Bydlení

28. května 2014 04:40

Markéta Zídková

Kde doma spotřebujete nejvíc elektřiny? Poradíme, jak ušetřit

Jaké činnosti se doma většinou věnujete? Hoblujete, soustružíte nebo vaříte, smažíte, myjete nádobí?

Pokud doma nemáte přidruženou výrobu, dílnu nebo nejste vášniví zahrádkáři s nabušeným strojovým parkem, pak v případě, že elektřinou ani netopíte, je kuchyně místem, kde se odehrávají procesy nejnáročnější na spotřebu elektrické energie – spotřebujeme jí zde zhruba 40 procent.

Je to logické, v moderních domovech se život odehrává v kuchyni, zde vaříme, myjeme nádobí, produkujeme odpad. Proto pokud chceme šetřit, měla by se naše pozornost zaměřit právě na kuchyň.

Sedm pravidel šetření

Podívejme se nejprve na elektrickou energii:

1. Poklice na hrnci není jen na parádu, ale při vaření s pokličkou ušetříte 20 až 30 % energie a jídlo bude i dříve hotové.

2. Indukční varné desky jsou až o 40 % rychlejší než sklokeramické. Indukce efektivně přivádí energii přímo do dna hrnců, nedochází k úniku tepla do okolí a indukční deska má spotřebu energie nižší až o 40 % než sklokeramická deska.

3. Odmrazujte lednici. Vrstva námrazy silná 3 mm zvyšuje její spotřebu až o 75 %. Doporučená teplota v lednici je 5 °C, v mrazáku pak –18 °C. Každý stupeň směrem dolů zvýší spotřebu elektrické energie o 5 %.

V kuchyni není od věci šetřit i na vodě. Ve světě se 15 procent vody spotřebuje v domácnostech, z toho nejvíce právě v kuchyních.

1. Moderní baterie s perlátorem snižují spotřebu vody až o 40 %, tlak pro účinnost mytí však zůstane zachován (perlátor ředí proud vody vzduchem). Při současné průměrné ceně 77,43 Kč za kubík vody v České republice už je to nezanedbatelná cifra.

2. Při mytí nádobí v myčce ušetříte až o 85 % vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou. Pokud myjete nádobí v ruce, alespoň na vlastní mytí si napusťte dřez, případně i na oplachování.

3. Moderní myčky jsou oproti starším také efektivnější, můžete ušetřit i polovinu vody (samozřejmě záleží na tom, jaké výrobky porovnáte).

4. Poslední bod se netýká jen kuchyně – při mytí zubů či rukou nenechte zbytečně téct vodu, při jednom mytí můžete ušetřit až 6 litrů vody za minutu.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také