Tipy, jak se rychle zbavit plísně v bytě. Nejdůležitější je minimalizovat vlhkost!
Plísně v domácnosti jsou nebezpečné, a proto je nejlepší vymýtit každý sebemenší náznak přítomnosti těchto nechtěných spolubydlících, než bude příliš pozdě. Pokud dovolíte, aby se vám doma plísně množily, dočkáte se mj. nevzhledných skvrn, nepříjemného zatuchlého zápachu a vystavujete se zdravotním problémům. Proto je velmi důležité zbavit se plísně co nejrychleji. Ze všeho nejdůležitější je minimalizovat vlhkost! Poradíme vám, jak na to.
Co jsou plísně
Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které tvoří povlaky v nejrůznějším prostředí. Jsou součástí živé přírody miliony let. I když některé druhy člověk využil ke svému prospěchu, obecně zvýšený výskyt plísní lidem škodí, zvlášť pokud se vyskytují v bytech a domech. Především ve vlhčích místnostech, jako jsou koupelny, kuchyně a sklepy, se může usídlit více než 200 různých druhů plísní.
Barevné spóry plísní
Plísně uvolňují výtrusy (spóry), které začnou v interiéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Spóry plísně kontaminují povrch či předmět, vyklíčí z nich vlákno, které se rozrůstá. Povlaky plísní mají různou barvu od bílé, žluté přes zelenou až po černou. Plíseň je okem viditelná až po zbarvení. Spóry plísní najdete všude – v prachu, v odpadkových koších i ve vzduchu.
NENECHTE SI UJÍT: Nebydlete s viry, bakteriemi a plísněmi. Kromě dezinfekce pomůže třeba měď
Jak moc je nebezpečná plíseň
Dlouhodobé vystavení plísním neboli vdechování spór, které vypouští do vzduchu, může způsobit zdravotní problémy zejména u lidí trpícími alergiemi a respiračními problémy. Plísně nepříjemně dráždí sliznice nosu, hrdla, průdušek, ale také oči a pokožku. Časté jsou i bolesti hlavy. Při dlouhodobějším vdechování spor může dojít k trvalému poškození průdušek.
Plísně uvolňují výtrusy (spóry), které začnou v interiéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Spóry plísně kontaminují povrch či předmět, vyklíčí z nich vlákno, které se rozrůstá. Zdroj: iStock
Plísně uvolňují výtrusy (spóry), které začnou v interiéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Spóry plísně kontaminují povrch či předmět, vyklíčí z nich vlákno, které se rozrůstá. Zdroj: iStock
Proč se dělá v bytě plíseň
Výtrusy plísní se dobře množí, pokud jim dopřejete vlhkost. Jenže zabránit v interiéru vlhkosti, když vzniká při běžných činnostech, jako jsou vaření, sprchování, praní, sušení prádla, zalévání květin atd., je někdy dost náročný úkol. Základem je zvýšená opatrnost při práci s vodou. Jestliže vám doma vyteče voda, případně se dovnitř dostane zvenčí, jednejte rychle. Pokud se podaří mokré materiály zcela vysušit do 48 hodin, ve většině případů k růstu plísní nedojde.
6 tipů, jak správně větrat i v zimě
- Možná se bojíte tepelných ztrát, a proto v zimě skoro neotvíráte okna. Ale to je chyba. I během studených měsíců je třeba pořádně vyvětrat. Optimální vlhkost se má pohybovat v rozmezí od 35 do 55 procent. Vysokou vlhkost milují nejen plísně, ale i roztoči. Intenzivním větráním se vzduch krásně vymění a „proschne“.
- Místnosti s vyšší vlhkostí větrejte co možná nejčastěji – otevřete všechna okna dokořán a udělejte průvan. V chladných měsících stačí alespoň 5 minut denně pořádně vyvětrat, v létě samozřejmě víc. Využívat můžete také různé odvlhčovače a pohlcovače vlhkosti, kterých je na trhu dost široký výběr.
- Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu zhruba 5 minut. I když jsou venku mrazy, zdi se nestihnou za takovou chvíli ochladit a nemusí se znovu zahřívat, proto není třeba mít strach z vyšších plateb za energie. Pokud byste naopak například nechali otevřenou na delší dobu ventilačku, pak byste za energie zřejmě platili víc.
- Optimální větrání je okny otevřenými dokořán a takzvaně křížem – přes protilehlá okna a dveře – i v místnostech přes chodbu.
