27. července 2017 17:49
Tereza JavorováKvětiny, svíčky, esence: 5 úžasných tipů, jak si provonět domov
Nechcete utrácet za chemické vůně do vašeho obydlí a raději byste vaše smysly při příchodu domů pohladili zcela přírodní ovocnou esencí? Připravili jsme hromadu voňavých tipů, které jsou nanejvýš ekologické. Hýčkejte se!
Představte si, že by vás po příchodu domů přivítala vůně, která evokuje prázdniny u babičky s dědou nebo první dovolenou v exotice, na kterou padla celá vaše pokladnička. Vůně je obecně pro nás velmi důležitá a její výběr byste tak neměli podcenit.
„Když jsem uviděla účet, kolik utratím za všechny voňavé záležitosti, které jsou syntetické až až, byla jsem v šoku a tak jsem hledala něco, co ušetří jak mé zdraví, tak samozřejmě peněženku. Rozhodně tuto voňavou revizi doporučuji všem, a především těm, co mají malé děti,“ vysvětluje čtenářka Klára (31).
Přelouskat si složení osvěžovačů vzduchu je opravdu maximálně výživné čtení, a když si pak zadáte do vyhledávače, co mohou způsobit, rázem skončí jednou provždy v odpadkovém koši. A věřte, že jim tam bude dobře.
Květiny: Voňavé kapitola, která navíc potěší i zraky
Vybrat si můžete z několika alternativ. Řezané květiny nadchnou tím, že je můžete mít každý týden v nové podobě, a to přesně podle vašeho vkusu. Opojně voní například konvalinky, hyacinty, pivoňky, fialky, gardénie či lilie (ty také nejdéle vydrží). Zapomenout nemůžeme ani na romantický a bohatě kvetoucí šeřík. Aby se jim u vás v bytě dařilo a vy nemuseli zase hned běžet pro další kytici, kombinujte jednotlivé druhy květin s těmi, jež mají stejné nároky na teplotu vody (určitě nekombinujte růže s tulipány, královny květin touží po vlažné vodě, kdežto tulipány zase po té studené). Naučte se řezané květiny dávat vždy do čisté nádoby ze skla, seřízněte jim stonek a přisypte výživu.
Jak si provonět domov - Obrázek 2 Zdroj: istock.com
Co se týká dlouhotrvajících rostlin v květináči, zasaďte si levanduli, ta v Provence roste na každém kroku, a z jejich drobných květů mimo jiné vaří báječnou marmeládu. Pokud vám bude bujet na záhonku, přizvěte ji třeba do domácího parfému. V době květu silně voní také citrusy, či snad nezapomenutelný a prudce intenzivní jasmín, který údajně má takové schopnosti, že dokáže stopnout stres. Jemná a příjemná je také citrónová tráva či lístky eukalyptu, ty navíc usnadňují dýchání a rozpouštějí hleny.
Oblíbené jsou také vazby ze sušených květin. Jejich intenzita vůně pomalu utichá, avšak po čase ji můžete zkrášlit třeba oblíbeným květinovým parfémem.
Kouzlete v kuchyni
Vůně jablečného závinu se skořicí, kávové tiramisu z čerstvě umleté kávy, nebo křupavé kuře právě vytažené z trouby. Ať to zní jakkoliv, tak tyto vůně jsou těmi, které máme odjakživa spojeny s domovem. Provoňte jím perníkové koření, sladkou vanilku z vanilkového lusku, citrusovou kůru, nebo exotický hřebíček, který vás přenese na čarokrásný ostrov Zanzibar ležící v Africe až pod rovníkem. No, není to nádhera?! A navíc jako bonus ukojíte i vaše chuťové pohárky.
Jablečný koláč s karamelovými sušenkami 1
Voňavé svíčky
Pokud chcete opravdu cítit, že se po zapálení rozvine jejich vůně zcela přírodního charakteru, poohlédněte se po těch kvalitních. Vadí vám vyšší cena? Neváhejte si svíčku s obsahem éterických olejů a třeba ze včelího vosku vyrobit sami. Navíc ji pak můžete darovat třeba rodině.
U vonných svíček si dejte pozor na kvalitu. Foto: istock.com
Éterické oleje a báječná aromalampa
Sama na tuto báječnou vychytávku nedám dopustit a dá se říci, že jich mám doma hned několik a střídám je podle nálady. Nejenomže zahalí byt do oblaka vůně, ale navíc navodí intimní atmosféru skrze mihotavý plamínek a obrazce házící na stěnu prostřednictvím vyřezávaných otvorů.
Každý olejíček má kromě vůně také jiné benefity, proto vybírejte nejenom podle nosu, ale dle jeho přidané hodnoty. Ylang ylang prospívá pleti a dokáže nás rozkošnicky naladit, tea tree dezinfikuje, umožňuje regeneraci a tlumí záněty, zato olej z pačuli mírní strach a navíc vám pojistí lásku.
Vonné tyčinky jsou i krásnou dekorací. Foto: istock.com
Voňavé triky u vás doma
- ♥ Nechejte prádlo přes noc uschnout na chodbě nebo v obýváku a čistotou voňavého prádlo načichne i interiér.
- ♥ Sušené bylinky se hodí nejenom zašít do textilních sáčků, ale také do polštářků. Tomu, kdo na nich usíná, zprostředkují klidné a příjemné usínání.
- ♥ Došel vám éterický olejíček? Do aromalampy nakapejte parfém, nebo třeba bio aviváž.
- ♥ Láká vás objevit Francouzskou Polynésie s nádherným ostrovem Tahiti? Pak vsaďte na voňavou rostlinu tiaré. Je symbolem Tahiti a navíc tu vůni prostě budete milovat. Pozor na to, je vážně návyková.
- ♥ Zapáchá vám lednice? Nekupujte žádné syntetické vonítka. Káva, rýže, nebo soda parádně zneutralizuje všechny pachy.
- ♥ Line se nepříjemný odér z pračky a prádlo i tak po vyprání tolik nevoní? Pomůže ocet. Navíc dvířka po každém praní otevřete.
- ♥ Do prádla uschovejte pravé marseillské mýdlo.
(lz)
Podívejte se do galerie, jak krásně se dají aranžovat čerstvé květiny.