Jak správně vyčistit počítač: Zkuste těchto 7 triků

Jak vyčistit počítat, aby se nezanášel prachem a pořád dobře fungoval? Vyzkoušejte tipy, které udrží váš laptop čistý. Prodloužíte životnost počítače.

Okna umyjete, koberce vyčistíte, skříně přeberete. Dokonce se dostane i na garáž, venkovní altán nebo komoru. S čím ale trávíte tolik času, že to berete jako úplnou samozřejmost? S počítačem, no jistě! Tak proč na něj při jarním úklidu tolik zapomínáme? Poradíme vám sedm kroků, jak počítač pořádně vyčistit.

Vylít si do klávesnice hrnek kávy není žádná výhra. Ani drobky, zbytky jídla nebo škrábance nejsou dobrou vizitkou majitele počítače. Počítač je prostě potřeba pravidelně čistit. Odolnější jsou notebooky než stolní sestava počítače, kterým do útrob ženou vzduch a potažmo prach rotující ventilátory. Prach obecně je nepřítelem jemné mechaniky uvnitř vašich IT pomocníků, protože urychluje korozi elektrických kontaktů. Nejlépe je tedy počítač prachu a nečistot zbavit.

Počítač čistěte často

Za normálních okolností není potřeba nic demontovat a otvírání notebooku jenom kvůli čištění se většinou nedoporučuje. Většinou stačí očistit počítač zvenčí přes jeho různé otvory a doufat, že to bude stačit. V případě notebooků by to stačit mělo, na stolní sestavu si přiveďte raději IT odborníka.

Čištění počítače vysavačem

Prach a podobné neposedné částice, které se kupí ve spárách počítače, můžete zkusit odstranit malým vysavačem. Je užitečný pro čištění klávesnice a také ventilátorů, které nemusíme pro čištění otevírat. Tyto vysavače jsou určeny přímo pro čištění počítačů a počítají s citlivostí přístroje.

Štětec také poslouží

Pokud vysavač nevlastníte, poohlédněte se po štětci. Bude se hodit ten obyčejný dětský na malování nebo kosmetický. Pak zkuste opatrně vymetené částice nabrat vysavačem. Při čištění dávejte pozor na možnost vzniku elektrostatické elektřiny. Štětcem většinou není dobré se přímo dotýkat plošných spojů, ale jen vnitřku skříně a dalších součástí, jako jsou třeba ventilátory a klávesnice.

Jak čistit klávesnici?

Klávesnice je přímo výspou nečistot. Nechtějte ani vědět, co všechno se v ní schovává… Ale musí to ven. Nejlepší je obrátit počítač vzhůru nohama a pořádně vyklepat nebo vyfoukat vzduchem. Takto vymeteme zklávesnice veškeré nečistoty, které spadnou na zem či na stůl. Budete-li klávesnici čistit pravidelně, předejdete problémům se zablokovanými klávesami.

Nešťourejte se v konektorech

A jdeme k výstupům a konektorům. Jistě máte na notebooku otvory odvádějící teplý vzduch od procesoru, pamětí a pevného disku a různé vstupy na konektory. Ty přímo přitahují prach. Nejlepší je opět použít vysavač. Nepokoušejte se do nich „šťourat” pinzetou nebo špendlíky, mohli byste nenávratně poškodit vnitřní elektroniku.

Na okenu zapomeňte

Pak tu máme LCD displej, ten tedy vyčistit potřebuje jako sůl. Působí jako magnet pro statický prach a šmouhy. Nikdy ho nečistěte okenou nebo jarem! Sežeňte si speciální antistatická čistidla, která jsou dnes již běžně na trhu. Nejen že LCD vyčistí, ale zároveň i zabrání dalšímu usazování prachu. Mějte na to také správný hadřík! Měl by být z jemné tkaniny, prodávají se přímo speciální.

Jak vyčistit optickou mechaniku

Laser optické mechaniky byste také neměli vynechat, když se pustíte do čištění. Kupte si speciální sadu, která obsahuje lahvičku se speciálním roztokem a čisticí třásně. Nebo zkuste koupit lahvičku se stlačeným technickým vzduchem, který se dá využít k „profouknutí” mechaniky i výstupů konektorů a větrání.

ku


Přečtěte si také