Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak vyčistit starou sošku?

Možná vám doma na piáně stojí busta Mozarta, možná vlastníte nějakého toho jelínka.
Vydáno: 21.01.2015
Pečovat o umění je třeba
Pečovat o umění je třeba Autor: Pinterest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V moderních domácnostech až tolik různé sochy nebývají, ale přesto se určitě najdou tací, kteří si z piety zachovali nějaký ten kousek po babičce. A teď je potřeba ho vyčistit. Vězte, že méně je někdy více – patina starým věcem sluší a potvrzuje jejich staří, ba mnohdy se na některé nové předměty přidává uměle.

Jak tedy čistit sošky z různých materiálů?

Sádra:

Je to obyčejný materiál, to však neznamená, že by si nezasloužil vaši péči. Máte doma plastiku – nějaký hezký výjev jelena a teď na něj sedá prach, takže ideál krásy už to zrovna není – osvědčenou metodou je potřít sošku hustě svařeným škrobem, po zaschnutí vykartáčovat kartáčem s tvrdým vlasem nejlépe silonovým – a jelen či posmrtná maska bude opět jako živá. Při běžné péči je zapovězeno sádru utírat prachovkou, protože se do ní akorát tak zažere prach. Přejeďte je vysavačem. Mastnou skvrnu zlikvidujete tak, že měkký hadřík namočíte do technického lihu a přikládáte ho na skvrnu. 

Na křišťál se hezky dívá. Podle Feng-shui tento nerost dokáže čistit energii prostoru.

Jste pořád nemocní? Možná za to mohou špatné bytové dekorace

Bronz:

Bronzovou sošku lze vyčistit slabým roztokem čpavku, ale pozor, tyto předměty mívají uměle vytvořenou patinu, která zvyšuje jejich půvab, a čpavek ji odstraní, tak si dvakrát rozmyslete, zda je potřeba sošku čistit víc, než jen z ní odstranit prach. Obyčejnou špínu můžeme odstranit také houbičkou namočenou v mýdlové vodě.

Mosaz:

Od mosazi očekáváme vysoký zlatavý lesk. Tady se hodí klasický sidol (také jste jako děti museli cídit kliky?) Pokud je na sošce větší oxidace, použijte roztok, kdy na litr horké vody dáte 4 lžíce soli a 4 lžíce octa. Poté opět použijte sidol. 

Mramor a onyx:

Jsou to pórovité materiály, proto z nich pravidelně utírejte prach. Když už se špína zažere, vemte kartáč a  mýdlovou vodu s trochou amoniaku (čpavku) a sochu vydrbejte.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Jak je ošetřit?

Jak pečovat o obrazy

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Gotu kola

Potřebujete jet nonstop? Zapomeňte na energy drinky a pěstujte gotu kolu

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama