Jak ušetřit

14. června 2023 13:00

redakce Prima Living

Jak dlouho by měla trvat sprcha, abyste neplýtvali vodou?

Sprchování je úspornější a ekologičtější než si napustit vanu. Alespoň to nám vždycky říkali. Jenže co když se někdo sprchuje tak dlouho, že by udělal lépe, kdyby se raději naložil do vany. Jak dlouho má trvat sprcha, abychom opravdu šetřili vodou a byli šetrní k přírodě?

Nedostatek vody je reálnou hrozbou, kterou začínáme pociťovat už i v našich končinách. Někteří mluví o nadcházející globální katastrofě a odborníci varují, že pokud s vodou nezačneme lépe hospodařit, čekají nás drsné a velmi suché časy. Začít můžeme naštěstí už dnes a to rovnou u sebe.

Šetřete každou kapku

Je správné, že už zastavujete vodu při čištění zubů a proud neteče několik minut rovnou do odpadu. To stejné při mytí nádobí. Určitě nenecháváte téct vodu proudem, když zrovna zápasíte s drhnutím zaschlé pánve. Nebo ano?

Nejvíce vody však odteče při naší osobní hygieně. Pokud si napustíme vanu, spotřebujeme 100 až 150 litrů vody. Při sprchování je to zhruba o polovinu méně, tedy kolem 50 litrů. Záleží však na stylu sprchování a celkové době. Ten, kdo nechává téct vodu i při šamponování, holení nohou či drhnutí tvrdých pat pemzou, spotřebuje stejné množství vody jako při koupání ve vaně. Vodu můžete výrazně ušetřit i díky speciální úsporné hlavici se stop ventilem.

Jak dlouho se sprchovat?

Jak dlouho byste tedy měli věnovat osobní hygieně, abyste se stihli pořádně umýt, ale zároveň šetřili peněženku i přírodní zdroje? Ekologická sprcha by neměla trvat déle než 8 minut. Ideální doba je však asi jen 5 minut. Jak to stihnout? Vzpomeňte si na letní tábory, kdy na vás vedoucí stříkali vodu z hadice. Nejdříve se namokřete, vodu vypněte, aplikujte sprchový gel a šampon a poté přípravky opláchněte. Hotovo možná budete mít i dříve než za 5 minut.

Zdroj: Adéla Skřivánková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také