Koupelny

28. října 2018 12:22

redakce Prima Zoom

Podzimní depresi přemůže pořádná koupel. Jak na to?

Posledních pár slunečných dnů nic nezachrání. Podzim s klesající teplotou a narůstajícími mraky přináší depresivní nálady, které se mohou protáhnout až do zimy. Léto je definitivně pryč a my víme, že několik měsíců už bude jen chladno.

Doporučení, jak sdepresemi bojovat, je mnoho, ale jen málokteré funguje. Podle výzkumníků zuniverzity vněmeckém Freiburgu je řešením horká koupel. Ukázalo se, že depresivní pocity omezuje více než klasické cvičení. Právě pohyb se doporučuje pro boj slehkými depresivními stavy. Teď je všechno jinak. Pořádná koupel každý den je účinnější než třičtvrtěhodinové cvičení dvakrát týdně. Zní to skvěle, člověk nemusí utíkat do fitness centra nebo se pokoušet o jógu na podlaze obýváku.

Jak na pořádnou koupel?

Pokud chceme koupelí bojovat proti depresím, nelze jen napustit vanu a umýt se. Důležitá je denní doba, kdy se budeme koupat. Výzkumníci doporučují odpoledne. Večer si koupel můžete dát také, ale nemělo by to být těsně před usnutím. Koupel totiž zvýší tělesnou teplotu a nejlépe se nám usíná, když je teplota našeho těla nižší.

Zásadní je i čas strávený ve vaně a teplota vody. Doporučuje se 30 minut ve vodě, jejíž teplota se bude pohybovat mezi 40 a 45 stupni. Záleží také na teplotě vzduchu, ideálem je 18 stupňů, vyšší teplota způsobí, že se naše tělo ohřeje až moc.

Pokud přemýšlíte o přidání esenciálních olejů, pěn nebo solí do koupele či koupelových bomb, máte volnou ruku. Koupel by totiž měla fungovat i jako skvělá relaxace, která znás smyje stres po práci.

Sdílejte článek

Přečtěte si také