Bydlení

20. července 2015 05:15

Klára Beščecová

Kokosový olej je malý zázrak, který musíte vyzkoušet

Univerzální pomocník do každé domácnosti.

Možná jste se s ním už setkali. Řadí se mezi superpotraviny (superfoods), tedy zvláště zdraví prospěšné potraviny, které jsou v současnosti velice oblíbené a moderní. Kokosový olej do této kategorie patří po zásluze. Má totiž celou řadu využití. A zdaleka ho nepoužijete jenom v kuchyni. Poslouží vám také jako přírodní kosmetika, antioxidant, zlepší vám imunitu a dokonce i vybělí zuby.

Kokosový olej vzniká lisováním čerstvé dužiny kokosových ořechů. Nejkvalitnější oleje jsou panenské, tedy ty lisované za studena (tj. za teploty do 25°C), což umožňuje uchovat nejen výraznou vůni a chuť kokosu, ale také celou řadu prospěšných vitaminů a výživových složek.

Vaření a pečení bez přepalování

Hodí se na vaření, pečení, smažení i grilování. Jeho velkou předností je velmi vysoká tepelná stabilita až do 200°C, takže se tak snadno nepřepálí. Navíc podporuje metabolismus, déle se tráví, obsahuje méně kalorií v porovnání s běžnými tuky, proto je vhodný i při hubnutí. Výrazné kokosové aroma se samozřejmě výborně hodí především pro přípravu sladkých pokrmů jako jsou koláče, palačinky a do různých řezů. Exotická chuť kokosového oleje ladí s asijskou kuchyní. Velmi chutný je například v dýňové polévce. Své uplatnění najde i ve studené kuchyni. Dnes už je běžně dostupná i varianta kokosového oleje bez typické příchuti a vůně, takže si ho můžete třeba namazat na chleba místo másla.

Péče o vlasy, pleť i celé tělo

Hledáte-li vyživující a všestranný prostředek pro péči o celé tělo, pokožku i vlasy, rozhodně sáhněte po kokosovém oleji. Ten je mimo jiné vhodný na masáže. Uvolňuje, dobře se vstřebává a pokožku zanechá vyživenou a zregenerovanou. Vhodný je místo hydratačního krému na vysušenou pokožku, při různých vyrážkách, podráždění kůže po opalování nebo holení. Navíc omezuje tvorbu vrásek, můžete ho tedy nanášet i na obličej, kde poslouží třeba jako podklad pod make-up. Společně v kombinaci s Tea Tree olejem pomáhá při léčbě akné. Regenerační a hydratační účinek kokosového oleje si budete pochvalovat, pokud máte vysušené vlasy, které se snadno lámou. Stačí si jednou až dvakrát týdně připravit vlasovou masku. Do vlhkých vlasů vetřete podle jejich délky 1 až 2 lžíce rozpuštěného oleje, zabalte do ručníku, nechte působit aspoň 2 hodiny a poté důkladně umyjte. Zábal klidně nechte i přes noc.

Oil pulling: pro bělejší úsměv

Chcete mít bílý úsměv jako hollywoodská hvězda, ale bez chemie? Tak vyzkoušejte přírodní bělení zubů, tzv. Oil Pulling. Princip je naprosto jednoduchý: Ráno, ještě před snídaní, si naberte lžíci kokosového, nebo sezamového oleje, nechte rozpustit v ústech, kde olej převalujte přibližně 20 minut. Olej na sebe v ústech naváže bakterie, které pak společně s ním vyplivněte. Poté si vypláchněte pusu vodou a vyčistěte si zuby. Kromě zářivějších zubů tak navíc zklidníte dásně a detoxikujete celý organismus.

Kde ho koupit a za kolik

Zajímá vás, kde tento malý zázrak seženete? Dnes už bez problému v téměř každé drogerii. K dostání bývá také v lékárnách a samozřejmě na internetu. Ceny se odvíjí podle typu oleje a jeho kvality. Například 100 ml panenského kokosového oleje v BIO kvalitě sežene od 75 Kč.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také