Bydlení

15. ledna 2015 03:35

Markéta Zídková

Když se spojí sklo a design

České foukané sklo má dlouhou tradici.

České sklo je známé po celém světě. Na staletí udržovanou tradici českého foukaného skla navazují mnohé české firmy, jako je Preciosa, Lasvit, Lucis nebo Brokis. Cestou k úspěchu je vždy spolupráce se špičkovými designéry – Brokis například vsadil na studio Olgoj Chorchoj, Daniela Gonzalese či Tomáše Vargu, v poslední době pak především na Lucii Koldovou a Dana Yeffeta.

Designéři, kteří světla navrhují, sklo často kombinují s vytříbenými materiály, jako je dřevo nebo ručně opracovaný kov. Kombinace těchto materiálů spolu s netradičními kompozicemi posouvají hranice současného umění. Pojďme si ho prohlédnout:

Závěsné osvětlení Capsula. Kombinace čirého a barevného skla vytváří vzrušující 3D optické efekty. Svým měkkým světlem zútulní interiér. Autorkou modelu Capsula je Lucie Koldová.

Další závěsný model se nazývá Shadows Set Free. Ten je složený z pěti lamp různých tvarů. Shadows Set Free si zamilují kreativci pro jeho variabilitu. Sami si můžete vytvořit vlastní kompozici! Autory jsou Lucie Koldová a Dan Yeffet.

Ti společně navrhli i stojací osvětlení Muffins Wood 04. To je natolik osobité, že zaujalo i návrháře francouzské značky Yves Saint Laurent, kteří ho použili ve své reklamě na pánskou kolekci.

Menší sestra této stojací lampy je stolní Muffins Woods 01. Obě varianty jsou variabilní, můžete si je sestavit na míru výběrem dřevěné montury i skleněného svítidla v jemných kouřových tónech šedé, hnědé a žluté.

Dalším modelem je Balloons Medium. Jak už název napovídá, tato kolekce připomíná průhledné, téměř neviditelné balóny. Na kolekci Balloons extrémně vyniká krása ručně foukaného skla.

(red)

Sdílejte článek
Štítky sklo tradice lampa design Lasvit Yves Saint Laurent Olgoj chorchoj Preciosa Lucie Koldová Tomáš Varga

Přečtěte si také