Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Potřebujete jet nonstop? Zapomeňte na energy drinky a pěstujte gotu kolu

Pokud tuto bylinku z Asie jménem gotu kola neznáte, tak byste měli zpozornět.
Vydáno: 25.10.2016
Gotu kola
Autor: Thinkstock Gotu kola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Patříte mezi ty, kteří o téhle zázračné rostlince ještě nikdy neslyšeli? A občas vás zmůže únava nebo jiné zdravotní problémy? Co takhle si tuhle léčivku pěstovat doma a zajistit si tak neustálý přísun čerstvých listů?

Gotu kola, česky pupečník asijský, patří mezi přírodní ajurvédská léčiva, oblíbený je i v tradiční africké a čínské medicíně. Užívají se jeho listy a to nejčastěji ve formě odvaru. Mimo jiné je mu připisována schopnost brzdit projevy stárnutí a regenerovat tělo i duši. Pochází z Asie, daří se mu v mokřinatých oblastech Číny, Indie, Srí Lanky nebo Austrálie a určitě stojí za zmínku, že jogíni v Himálaji si jeho užívání spojovali s pravidelnými meditacemi.

Dokáže zázraky

Pupečník posiluje buňky například v cévních stěnách, takže bývá doporučován jako doplněk stravy při křečových žilách Foto:

Pupečník asijský je plazivá vytrvalá rostlina se srdcovitými listy, které svým tvarem mírně připomínají listy další významné léčivky – stromu ginkgo biloba. Blahodárných účinků pupečníku na lidský organismus je tolik, že rozhodně nevyjmenujeme všechny, zmíníme jen některé. Jsou uváděny jeho zázračné účinky na nervovou soustavu i buňky. Přispívá k posílení paměti a koncentrace, což oceňují zejména studenti během zkouškových období. Působí zároveň jako mírné sedativum, je to prý ideální pomocník při boji s úzkostnými stavy, pomáhá také při bolestech hlavy nebo nespavosti. Pupečník posiluje buňky například v cévních stěnách, takže bývá doporučován jako doplněk stravy při křečových žilách. Účinkuje protizánětlivě, mimo jiné léčí také léčí revmatismus, cirhózu jater a astma, příznivě působí i na zrak a zmírňuje průběh diabetu 2. typu. Užívat se dá i zevně jako prostředek pro lepší hojení ran nebo ke zlepšení pružnosti kůže a při boji s celulitidou.

Tablety nebo salátek?

Baví vás pěstování rostlinek? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Nejrychlejším způsobem, jak se k pupečníku a jeho zázračným účinkům dostat, je nakoupit jej ve formě tabletek nebo prášku. V tom případě dodržujte dávkování, které uvádí výrobce produktu. Pokud vás ale účinky pupečníku zaujaly, není důvod, proč nevyzkoušet jeho pěstování v domácích podmínkách. Nesnáší mrazy, takže ideální je pěstovat jej jako přenosnou rostlinu nebo jako pokojovku. Sazenice není problém sehnat, nabízejí je některá kamenná zahradnictví nebo internetové obchody. Rostlince se bude nejlépe dařit na slunném místě v závěsném květináči s běžným zahradním substrátem. V létě jí zajistěte dostatek vody, v zimě zálivku omezte podle teploty místnosti. Ze lžičky čerstvých nasekaných listů si připravte nálev, který si dopřávejte jednou až třikrát denně. Díky pupečníku si můžete dokonce zpestřit jídelníček, to když jeho listy přidáte do čerstvého zeleninového salátu.

Nejrychlejším způsobem, jak se k pupečníku a jeho zázračným účinkům dostat, je nakoupit jej ve formě tabletek nebo prášku. Anebo ho můžete pěstovat
Autor: Thinkstock Nejrychlejším způsobem, jak se k pupečníku a jeho zázračným účinkům dostat, je nakoupit jej ve formě tabletek nebo prášku. Anebo ho můžete pěstovat

Zázračnou plazivku, která je označována jako elixír mládí, můžete pěstovat pro zdraví i pro krásu, a dokonce pro její chuť, v salátech je výborná. Jejího užívání by se měly vyvarovat těhotné ženy, všichni ostatní se ale s jejím přispěním mohou pokusit odložit příchod příznaků stárnutí, prodloužit si život a posílit imunitní systém.

(bras)

Mělo by vás zajímat:

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Bazalka v zimě

BAZALKA: Pěstujte ji doma i přes zimu. Poradíme, jak na to

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu

Lednová sklizeň špenátu? Špenát můžete pěstovat i pod sněhem!

Článek je zařazen v:
Reklama