Bydlení

24. února 2017 06:00

Markéta Zídková

Jste pořád nemocní? Možná za to mohou špatné bytové dekorace

Špatně vybrané bytové doplňky mohou podle Feng-shui zničit domácí pohodu, ba i zdraví. Naučte se základní pravidla, díky kterým tomu předejdete.

Určitě máte tu zkušenost – vnímáte, že vám v bytě něco neladí. Pak stačí něco přeskládat, něco odstranit a rázem získáte harmonický prostor. Nejde však jen o pocit harmonie a útulnosti, podle Feng-shui mají interiérové doplňky i vliv na vztahy v rodině a na zdraví. Špatné zacházení s dekoracemi pak podle tohoto učení může člověku pěkně zkomplikovat život.

Sylvie Martina Malíková

Zařídit celý domov podle zásad Feng-shui je asi fuška. Nakládání s dekoracemi a menšími předměty tak, aby působily pozitivně, ale není tak složité. Se Sylvií Martinou Malíkovou, poradkyní a lektorkou učení Feng-shui, jsme dali dohromady základní pravidla.

Feng-shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město. (zdroj: Wikimedia Commons)

Jak to bylo s lampou

Olga si objednala drahou designovou stolní lampu za peníze, které by stačily na hezký víkend v Krkonoších pro dva. Slavnostně ji doma rozbalila a umístila na vysněné místo. „Problém byl v tom, že lampa byla o dost mohutnější, než jsem čekala. Byť jsem si její rozměry ověřovala a připadaly mi únosné,“ říká Olga. „Lampu jsem zapojila, rozsvítila. Krásný industriální kousek. Jenže jako by zastínila všechno kolem. Byla větší než džbán na pivo naproti v kuchyni. Vyšší než konferenční stolek, širší než stojací lampa naproti,“ vypráví Olga. „Po dvou hodinách jsem zjistila, že lampa neustále strhává pozornost z každého koutu velké místnosti. A že mi je z toho úplně nanic. Jako by měla ego, jako by chtěla všechno přebít. Lampu jsem vrátila.“

„To je jasné!“ říká Sylvie Martina Malíková, poradkyně a lektorka učení Feng-shui. „Každý předmět má svou resonanci, svou energii. Ta je dána mnoha faktory. Například tím, za jakým účelem a kde byl vyroben, z jakého je materiálu, jak na nás subjektivně působí a také jak ladí s ostatním interiérem. Pokud zvolíte do bytu neladící nevhodný předmět, navíc třeba s negativní energií, může to vyústit až v nemoc,“ varuje Sylvie. Do očí bijící nesoulad asi každý rychle vyřeší. Jak si poradit s decentnějšími záležitostmi?

Sušené květiny? Feng-shui je nedoporučuje

Živé květiny doma jsou vždycky příjemná záležitost. Nemusí být nutně řezané, protože ty už po třech dnech obvykle ztrácejí šmrnc, tedy i energii.

„Podle Feng-shui je vhodné mít doma jakékoli živé květiny, čím více kvetou, tím lépe. Naopak sušené květy nejsou to pravé. Vystavovat si doma něco, co ‚umřelo žízní‘, není z hlediska energií vhodné,“ říká Sylvie. To platí i pro kytice růží, které vám připomínají výročí či oslavy. Raději si schovejte fotky.

A umělé květy? „Proč ne? Ale musí být opravdu perfektně provedené a nesmí se z nich stát lapače prachu,“ doporučuje odbornice.

Feng-shui varuje před obrazy malovanými v depresi

Pořiďte si domů obraz, který vyzařuje pozitivní vibrace. Autorka Silvie Martina Malíková

Mít doma krásnou fotku od profesionála je hitem posledních let. Ženy fotí akty, rodiny se scházejí v ateliérech, miminka mají roztomilé portréty hned v prvních dnech života. „To je všechno v pořádku a hezké. Rodinná fotografie, která připomíná šťastné chvíle, nikdy neztrácí náboj. Ani léta jí obvykle neuberou na energii, neboť to, co na ní je, byla naše krásná a žitá pravda,“ říká Sylvia.

