Jak dlouho by měla trvat sprcha, abyste neplýtvali vodou?
Nedostatek vody je reálnou hrozbou, kterou začínáme pociťovat už i v našich končinách. Někteří mluví o nadcházející globální katastrofě a odborníci varují, že pokud s vodou nezačneme lépe hospodařit, čekají nás drsné a velmi suché časy. Začít můžeme naštěstí už dnes a to rovnou u sebe.
Šetřete každou kapku
Je správné, že už zastavujete vodu při čištění zubů a proud neteče několik minut rovnou do odpadu. To stejné při mytí nádobí. Určitě nenecháváte téct vodu proudem, když zrovna zápasíte s drhnutím zaschlé pánve. Nebo ne?
Nejvíce vody však odteče při naší osobní hygieně. Pokud si napustíme vanu, spotřebujeme 100 až 150 litrů vody. Při sprchování je to zhruba o polovinu méně, tedy kolem 50 litrů. Záleží však na stylu sprchování a celkové době. Ten, kdo nechává téct vodu i při šamponování, holení nohou či drhnutí tvrdých pat pemzou, spotřebuje stejné množství vody jako při koupání ve vaně. Vodu můžete výrazně ušetřit i díky speciální úsporné hlavici se stop ventilem.

Pořiďte si úspornou hlavici. Zdroj: istock.com
Jak dlouho se sprchovat?
Jak dlouho byste tedy měli věnovat osobní hygieně, abyste se stihli pořádně umýt, ale zároveň šetřili peněženku i přírodu? Ekologická sprcha by neměla trvat déle než 8 minut. Ideální doba je však asi jen 5 minut. Jak to stihnout? Vzpomeňte si na letní tábory, kdy na vás vedoucí stříkali vodu z hadice. Nejdříve se namokřete, vodu vypněte, aplikujte sprchový gel a šampon a poté přípravky opláchněte. Hotovo možná budete mít i dříve než za 5 minut.