- Během dne je potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny. Ve všední dny udělejte pořádný průvan alespoň před odchodem do práce, při příchodu a před spaním.
- V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním než v kuchyni, ložnici nebo koupelně. Do koupelny nainstalujte odvětrávání.
K rosení oken dochází také při vysoké hodnotě vzdušné vlhkosti v interiéru. Zdroj: Dafe Plast
3 rady, jak zabránit rosení oken
- Když zjistíte, že se na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, rychle mokré povrchy osušte a pokuste se vlhkost a její zdroje omezit na minimum.
- Rosení oken může být znakem narušení tepelných poměrů v domácnosti. Abyste předešli rosení oken, je vhodné zvolit okna s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, které zaručí, že chlad zůstane venku za okny a teplota okenních skel a rámu v interiéru tak neklesne natolik, aby se vodní pára zkondenzovala na jejich povrchu.
- K rosení oken dochází také při vysoké hodnotě vzdušné vlhkosti v interiéru. Se zvyšující se vlhkostí se zvyšuje také hodnota rosného bodu, což je teplota, během které dochází ke kondenzaci vodní páry.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Růžový povlak v koupelně způsobuje nebezpečná bakterie. Zbavte se jí co nejdříve
4 tipy, jak zatočit s vlhkostí
- Vysoká vlhkost dosahující hodnot 70 až 80% se vyskytuje zejména v koupelně, kuchyni či v místnostech, kde se suší prádlo nebo je větší koncentrace pokojových rostlin. To je ideální podmínka pro vytváření plísní.
- Po sprchování důkladně osušte stěny a dveře sprchového koutu, v koupelně vytřete dosucha i podlahu a stěny. Pokaždé zavřete dveře koupelny při sprchování. Tím zamezíte rozšiřování vlhkosti po celém bytě.
- Při vaření používejte digestoř a pravidelně kontrolujte funkčnost filtru. Dveře kuchyně při vaření zavřete a větrejte.
- Nechte myčku co nejdéle zavřenou i poté, co doběhl mycí program. Vytvořená pára se postupně ochladí a promění na kapky vody uvnitř myčky. Tyto kapky odtečou odpadní trubkou.
Jak zatočit s plísní
- Povrchy, kde se vlhkost drží, je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat, nejlépe přípravky s obsahem chlornanu sodného – čisticí přísady na bázi chlorového bělidla.
- Vyzkoušet můžete také přírodní dezinfekční prostředky. Osvědčená je tinktura z grepových jader, která účinně bojuje proti nejrůznějším kmenům plísní nejen v domácnosti, ale i v lidském těle a na pokožce. Postižená místa postříkejte roztokem 10 až 12 kapek tinktury smíchaných s 200 ml vody. Nechte chvíli působit a opatrně otřete vlhkým hadrem a nechte oschnout.
- Efektivním pomocníkem proti plísni je jedlá soda, která odstraní projevy plísně, brání jejímu šíření a nepříjemnému zápachu. Navíc účinkuje jako prevence. Jedlou sodu smíchejte s vodou v poměru 1 : 1, aby vznikla pasta. Tu aplikujte na problematická místa a nechte ji zaschnout. Potom vydrhněte kartáčem a otřete hadříkem.
- Na počínající plíseň rozkrojte grapefruit a na řeznou plochu nasypejte vrstvu jedlé sody nebo kuchyňské soli a postižená místa vydrhněte.
Nová výmalba
Pokud se na zdi i přes správné větrání objevují zvlhlá místa nebo už plísně, nezbývá než celou stěnu zbavit původní malby, či dokonce celé omítky (podle rozsahu vlhkosti/plísně), kterou nahradíte speciálním druhem sanační omítky. Při jejím výběru se poraďte s odborníkem, který vám doporučí konkrétní typ. Na omítku, která umožňuje prostupnost vodních par, musí přijít nátěr, který tento efekt rovněž zaručí.
V případě stěn napadených plísní či ve vlhkých objektech se doporučuje následující postup
- Malbu odstraňte oškrabáním za pomoci namokření vodou s příměsí chlóru či podobného čističe (přibližně 50 ml/m² omítky).
- Následně na stěnu naneste fungicidní přípravky pro odstranění plísní, které bývají ve formě spreje, počkejte na jejich kompletní zaschnutí.
- Konečnou úpravu udělejte malířským nátěrem s protiplísňovou přísadou.
Zdroje: ireceptar.cz, bydlimekvalitne.cz, szu.cz, cs.wikipedia.org