Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

4 tipy, jak vybírat nábytek, abyste šetřili přírodu

Ohleduplný přístup k životnímu prostředí dnes prostupuje mnoho oblastí života. Jednou z nich je rovněž styl bydlení, který se neomezuje jen na šetření energiemi a třídění odpadu. Dnes si přečtěte první várku tipů, které vám pomohou vybrat váš vlastní ekonábytek.
Vydáno: 18.09.2015
Mnohé výrobky ze dřeva, jako je starý nábytek, nebo dřevo ze staveb, ale třeba i ze dna zaplavených přehrad, může být znovu použito
Mnohé výrobky ze dřeva, jako je starý nábytek, nebo dřevo ze staveb, ale třeba i ze dna zaplavených přehrad, může být znovu použito Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nábytek, který myslí na budoucnost

Většina nábytku se vyrábí ze dřeva. Z ekonomického hlediska je pochopitelné, že pro výrobu cenově dostupného nábytku se hodí to nejlevněji vytěžené dřevo. Problém ovšem nastává v tom, že les roste několik desítek let a bezohledné kácení a drancování lesa způsobuje jen velmi těžko odstranitelné škody. Jednou z možností ochrany trvale udržitelného lesa, kterou máme i my spotřebitelé v rukou, je kupovat dřevěné výrobky, u nichž naleznete značku FSC. Ta nás ubezpečuje, že např. nábytek pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. Označení FSC naleznete už u mnoha výrobců a prodejců nábytku i u nás.

Dřevo nejen z lesa

Dalo by se říct, že dřevo má v přeneseném slova smyslu tuhý kořínek. Mnohé výrobky ze dřeva, jako je starý nábytek nebo dřevo ze staveb, ale třeba i ze dna zaplavených přehrad, může být znovu použito. Například právě zaplavené lesy na dnech umělých vodních nádrží jsou velmi dobře konzervovány a už existují dokonce firmy, které se na podvodní těžbu dřeva zaměřují. Výrobkům z recyklovaného dřeva se věnuje čím dál více designérských studií a producentů nábytku. Pokud byste se o takový nábytek zajímali, pak by měl mít klasifikaci Rediscovered Wood Certification – RW.

Zázrak jménem bambus

 Označení FSC naleznete už u mnoha výrobců a prodejců nábytku i u nás Foto:

Možná i vy doma máte malou mističku s bambusovými stvoly a třeba si i rádi vychutnáte čínské jídlo, k jehož přípravě se používají bambusové výhonky. Z bambusu se ale dá i stavět a vyrábět nábytek. I když nejde o strom ale v podstatě o trávu, snadno si některé vzrostlé druhy bambusu se stromem spletete. Bambus neuvěřitelně rychle roste a lze jej využít na cokoliv. Vyrobíte z něj snadno podlahovou krytinu, vytvoříte nábytek, příjemně zastíníte okno bambusovými žaluziemi a můžete z něj postavit i celý dům. Nejvíce se pěstuje v Číně.

Avšak i u bambusových výrobků bychom měli být obezřetní. Nejen že tato rostlina-strom rychle vysaje z půdy vodu a že někteří z pěstitelů mohou při pěstování použít pesticidy, ale výrobci často zpevňují své bambusové výrobky lepidly, v nichž se mohou nacházet pesticidy.

Židle z láhve

Už nás asi ani nepřekvapí, že je možné některé z druhů plastů recyklovat. Například, kdo byl na letošní výstavě EXPO v Miláně v českém pavilonu, tak ví, že si tam mohl odpočinout na svítících sedacích kostkách vyrobených z PET lahví. Již jednou použitý kov a plast je však možné zcela přetvořit a vyrobit z nich něco zcela nového, aniž byste se museli bát, že si na recyklované židli umažete od rzi oblečení. Někteří výrobci dokonce už vyrábějí svůj nábytek především z recyklovaných materiálů, případně připravený k následné snadné recyklaci. Značka C2C, tedy Cradle to Cradle vám při nákupu napoví, který výrobek takovým je.

Kvalita je eko

Málokdo si dnes v době konzumu uvědomuje, že tzv. zeleným výrobkem je i ten, který vám dlouho vydrží, a vy tak nemusíte místo něj kupovat jiný a pak zas další a další. V případě nábytku je jeho dlouhodobá trvanlivost prospěšnou ekologickou vlastností. Další užitečnou vlastností je rozebíratelnost nábytku a jeho opravitelnost. Kvalita většinou bývá dražší. Pokud ale myslíte v dlouhodobějším horizontu, pak se zas vyšší cena za trvanlivost a opravitelnost vyplatí a zaplatíte ve výsledku míň, než kdybyste si každý rok kupovali nábytek nový.

(fis)

Foto: Thinkstockphotos

Mohlo by vás zajímat:

Neobvyklý stůl, jehož podsada je spletena z ohýbaných spirál.

Inspirace: Nábytek ve tvaru spirály rozvlní interiér

Vítězným výrobkem oceněným jako NÁBYTEK ROKU 2015 je „KOLEKCE LaVista“, kterou pro výrobní společnost JELÍNEK - výroba nábytku, s.r.o., navrhl designér Jaroslav Juřica.

Takhle vypadá nejlepší český nábytek roku 2015

Bíle nabarvené dřevěné přepravky dají skvěle vyniknout svému obsahu. Jsou jen volně položené a vy si je můžete přeskládat podle momentální potřeby.

Vem bedničku, přepravku – máš nábytek za babku!

 


Článek je zařazen v:
Reklama