4. června 2017 06:12
Jana BrassKoupelna v ložnici? Jaké jsou výhody a jaké nevýhody?
Ložnice a koupelna jako jedna místnost – novinka, která má své plusy i minusy.
Trend moderního bydlení vede ke stále větší otevřenosti prostoru a propojenosti místností. Každé takové spojování a dříve naopak oddělování jednotlivých částí obydlí má a mělo své přednosti a svá úskalí. Novinka, která se začíná objevovat ve větší míře i u nás, je funkční přecházení prostoru ložnice do koupelny a naopak. Máme pro vás 5 důvodů pro a 5 proti, proč o takové nové pojetí svého bydlení usilovat, či nikoli.
PRO
1. Je to blízko
Málo platné, člověk je tvor pohodlný, a tak pro něj uspořit chůzi i o pár metrů znamená komfortnější bydlení. Jsou tu ale i praktické důvody, přece před spaním je často poslední místností, kterou opouštíme, koupelna a bývá to často také ona, do které se po ránu jako první vrháme.
Ložnice s koupelnou ve skandinávském stylu; foto: Thinkstockphotos
2. Provětrání
Když koupelnu a ložnici spojíme v celek, pak se nám lépe podaří vyvětrat prostor, kde se koupeme. Vlhkost se rozmělní po mnohem větším prostoru, než by se dělo v malé koupelně mnohdy jen s malým větracím otvorem místo okna.
3. Vlhkost
S přiměřenou vlhkostí se pojí i další důvod pro otevření koupelny do míst, kde spíme. Zejména v zimě, kdy se topí, dýcháme v bytě příliš suchý vzduch, který může dráždit naše sliznice. Dostatečně vlhký vzduch může zpříjemnit klima pro spaní.
4 Trendy
Málo platné, tak jako u módy i v bydlení chce jít člověk trochu vpřed a obklopovat se pěknými věcmi, které jsou momentálně „v kurzu“. To spojení koupelny s ložnicí určitě splňuje. Jde o součást trendu, který prosazují i architekti, snaží se obytný prostor prosvětlit a odstranit co nejvíce bariér. Člověk se pak necítí tak stísněně.
5. Soukromí
Máte-li v bytě (nebo domě) ještě přinejmenším jednu koupelnu, třeba pro návštěvy, pak je určitě příjemné mít koupelnu jen pro sebe, tedy v ložnici. V tak soukromém prostoru se cítíme bezpečně a jsme uvolnění. Můžeme tu ze sebe setřást stres a nečeká na nás překvapení, že by nám třeba někdo z příchozích přerovnal věci, nebo se utřel do našeho ručníku…
PROTI
1. Nerušit!
I když má pro člověka zurčení potůčku více méně uklidňující vliv, sprchování, mytí rukou a třeba i sušení vlasů, to vše může rušit partnera, který je hned vedle v posteli a snaží se usnout. Řešení se ale dá nalézt třeba v zasunovacích dveřích, které koupelnu na chvíli od ložnice oddělí.
I takto může vypadat moderně pojatá ložnice; foto: Thinkstockphotos
2.Zrušit WC
Chcete-li spojit ložnici s koupelnou rozhodně zrušte v koupelně toaletu. Hluk splachování je v tomto případě to nejmenší, co by vám vadilo. Přece jen určitý odér a potřeba soukromí v činnosti, kterou nepovažujeme příliš za čistou, bude chtít nechat pro WC svůj vlastní prostor.
3. Vlhkost
Máte-li v bytě příliš sucho nebo příliš vlhko, může to znamenat zátěž pro vaše zdraví, nehledě na to, že některým materiálům zvláště příliš vlhkosti nesvědčí. Tento případ vás může čekat ve chvíli, kdy obě místnosti, tedy koupelnu a ložnici, spojíte. Dobře si promyslete, zda bude možné propojené místnosti dobře vyvětrat, aby se vlhkost nedržela příliš uvnitř. Nebezpečí plísně, poškození dřevěného neošetřeného nábytku a podlah (Pozor! i ohýbání okrajů jednotlivých dílů plovoucích podlah) se tak včas vyvarujete.
4. Není světlo jako světlo
Vytvoříte-li z koupelny a ložnice jeden prostor, pak bude důležité myslet na to, že svítidla a většina elektrického vybavení v blízkosti vany, sprchového koutu a umyvadla musí být odolná vlhkosti. A to i v tom případě, že by se na jmenovaných místech dobře vyjímalo osvětlení stejné, jako máte u nočního stolku.
5. Rozdíl teplot
Nezanedbatelný je také rozdíl teplot, které nám dělají dobře v koupelně a v místech, kde spíme. Vhodná teplota pro ložnice je kolem 20 °C. Mít ale takový chládek v koupelně, když právě vykročíte ze sprchy, to není až tak příjemné. Bude tedy na vás rozhodnout se, zda spát při vyšších teplotách, nebo zažívat po příjemné koupeli trochu mrazivý přechod pod duchnu.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: