reklama

18 užitečných rad a tipů, jak se rychle zbavit plísně v bytě

Lenka Valjentová
9. ledna 2020
Plísně v domácnosti jsou nebezpečné, a proto je nejlepší vymýtit každý sebemenší náznak přítomnosti těchto nechtěných spolubydlících, než bude příliš pozdě. Pokud dovolíte, aby se vám doma plísně množily, dočkáte se mj. nevzhledných skvrn, nepříjemného zatuchlého zápachu a vystavujete se zdravotním problémům. Proto je velmi důležité zbavit se plísně co nejrychleji. Ze všeho nejdůležitější je minimalizovat vlhkost! Poradíme vám, jak na to.
reklama

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které tvoří povlaky vnejrůznějším prostředí. Jsou součástí živé přírody miliony let. I když některé druhy člověk využil ke svému prospěchu, obecně zvýšený výskyt plísní lidem škodí, zvlášť pokud se vyskytují vbytech adomech. Především ve vlhčích místnostech, jako jsou koupelny, kuchyně a sklepy, se může usídlit více než 200 různých druhů plísní.

Barevné spóry plísní

Plísně uvolňují výtrusy (spóry), které začnou vinteriéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Spóry plísně kontaminují povrch čipředmět, vyklíčí z nich vlákno, které serozrůstá. Povlaky plísní mají různou barvu od bílé, žluté přes zelenou až po černou. Plíseň je okem viditelná až po zbarvení. Spóry plísní najdete všude – vprachu, vodpadkových koších i ve vzduchu.

Nedopřejte plísním vlhko

Výtrusy plísní nebudou mít šanci se množit, pokud jim nedopřejete vlhkost. Jenžezabránit v interiéru vlhkosti, když vzniká při běžných činnostech, jako jsou vaření, sprchování, praní, sušení prádla, zalévání květin atd., je někdy dost náročný úkol. Základem musí zvýšená opatrnost při práci s vodou. Jestliže vám doma vyteče voda, případně se dovnitř dostane zvenčí, jednejte rychle.Pokud se podaří mokré materiály zcela vysušit do 48 hodin, vevětšině případů krůstu plísní nedojde.

6 tipů, jak správně větrat i v zimě

 1. Možná se bojíte tepelných ztrát, a proto v zimě skoro neotvíráte okna. Ale to je chyba. I během studených měsíců je třeba pořádně vyvětrat. Optimální vlhkost se má pohybovat v rozmezí od 35 do 55 procent. Vysokou vlhkost milují nejen plísně, ale i roztoči. Intenzivním větráním se vzduch krásně vymění a „proschne“.
 2. Místnosti svyšší vlhkostí větrejte co možná nejčastěji – otevřete všechnaoknadokořán audělejte průvan. Vchladných měsících stačí alespoň 5 minutdenně pořádně vyvětrat, vlétě samozřejmě víc. Využívat můžete také různé odvlhčovače a pohlcovače vlhkosti, kterých je na trhu dost široký výběr.
 3. Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu zhruba 5 minut. I když jsou venku mrazy, zdi se nestihnou za takovou chvíli ochladit a nemusí se znovu zahřívat, proto není třeba mít strach z vyšších plateb za energie. Pokud byste naopak například nechali otevřenou na delší dobu ventilačku, pak byste za energie zřejmě platili víc.
 4. Optimální větrání je okny otevřenými dokořán a takzvaně křížem – přes protilehlá okna a dveře – i v místnostech přes chodbu.
 5. Během dneje potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny. Ve všední dny udělejte pořádný průvan alespoň před odchodem do práce, při příchodu a před spaním.
 6. V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním než v kuchyni, ložnici nebo koupelně. Do koupelny nainstalujte odvětrávání.

