Bydlení

14. srpna 2018 15:50

Matouš Hartman

Jak si prodloužit léto: 12 triků pro všechny, kteří ještě nechtějí podzim

Po létě uvítáme ochlazení, ale upřímně – kdo se těší na zimu? Máme pro vás pár tipů, jak si prodloužit léto a nepustit si podzim domů hned s koncem prázdnin.

Srpen dokáže pořádně zahřát, ale večer je už ve vzduchu cítit blížící se podzim. I když se dny ještě tolik nekrátí a na střechu nebubnují deště, není konec léta nejpohodovějším obdobím. Víme, že brzy skončí ta nejkrásnější část roku. Existuje ale několik možností, jak si léto prodloužit do září a klidně i do října.

Venkovní večeře

Využijte toho, že nám večer stačí jenom svetr a ne péřovka. Připravte večeři, kterou sníte na zahradě, terase nebo balkoně. Pokud žijete vbytě, vyrazte na piknik. Vyberte hezký park nebo louku za městem a udělejte si jídlo ssebou. Protože jídlo venku často znamená i množství naprosto zbytečného odpadu, inspirujte se našimi tipy, jak během pikniku spotřebovat co nejméně plastů.

Pozdní dovolená

Většina z nás odjíždí na dovolenou v červenci a srpnu, ale vyrazit někam v září je mnohem lepší. Jednak je všude méně turistů a potom se vyhnete velikým vedrům, pokud zamíříte třeba na jih. Skvělá je ale také dovolená na chalupě. Chatařské osady jsou už prázdnější a vy neuslyšíte sousedy ze všech stran.

Chata

Pokud chcete menší dovolenou, vyjeďte na víkend na chatu nebo chalupu. Dají se i pronajmout přes různé internetové portály. Strávit víkend vpřírodě můžete, i když není vedro. Naopak to bude příjemnější pro procházky a večer si můžete udělat táborák, u kterého se zahřejete.

Opékání buřtů

Opusťte na chvíli posedlost grilováním a vraťte se kčeským trampským kořenům. Opečte si buřty na ohni, pěkně nabodnuté na větvičce, kterou uříznete ze stromu.

Pozorovat úsvit a západ

Vpřírodě si také můžete najít ideální místo pro pozorování úsvitu nebo západu slunce. Vzimě na to nebudete mít náladu (kdo by chtěl chodit ven, když tam mrzne?). Nakonec není nic romantičtějšího než pozorovat vycházející nebo zapadající slunce.

Velká snídaně

Tu si připravte třeba po pozorování úsvitu. Vzimě na velké ranní vařenínebudete mít čas ani náladu. Navíc vylézt dříve zpostele je vlétě snazší než vdobě, kdy se dny zkrátí a teplota klesne. Udělejte klasickou anglickou snídani nebo zkuste snídani na sladko, třeba takové lívance nebo palačinky ocení celá rodina.

Letní kniha

Horké měsíce může prodloužit i kniha. Čtěte venku a vybírejte nenáročné tituly případně humoristické knihy. Dramata nebo válečné romány si schovejte na zimu.

Zmrzlina

Vyzkoušejte nanuky nebo sorbet. Nápadů je spousta a postup mnohdy nemusí být nijak složitý. Zmrzlina vám prodlouží léto a potěší děti.

Čerstvé jídlo

Vzimě se budeme muset spokojit snabídkou zeleniny a ovoce ze supermarketů, takže si užijte čerstvé potraviny, dokud to jde. Připravujte si saláty, za měsíc za dva už na ně nebudete mít chuť, schladnějším počasím dáme přednost něčemu kaloričtějšímu, ale pochopitelně nezdravějšímu.

Odpočinek na zahradě

Pokud máme zahradu, často ji považujeme za samozřejmost, která knašemu domu tak nějak patří. Pak se na ni vzimě díváme přes okno a přemýšlíme, jak se mohlo stát, že jsme na ní strávili tak málo času odpočinkem. Dejte si proto pauzu vzahradním lehátku nebo na dece na trávě, čtěte si a relaxujte.

Zavařování

Konec léta je ideálním časem pro zavařování. Vyzkoušejte si domácí povidla nebo si připravte vlastní okurky. Na začátku uděláte chyby, proto zavařování berte jako víkendovou zábavu a činnost, při níž zapomenete na pracovní starosti.

Květinová výzdoba

Jakmile klesne teplota, pořiďte si domů řezané květiny. Ve váze vždycky vypadají krásně a osvěží celou místnost. To se bude hodit, až pocítíme, že se dny opravdu zkracují a vychládají.


Přečtěte si také