Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak si zvětšit životní prostor? Připojte si k domu vagon!

Rodina propojila domek s vagonem.
Vydáno: 19.06.2016
Vypadá jako vlak v železniční stanici, který každou chvilku odjede
Vypadá jako vlak v železniční stanici, který každou chvilku odjede Autor: Container Design
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polovinu představuje starý vagon a druhá část vypadá jako železniční stanice. Spolu tvoří nezvyklý rodinný domek. Ten je k vidění na předměstí pobřežního japonského města Takasagu v prefektuře Hyogo.

Domek podobný vlakové zastávce má na svědomí Takanobu Kišimoto ze studia Container Design. Vagon vedle něj ale stát neměl. Architekt jej původně zamýšlel odvléci a na parcele postavit větší dům. Až když zjistil, že tu vagon parkuje už od dětství jeho klienta a že i pro místní plní funkci určitého navigačního bodu, zahrnul železniční relikvii do projektu.

Dříví do krbu vyplňuje prostor mezi „peronem“ a vagonem
Dříví do krbu vyplňuje prostor mezi „peronem“ a vagonem
Container Design

Vagon u podlouhlého domku s jednokřídlou, v přední části výrazně přesahující střechou tak působí jako vlak stojící v železniční stanici. „Vypadá, jako by měl každou chvilku odjet,“ pochvaluje si výsledný efekt architekt. Přispívá k němu i plechový plášť, který domku dodává industriální ráz.

Ve vagonu si hrají děti, které případně i hrají na hudební nástroje. Domek navazuje obývacím prostorem a v klidnější zadní části koupelnou a ložnicí. Společenskou část od intimnějších odděluje krytá vnitřní terasa, která zároveň svými skleněnými stěnami obě zóny prosvětluje.

V mezeře mezi domkem a vagonem rodina uskladňuje kulatinu, s níž zatápí v krbových kamnech. Obnažená trámová konstrukce v interiéru není nijak povrchově upravená a barevně ladí s překližkou na stěnách. Tou je obložený i vagon. Obě tyto části jsou od sebe oddělené zvukově, okny na sebe ale obyvatelé vidí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Spojení peněz s nápaditostí vede k eleganci namísto okázalosti. Věc ve světě, především ale v České republice spíše vzácná

Jak se stavěl dům z boeingu

Tvarem převratné obydlí díky nízkému těžišti zůstává stabilní

Co takhle bydlení ve vodě? Dům Exbury egg vám to umožní

Designérka Anna Marešová

Nenechte si vše nakreslit od architekta aneb Jak na spokojené bydlení

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama