Bydlení

18. ledna 2015 05:31

Markéta Zídková

Jak pečovat o obrazy

Ano, i o obrazy je třeba pečovat.

Neznamená to, že máte obraz domalovat jako ona Španělka před dvěma a půl lety. Pamatujete na ten příběh? Osmdesátiletou Španělku Cecilii Jiménezovou z města Borja rozčilovalo, že na dvě stě let staré fresce Ecce homo, která zdobila stěny místního kostela, oprýskává barva. A tak obraz s námětem poslední večeře Ježíše vylepšila – a apoštolové v čele s Ježíšem získali místo hlav brambory.

Dopadlo to nějak takhle:

Takže co doma s obrazy? Pokud děláte pořádný úklid, obraz sundejte ze stěny a rámy (pokud tedy máte ještě obrazy v rámech) umyjte vodou s uvařenou cibulí. Její pach ulpí na rámech, vy nic cítit nebudete, ale mouchy to odradí, aby si z obrazu dělaly startovací rampu. Pokud je potřeba vyčistit i krajinku či zátiší s citrony vyvedené v oleji, svěřte čištění raději zkušenému odborníkovi. Přece jen kvůli čistotě přijít třeba o Navrátila či Slavíčka by byla škoda. Samozřejmě bychom měli pravidelně z obrazu jemnou prachovkou odstraňovat prach, aby měl co nejmenší možnost dostat se do kresby. A nejideálnější je, pokud je malba chráněná za sklem.

Pokud máte doma vlhčí prostředí, dejte pozor, aby obraz dýchal. Pak na zadní stranu rámu nalepte kousky korku, aby za obrazem mohl proudit vzduch. Sklo vyčistěte horkou, ideálně destilovanou vodou (není v ní žádný vodní kámen). Do vody můžete přidat kapku octu kvůli lesku.

Visí obraz nakřivo?

Je to záhada, ale obrazy mají přirozenou chuť viset nakřivo. Abychom dostali obrazy trvale do vodorovné polohy, nalepíme na spodní část rámu proužek smirkového papíru. Drsný povrch přilne ke stěně a obraz se přestane hýbat.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Ecce Homo

Přečtěte si také