Dům a bydlení

23. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Jste zavaleni věcmi? Poradíme vám, jak v přeplněném bytě najít nový úložný prostor!

Místa není v domácnosti nikdy dost. Je proto nutné umět šikovně využít i ty nejmenší skulinky, které často poskytují tu nejlepší příležitost k uskladnění zimního oblečení nebo kuchyňského náčiní. Tady je pár tipů, jak i z 1+1 můžete udělat relativně prostorný byt.

Třídit, značkovat, popisovat

Prostor pod postelí využívá kodkládání momentálně nepotřebných věci snad každý. Je to ale také největší černá díra ve většině domácností. Přitom jde o poměrně veliký prostor, který lze strochou organizačních schopností proměnit vnedocenitelné úložiště. Investujte proto do plastových organizátorů, popřípadě setu pěkných papírových krabic, které svými výškovými rozměry přesně zapadnou pod vaši postel. Při třídění věcí se pak pokuste propracovat k určitému systému – zimní čepice a rukavice do jedné krabice, nářadí do druhé. A hlavně – nezapomeňte na závěr přední stranu přepravky čitelně popsat.

Magnetické lišty

Tuto vychytávku běžně seženete vobchodech typu Bauhaus, Obi nebo Hornbach a zaplatíte za ně řádově jen několik stovek korun. Po připevnění na zeď pak krásně poslouží vgaráži, kuchyni, ale i koupelně. Přichytit kní můžete vše kovové, tedy cokoli od šroubováků přes nože až po vlasové pinetky a klíče. Věci tak máte stále po ruce, aniž byste se museli věčně přehrabávat všuplících.

Stůl, stolek, stoleček

Určitě to znáte. Jdete do obchodu sjednou konkrétní vizí, například koupit stůl pro čtyři osoby, který přesně padne do stísněné kuchyně. Pak se vám ale na mysl vloudí zákeřná otázka: „Ale co když…?“ Ale co když knám přijde velká návštěva? Ale co když budeme mít další dítě?

Vprvní řadě nezapomínejte, že byt si zařizujete pro sebe, ne pro návštěvu. Pokud ale i tak chcete mít jistotu, že budete za každou cenu dobrým hostitelem, sáhněte po některém zšikovných rozkládacích stolů. A jestli žijete pouze spartnerem nebo je vaše kuchyně opravdu hodně malá, doporučujeme stůl, který se dá celý sklopit a přichytit ke stěně.

Dveřový věšák

Dalším často opomíjeným prvkem jdou dveře. Přitom například v případě koupelny často zabírají téměř jednu celou stěnu. Přidělat na ně poličky by samozřejmě bylo značně nepraktické, proto raději sáhněte po háčcích nebo dokonce speciálních věšácích vyrobených přímo pro zavěšení na dveře. Nic tak nemusíte vrtat ani lepit, což speciálně lidé žijící v podnájmu jistě ocení. Pak už jen pořídit vodě a vlhku odolné pořadače a konečně se budete moci vysprchovat beze strachu, že skončíte pod lavinou sprchových gelů, kondicionérů a jiných prostředků vyskládaných na kluzkém obvodu vany.

Odpadkový koš

Nejvíce prostoru vám však neušetří police ani skládací stůl. Vaší hlavní spásou by měl být odpadkový koš. Sentiment je sice krásná vlastnost, vždy když třídíme staré věci, je ale potřeba sám sebe se zeptat – kolikrát za poslední rok jsem si oblékla tyto šaty? Pila z tohoto hrníčku? Prohlédla si pět let staré výkresy svých dětí? Pokud odpověď zní ani jednou, zvažte, zda má cenu plýtvat na věc místem pod postelí.

(az)

Další články:


Přečtěte si také