Opatrněji zacházejte s plakáty a obrazy. Klidná krajina je asi příjemná záležitost. Něco jiného je například abstraktní obraz, který maloval umělec v depresi – což vy jako kupující mnohdy ani nevíte. Názorným příkladem může být třeba Munchův obraz Výkřik, který by si žádný specialista na Feng-shui nepověsil ani do sklepa ke kotli. Opatrně zacházejte s vyobrazením cizích lidí například na plakátech. „Zamilovaná dvojice je v pořádku – pokud je ale motivem třeba jeden muž a dvě ženy nebo opačně, můžete si do život lehce ‚přitáhnout‘ sokyni anebo soka,“ varuje Sylvie Martina Malíková.

Takhle přímočaře samozřejmě Feng-shui nefunguje, na to jsou faktory, které ovlivňují náš život příliš složité, nicméně trochu Feng-shui ostražitosti neuškodí.

Výjev na plakátu by tedy neměl (pokud to není náš záměr a radost) příliš narušovat prostor, strhávat za každou cenu pozornost pozorovatele, vnášet příliš silně vlastní příběh.

Feng-shui nepodceňuje ani sošky – pozor na kouzla z Afriky

„Znám v Holandsku manžele, kteří jsou posedlí sbíráním afrického umění. Mají doma velké dřevěné bohy bůhvíčeho, masky a další předměty. A v té domácnosti není dobře. Všechna zvířata jim za čas pojdou. Sami manželé jsou vážně nemocní. Své sběratelské posedlosti se vzdát za žádnou cenu nechtějí,“ popisu Sylvie. „Já jsem přesvědčená, že takovéto vúdú do domácnosti nepatří a může silně škodit.“

Co si z toho příběhu vzít? Pokud se vám líbí nějaká soška, maska z jiné kultury, zjistěte si alespoň v základu její mytologické poslání a význam, protože vám ho pravděpodobně vnese domů. Jakékoli sošky z antikvariátu alespoň co nejdůkladněji omyjte a očistěte, ony si totiž s sebou nesou svou minulost, o které nemáte ani tušení.

Feng-shui miluje křišťál

Chcete podpořit svůj vztah? Zkuste svíčky, ty v každém případě čistí energii a podporují příjemnou atmosféru. Pokud navíc hezky voní, je to další bonus. Nezavrhujte jako kýč předměty ve tvaru srdce. Srdce má opravdu schopnost podpořit váš vztah. K vyčištění atmosféry velmi dobře poslouží předměty z křišťálu, jsou-li souměrné, tím lépe. Křišťálové srdce tak může být ideální volbou.

Říká se také, že některé dekorační předměty je hezké mít ve dvojici – podporuje to soužití dvou lidí. V případě svíček tak můžete učinit, v jiných případech se raději poraďte s odborníkem, abyste si nezdvojili problémy.

7 základních zásad, jak zacházet s dekoracemi podle Feng-shui

- Upřednostňujte přírodní materiály před umělými. Dřevo, kov, sklo, kameny jsou vždy lepší volbou.

- Volte souměrnost provedení před chaosem a nahodilostí. Velmi vhodné jsou souměrné doplňky z křišťálu.

- Volte lad a pořádek. Například ženské drobnosti v designové krabičce jsou mnohem lepší než poházené sponky a šperky.

- Domov doplňujte dekoracemi s ohledem na všechny členy domácnosti. Například citlivě zacházejte s barvami. (Vás možná červená nabíjí, v jiném může vzbuzovat agresivitu či neklid.)

- S umístěním nových předmětů zacházejte citlivě. Například nevhodně umístěná nová zvonkohra, kterou jste přivezli z dovolené, může z klidného domova udělat místo, kde se dveře s návštěvami netrhnou. Jak vybrat pro nový předmět vhodné místo? Dejte na intuici, ta bývá spolehlivá. Nebo se poraďte s odborníkem.

- Kupujte věci, které ve vás vzbuzují libé pocity a příjemně ladí s interiérem či se svým bezprostředním okolím. (Můžete samozřejmě ukořistit krásný solitér, který pyšně vystavíte a bude vám dodávat energii. To je jen na vás.)

- Zkuste si zjistit, za jakých podmínek ty hezké předměty, které si kupujete domů, vznikají. Pokud vaše něžná váza prošla rukama čínského dělníka žijícího v klecovém bytě či vaši oblíbenou deku šila bangladéšská šička, není to nejspíš ideální vklad do harmonického domova. A to se vůbec nemusíte zajímat o Feng-shui.

Více o Sylvii Martině Malíkové na www.businessfengshui.cz

Ivana Králová


Přečtěte si také