj kupovat jiný a pak zas další a další. Vpřípadě nábytku je jeho dlouhodobá trvanlivost prospěšnou ekologickou vlastností. Další užitečnou vlastností je rozebíratelnost nábytku a jeho opravitelnost. Kvalita většinou bývá dražší. Pokud ale myslíte v dlouhodobějším horizontu, pak se zas vyšší cena za trvanlivost a opravitelnost vyplatí a zaplatíte ve výsledku míň, než kdybyste si každý rok kupovali nábytek nový.

(fis)

Foto: Thinkstockphotos

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také