Bydlení

7. prosince 2016 10:14

Jana Brass

Jeskyně pro moderního muže aneb pár tipů pro ryze pánský byt

I chlapi potřebují mít občas soukromí a v době „singles“ není domácnost obývaná pouze mužem nic zvláštního. Jak by ale dnes měla vypadat taková jeskyně pro muže?

Pojetí ryze pánského útočiště se proměňovala v čase tak, jak se měnil způsob bydlení a zvyky ve společnosti. Máme pro vás nejnovější trendy, které se v designu pánského „kutlochu“ prosadily v tomto roce. Mnohé z nich jsou ale i tak nadčasové. Nechme stranou, jestli by se mělo jednat o bydlení pro nezadaného mladého muže, který zatím hledá tu pravou, či takového, kterému jeho sólo život vyhovuje. Moderní pánský styl má své čitelné dimenze, které se nemění: čisté linie, propracovaný design a personalizované drobnosti, které nezaměnitelně prázdný prostor zabydlují osobností moderního gentlemana.

Nejen kvalita vybavení, ale i umístění pánského bytu hraje určitou roli. Foto: Hayatouki.com

1/ Jednoduchost barev

Jedním z nejsnazších způsobů, jak zajistit, aby z celého pánského domova byl cítit záměrný styl, který podtrhne určitou drsnost mužské povahy, je držet se co nejvíc monochromatických barev. Navíc to je chytré řešení! Černá a bílá jsou nadčasové a můžete je v průběhu roku doplňovat dalšími barvami bytových doplňků. Pokud vám to ale připadá až příliš strohé, s černobílým laděním se skvěle doplňují odstíny béžové a šedé. Přinášejí zvláště do velkých prostor náznak domáckého tepla. Zajímavý a mužný styl také podpoří obnažený beton, kámen (obojí bývá šedé) nebo cihly (ty se dají dobarvit).

Nábytek také můžete řešit v daných monochromatických barvách (bílá, černá). Skvělé je také dřevo. Zvolte si ale styl – buď povrch dřeva působící jako neopracovaný, nebo naopak dokonale až nákladně zpracovaný. To platí i o podlaze.

Bydlet se dá po mužském vzoru i ve starší zástavbě. Foto: Architecturaldigest.com

2/ Mihotání světla a ohně

Osvětlení je jednou z nejdůležitějších součástí každého interiéru a hodně dotvoří design útočiště moderního jeskynního muže. I když je dobré mít jedno centrální světlo, pocit zabydlenosti a jisté rafinovanosti přináší do prostoru mix různého osvětlení. Kombinujte tedy stojací a stolní lampy spolu s místem, kde mohou hořet pouze svíčky a mihotavě osvětlovat další část místnosti. Jestli se bouříte proti přílišné svíčkové romantice, stop! Nezapomeňte, že oheň patří do každé jeskyně a kdo říká, že svíčky musejí být načančané? Kdepak, jednoduchý design velkých svící spolu s vhodně umístěnými čajovými svíčkami je dostatečně pánský.

3/ Dobíječ baterek

Málo platné, i ten nejdrsnější zálesák potřebuje odpočinkem nabrat sílu, a není třeba zakrývat, že v pohodlí gauče se nabírá nejlíp. Co takhle ještě doplnit pohovku polštáři. Různě velké, s barvami podle libosti a povrchem také podle chuti. V zimním období se hodí i nějaká ta deka. U jejího dezénu buďte ale opatrní. Nejlepší je bez vzoru a příjemná na omak.

Obnažený beton je hodně pánskou záležitostí! Foto: Homestratosphere-com

4/ Organizovaný nepořádek

I když mezi muži najdeme hodně „systematiků“, určitá ležérnost nepořádku k pánské domácnosti patří. Ale pozor, nejde o špínu a odpadky! Naopak, spíš o to, že na stolku může ležet pár knih (i když kousek vedle je knihovna), jinde zas nějaký kousek dovezený z cest, na poličce pak pár nevšedních uměleckých kousků a sem tam po bytě nějaká ta originální dekorace. Nic z toho nemusí být neúměrně drahé, ale takové, co má ten který muž rád či jaký umělecký styl ho právě v daném období zaujal. Zkrátka něco, co vyjadřuje osobnost pána domu.

5/ Osobní stopy

Jak vyplnit prostor na stěně, je pro muže poměrně nenáročné. Jednak můžete zaplnit stěnu jednou či více vhodnými poličkami a pro jejich zaplnění se řídit pravidlem výše a jednak lze využít pánskou klasiku: plakáty a fotky ve fotorámečcích. Jste-li hudebním nadšencem, zajímavé budou jistě i zavěšené vinylové desky, plechové cedule atd. Záleží na tom, co je vám blízké. Ale nepřežeňte to! Umírněnost je leckdy příjemnější než pocit, že se stěna na vás každou chvíli pod nánosem všeho možného svalí.

6/ Vzpomínka na prales

Skvělou volbou pro dekoraci pánského interiéru jsou také stálezelené pokojové rostliny. Velké i ty menší, podle libosti. Chcete-li ale i květy, pak zkuste bílé orchideje. Do monochromatického bytu se hodí výborně. Chystáte-li se ale na dámskou návštěvu, pak určitě nic nezkazíte růžemi. Barevný tón na černobílém podkladu krásně vynikne.

Ložnice by měla být jednoduchá, aby se v ní dalo dobře odpočívat a hlava vyprázdnit. Foto: Homemydesign.com

7/ Gurmánské zázemí

Málokterý muž nerad jí a mnozí jsou také vynikajícími kuchaři. Investice do kuchyně se tedy vyplatí. Co ale dělá kuchyň skutečně pánskou, je dostatek prostoru. Proto na kuchyňské lince a ostrůvku nemějte nic zbytečně navíc. Pomůže vám k tomu dostatek skříněk a místa v nich. Co se nepoužívá dnes a denně, by mělo mít svůj úkryt. Myslete rovněž na kvalitu! Do čeho se vyplatí zcela jistě investovat, jsou kvalitní nože, kuchyňské vybavení, vinotéka a přístroj na přípravu kávy.

Svůj kuchyňský kout, pokud můžete, doplňte barem. Je to skvělý středobod prostoru. Například při různých sešlostech a párty, uvidíte, že právě tam se shlukne nejvíc hostů! A jestli ještě pátráte, jak obložit prostor kuchyně, tak vězte, že se hodí sklo s nějakým ryze pánským motivem – třeba výhled na město s mrakodrapy, nebo velmi jednoduché podlouhlé bílé dlaždice, které působí, jako by šlo o stěnu z bílých cihel.

Dámská návštěva bude v takovémhle pěkném bytě jistě okouzlena. Foto: Sandiegomagazine.com

8/ Kout klidu pro mužnou sílu

Místo, kde spíte, by mělo navozovat pocit, že jde o klidný a uvolněný prostor. Ložní prádlo by mělo být co nejlepší kvality, jakou si můžete dovolit. Doplnit jej můžete měkkým přehozem a několika polštáři navíc. Pokud máte trochu větší ložnici, přidejte pod nohy koberec. Zamezí chladu, až si po ránu stoupnete bosýma nohama na zem, a navíc doplní do místnosti další zajímavý prvek. Osvětlení nemusí být moc jasné. Stačí stolní lampičky k dosvětlení nočního stolku a případně pro čtení. A určitě nezapomeňte na osobní předměty, jako jsou oblíbené knihy, fotografie nebo umění. Méně je však v ložnici více, stačí jen pár kousků.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také