Bydlení

20. června 2022 06:00

redakce Prima Living

Jak přežít vedro: Udělejte doma několik změn a neupečete se, i když je venku přes třicet

Vlna veder přijde každé léto. Udělejte ve svém bytě několik změn, abyste se v něm zaživa neupekli. Jaké to například jsou?

Čerstvý byt

Zatímco venku tráva usychá, u vás doma tomu tak být nemusí. Rychlým řešením jsou řezané květiny nebo rostliny v květináči. Zeleň sice nesníží teplotu, ale oživí místnost a rozrazí ztěžklé dusno, které se nám v bytech usídlilo.

Umění větrat

  • V horkých dnech se okny do bytu nedostane čerstvý vzduch, ale parno. Větrejte ihned po probuzení a potom až se západem slunce. To jsou momenty během dne, kdy je venkovní vzduch relativně nejchladnější. Určitě nevětrejte přes poledne.
  • Pozor, platí také, že čím více slunečních paprsků se do vašeho bytu dostane, tím větší horko v něm bude. Takže nejenže byste měli zavřít okna, ale nechte zároveň pořádně zataženo. Tím omezíte proslunění bytu a tedy ohřívání nevětraného vzduchu.
  • Světlejší závěsy odrážejí světlo a tím i teplo ven, tmavé ho spíše pohltí, ale zase díky nim budete lépe spát v noci.
  • Zvažte také pořízení okenních fólií, zvláště pokud máte starší okna nebo pokud nechcete mít pořád zataženo. Okenní fólie funguje tak, že přilne k vašemu oknu a zabrání pronikání tepla dovnitř přes sklo. Existuje různé typy.

Neohřívá jen slunce

Pokud nějaký elektrický přístroj nepoužíváte, vypněte ho. Týká se to počítačů, televizí nebo wi-fi modemů. Rozhodně nic nepečte a připravujte si jen studené pokrmy.

Pokud máte klimatizaci, používejte ji, ale nechlaďte zbytečně moc – jednak byste se pak prohnuli při placení účtu za elektřinu, navíc byste se zbytečně vystavovali teplotním šokům třeba při přechodu ven.

Teplotní rozdíl by měl činit nejvýše 5 až 7 stupňů. Samozřejmě je příjemné mít v pokoji třeba dvacet, jedenadvacet, ale ve vedrech se to nedá doporučit. Pokud je tedy venku teplota 35 stupňů Celsia, měla by mít klimatizace nastaveno minimálně 28 až 30 stupňů Celsia.

Srolujte koberce

Využijte horkého počasí a na chvíli odstraňte koberce. Holá podlaha podpoří pocit čerstvosti a vzdušnosti bytu. Koberce mezitím můžete venku vyklepat a připravit je tak na studenější období, kdy se budou hodit víc než v létě.

Schovejte se do bavlny

Zapomeňte na umělé materiály, v létě používejte jen bavlněné povlečení bez příměsí. Je to nejjednodušší způsob, jak se vyhnout horku. Případně se přikryjte jen starosvětským bavlněným prostěradlem, jako to dělají na jihu Evropy. Nebo povlečením bez peřiny.

Zdroj: https://www.apartmentguide.com/blog/9-hot-tips-to-cool-down-apartment/


Přečtěte si také