návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak se stavěl dům z boeingu

zidkovm , Vydáno: 10.07.2014
Spojení peněz s nápaditostí vede k eleganci namísto okázalosti. Věc ve světě, především ale v České republice spíše vzácná
Autor: Inc. Spojení peněz s nápaditostí vede k eleganci namísto okázalosti. Věc ve světě, především ale v České republice spíše vzácná
V kopcích nad městem Malibu v Kalifornii stojí dům postavený z Boeningu 747, který jsme si včera představili. Pojďme se podívat, jak se dům stavěl.

reklama

Na vrakovišti velkých dopravních letadel opodál v kalifornské poušti na stavitele domů z Boeingu čekaly stovky vyřazených strojů nabízených za cenu hliníku. Architekt David Hertz porovnával křídla mnoha různých typů letadel, než se rozhodl pro vrak 747-200. Křídla s plochou 520 m² zamýšlenému účelu bohatě stačila. Letoun koupený za 700 000 korun dělníci rozřezali a dopravili po kusech na těžko přístupnou stavbu. Poslední let boeingu nebyl levný, helikoptéra stála 160 000 korun za hodinu.

Jsou to teroristi, nebo fakt staví dům?
Doprava i stavba s sebou přinášely technické i administrativní problémy. Koupi letadla za proklamovaným účelem muselo posvětit sedmnáct vládních agentur, pro dopravu dílů pod inkriminovaný svah bylo třeba zavřít pět dálnic v Kalifornii a stavaři rovněž kontaktovali inženýry z Boeingu, aby zjistili podrobnosti o kontrukčních vlastnostech jednotlivých dílů. Než se od výrobce dozvěděli, že křídla bude nejlepší ukotvit za úchyty motorů, čelili obavě z vyzrazení výrobního tajemství. Úřady zas v kontextu teroristických útoků z kraje milénia zkoumali, nakolik prodej tak velkého letadla představuje ohrožení národní bezpečnosti.

Jakmile úřady povolily stavbu a i materiál byl na místě, nejrozsáhlejší recyklační projekt se začal zhmotňovat. Ocelové části letadla tvoří nosnou konstrukci domu, zatímco křídla a hliníkový plášť plní funkci obvodových stěn a střechy.

Článek o podobě domu najdete ZDE:

Autor projektu je nejvíc nadšený z tohoto pohledu na své dílo, z něhož je patrný tvar křídla v řezu

Dům měl mít ženské křivky, tak ho postavili z Boeingu 747

Podle původního plánu se v domě měla uplatnit jen křídla. Architekti však ještě během stavby navrhovali vyžít další a další části letadla. Z horizontálních stabilizátorů z ocasní části postavili ložnici a z částí trupu navrhli postavit ještě několik přidružených budov. Nakonec použili takřka celé Jumbo a šéf projektu David Hertz se pyšní příměrem, že stroj spotřebovali beze zbytku stejně jako by americký indián zkonzumoval buvola.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Dřevěný bungalov má jižní fasádu téměř celou prosklenou

Dům uprostřed lesa představuje romantické bydlení na dosah města

Vypadá jako příbytek Avatara, ale The Yellow Treehouse Cafe je restaurací v Aucklandu na Novém Zélandu

Zpátky na stromy. Domy v korunách stromů

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper

Také milujete „recy věci“?

reklama

reklama

Přečtěte si také