Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak pečovat o obrazy

Ano, i o obrazy je třeba pečovat.
Vydáno: 18.01.2015
Jak je ošetřit?
Jak je ošetřit? Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Neznamená to, že máte obraz domalovat jako ona Španělka před dvěma a půl lety. Pamatujete na ten příběh? Osmdesátiletou Španělku Cecilii Jiménezovou z města Borja rozčilovalo, že na dvě stě let staré fresce Ecce homo, která zdobila stěny místního kostela, oprýskává barva. A tak obraz s námětem poslední večeře Ježíše vylepšila – a apoštolové v čele s Ježíšem získali místo hlav brambory.

Dopadlo to nějak takhle:

Dílo amatérky Foto:

Takže co doma s obrazy? Pokud děláte pořádný úklid, obraz sundejte ze stěny a rámy (pokud tedy máte ještě obrazy v rámech) umyjte vodou s uvařenou cibulí. Její pach ulpí na rámech, vy nic cítit nebudete, ale mouchy to odradí, aby si z obrazu dělaly startovací rampu. Pokud je potřeba vyčistit i krajinku či zátiší s citrony vyvedené v oleji, svěřte čištění raději zkušenému odborníkovi. Přece jen kvůli čistotě přijít třeba o Navrátila či Slavíčka by byla škoda. Samozřejmě bychom měli pravidelně z obrazu jemnou prachovkou odstraňovat prach, aby měl co nejmenší možnost dostat se do kresby. A nejideálnější je, pokud je malba chráněná za sklem.

 

Pokud máte doma vlhčí prostředí, dejte pozor, aby obraz dýchal. Pak na zadní stranu rámu nalepte kousky korku, aby za obrazem mohl proudit vzduch. Sklo vyčistěte horkou, ideálně destilovanou vodou (není v ní žádný vodní kámen). Do vody můžete přidat kapku octu kvůli lesku.

Visí obraz nakřivo?

Je to záhada, ale obrazy mají přirozenou chuť viset nakřivo. Abychom dostali obrazy trvale do vodorovné polohy, nalepíme na spodní část rámu proužek smirkového papíru. Drsný povrch přilne ke stěně a obraz se přestane hýbat.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu

Lednová sklizeň špenátu? Špenát můžete pěstovat i pod sněhem!

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama