Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nenechte si vše nakreslit od architekta aneb Jak na spokojené bydlení

Mladá designérka Anna Marešová získala za svou práci řadu ocenění.
Vydáno: 08.12.2014
Designérka Anna Marešová
Designérka Anna Marešová Autor: Archiv Anny Marešové
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Razíte teorii, že prostor by měl dýchat? Řídila jste se tím i při zařizování vlastního bydlení?

Podle mě je nejlepší prostor, kam se stěhujete, postupně zabydlovat. A tak zjišťovat, co v něm opravdu potřebujete a co by vám vyhovovalo. Nemám ráda, když architekt udělá všechno dopředu. Řekne vám, kde by měly stát vestavěné skříně, kde byl měl být stůl – a pak tam přijdete a necítíte se dobře. A s vestavěnou skříní toho pak moc nenaděláte…

Takže ze začátku stačí mít kromě základních věcí v bytě jen postel?

Určitě není dobré si hned koupit všechen nábytek. Ale pořídit si postel a zjistit, kde se vám na ní nejlépe spí, je podle mě velmi důležité.

Navrhujete nové výrobky. Máte ráda i starý nábytek?

Staré věci mám ráda, protože mají duši – i když neříkám, že bych se v bytě obklopila jen jimi. Baví mě kombinovat starší kousky s těmi moderními, mám ráda kontrasty. Nepotřebuju ale žádné módní výstřelky nebo přílišný luxus. A občas se mi zalíbí i naprostý kýč. I překombinovaná věc může v čistém prostředí dobře zafungovat.

Máte tu i několik lamp. Sbíráte je?

To je moje vášeň. Až budu mít čas, snad je konečně zrenovuji. Mám asi dvacet kousků, sháním je různě po bazarech, přes internet, nebo mi je nosí kamarádi. Jsou z padesátých, šedesátých let, některé z osmdesátých. Oceňuji na nich, že se dají jednoduše rozebrat a pak zase sestavit. Také jejich design je nadčasový, stále jsou na pohled pěkné. Asi nejvíc si cením funkcionalistické lampy od Františka Anýže, z té mám velkou radost, protože se velmi těžko shání.

Anna Marešová a její návrhy

Designérku Marešovou baví společenská témata. Proto navrhla tramvaj i erotické pomůcky

Anna Marešová se narodila v roce 1980 v Praze.
Studovala Produktový design na Fakultě umění a designu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na britské University of Derby. Za bakalářskou práci (Tramvaj pro Prahu) získala cenu Národního technického muzea, cenu Excelentní studentský design a hlavní studentskou cenu na bienále v Lublani BIO 22. Za magisterskou práci (erotických pomůcek Whoop-de-doo) obdržela Národní cenu za studentský design 2011 a Exit design 2011. Dvakrát byla nominována v rámci soutěže Czech Grand design – objev roku, naposledy na druhém místě.
V současnosti se věnuje udržitelnému designu a kromě solitérních produktů navrhuje pro švýcarskou firmu produkty z oblasti medicíny.
Vystavovala v Praze, Londýně či New Yorku.

Zdroj: www.domov.cz

Anna Marešová byla poté, co vyhrála Národní cenu za studentský design 2011, hostem v pořadu Show Jana Krause. Podívejte se na fotky:

V září 2014 nám poskytla rozhovor před natáčením pořadu TGM, kde byla hostem:

Anna Marešová - rozhovor s designérkou
Anna Marešová - rozhovor s designérkou

(anř)

Mohlo by vás zajímat:

Posuvné dveře dělají z vyhlídky terasu nebo obývací pokoj

Dům se maximálně otevřel okolní krajině, přesto je útulný

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

Brambořík

BRAMBOŘÍK: Nová vánoční květina? Podle tohoto návodu vydrží až do jara

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama