Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Kde doma spotřebujete nejvíc elektřiny? Poradíme, jak ušetřit

Jaké činnosti se doma většinou věnujete? Hoblujete, soustružíte nebo vaříte, smažíte, myjete nádobí?
Vydáno: 28.05.2014
S pokličkou ušetříte
Autor: Thinkstock S pokličkou ušetříte
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud doma nemáte přidruženou výrobu, dílnu nebo nejste vášniví zahrádkáři s nabušeným strojovým parkem, pak v případě, že elektřinou ani netopíte, je kuchyně místem, kde se odehrávají procesy nejnáročnější na spotřebu elektrické energie – spotřebujeme jí zde zhruba 40 procent.

Je to logické, v moderních domovech se život odehrává v kuchyni, zde vaříme, myjeme nádobí, produkujeme odpad. Proto pokud chceme šetřit, měla by se naše pozornost zaměřit právě na kuchyň.

Sedm pravidel šetření

Podívejme se nejprve na elektrickou energii:

1. Poklice na hrnci není jen na parádu, ale při vaření s pokličkou ušetříte 20 až 30 % energie a jídlo bude i dříve hotové.

2. Indukční varné desky jsou až o 40 % rychlejší než sklokeramické. Indukce efektivně přivádí energii přímo do dna hrnců, nedochází k úniku tepla do okolí a indukční deska má spotřebu energie nižší až o 40 % než sklokeramická deska.

3. Odmrazujte lednici. Vrstva námrazy silná 3 mm zvyšuje její spotřebu až o 75 %. Doporučená teplota v lednici je 5 °C, v mrazáku pak –18 °C. Každý stupeň směrem dolů zvýší spotřebu elektrické energie o 5 %.

Do myčky s tím!
Autor: Thinkstock Do myčky s tím!

V kuchyni není od věci šetřit i na vodě. Ve světě se 15 procent vody spotřebuje v domácnostech, z toho nejvíce právě v kuchyních.

1. Moderní baterie s perlátorem snižují spotřebu vody až o 40 %, tlak pro účinnost mytí však zůstane zachován (perlátor ředí proud vody vzduchem). Při současné průměrné ceně 77,43 Kč za kubík vody v České republice už je to nezanedbatelná cifra.

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

2. Při mytí nádobí v myčce ušetříte až o 85 % vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou. Pokud myjete nádobí v ruce, alespoň na vlastní mytí si napusťte dřez, případně i na oplachování.

3. Moderní myčky jsou oproti starším také efektivnější, můžete ušetřit i polovinu vody (samozřejmě záleží na tom, jaké výrobky porovnáte).

4. Poslední bod se netýká jen kuchyně – při mytí zubů či rukou nenechte zbytečně téct vodu, při jednom mytí můžete ušetřit až 6 litrů vody za minutu.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Vlastně stačí málo

Šest rad, jak vybírat kuchyňské spotřebiče

Občas se také divíte, když otevřete dveře lednice? Dbejte o její čistotu a pravidelně také kontrolujte, co už je zbytečné chladit, protože byste to stejně po uplynutí doby použitelnosti nejedli, nebo nepili

Aby se ledničce u nás líbilo. 8 pravidel, jak se o ni starat

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

Článek je zařazen v:
Reklama