7 rad, jak zamezit rosení nejen oken

 1. Když zjistíte, že se na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, rychle mokré povrchy osuštea pokuste se vlhkost a její zdroje omezit na minimum.
 2. Rosení může být znakem narušení tepelných poměrů v domácnosti. Abyste předešli rosení oken, je vhodné zvolit okna sdobrými tepelněizolačními vlastnostmi, které zaručí, že chlad zůstane venku za okny a teplota okenních skel a rámu vinteriéru tak neklesne natolik, aby se vodní pára zkondenzovala na jejich povrchu.
 3. Krosení oken dochází také při vysoké hodnotě vzdušné vlhkosti vinteriéru. Se zvyšující se vlhkostí se zvyšuje takéhodnota rosného bodu, což je teplota, během které dochází ke kondenzaci vodní páry.
 4. Vysoká vlhkost dosahující hodnot 70 až 80% se vyskytuje zejména vkoupelně, kuchyni či vmístnostech, kde se suší prádlo nebo je větší koncentrace pokojových rostlin. To je ideální podmínka pro vytváření plísní.
 5. Po sprchování důkladně osušte stěny a dveře sprchového koutu, vkoupelně vytřete dosucha i podlahu a stěny. Pokaždé zavřete dveře koupelny při sprchování. Tím zamezíte rozšiřování vlhkosti po celém bytě.
 6. Při vaření používejte digestoř a pravidelně kontrolujte funkčnost filtru. Dveře kuchyně při vaření zavřete a větrejte.
 7. Nechte myčku co nejdéle zavřenou i poté, co doběhl mycí program. Vytvořená pára se postupně ochladí a promění na kapky vody uvnitř myčky. Tyto kapky odtečou odpadní trubkou.

4 tipy, jak čistit a dezinfikovat

 1. Povrchy, kde se vlhkost drží, jenutné pravidelně čistit adezinfikovat, nejlépe přípravky s obsahem chlornanu sodného – čisticí přísady na bázi chlorového bělidla.
 2. Vyzkoušet můžete také přírodní dezinfekční prostředky. Osvědčená je tinktura zgrepových jader, která účinně bojuje proti nejrůznějším kmenům plísní nejen vdomácnosti, ale i vlidském těle a na pokožce. Postižená místa postříkejte roztokem 10 až 12 kapek tinktury smíchaných s 200 ml vody. Nechte chvíli působit a opatrně otřete vlhkým hadrem a nechte oschnout.
 3. Efektivním pomocníkem proti plísni je jedlá soda, která odstraní projevy plísně, brání jejímu šíření a nepříjemnému zápachu. Navíc účinkuje jako prevence. Jedlou sodu smíchejte svodou vpoměru 1 : 1, aby vznikla pasta. Tu aplikujte na problematická místa a nechte ji zaschnout. Potom vydrhněte kartáčem a otřete hadříkem.
 4. Na počínající plíseň rozkrojte grapefruit ana řeznou plochu nasypejte vrstvu jedlé sody nebo kuchyňské soli a postižená místa vydrhněte.

Prima tip: Nová malba

Pokud se na zdi i přes správné větrání objevují zvlhlá místa nebo už plísně, nezbývá než celou stěnu zbavit původní malby, či dokonce celé omítky (podle rozsahu vlhkosti/plísně), kterou nahradíte speciálním druhem sanační omítky. Při jejím výběru se poraďte sodborníkem, který vámdoporučí konkrétní typ.

Na omítku, která umožňuje prostupnost vodních par, musí přijít nátěr, který tento efekt rovněž zaručí. Vpřípadě stěn napadených plísní či ve vlhkých objektech se doporučuje následující postup: malbu odstraňte oškrabáním za pomoci namokření vodou spříměsí chlóru či podobného čističe (přibližně 50 ml/m2 omítky), následně na stěnu naneste fungicidní přípravky pro odstranění plísní, které bývají ve formě spreje, počkejte na jejich kompletní zaschnutí. Konečnou úpravu udělejte malířským nátěrem sprotiplísňovou přísadou.

Lenka Odstrčilová

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama