Nebydlete s viry, bakteriemi a plísněmi. Kromě dezinfekce pomůže třeba měď

Viry, bakterie, plísně i další mikroorganismy jsou nezvaní hosté, kteří s námi bydlí v našich domech a bytech. A zcela se jich nezbavíme ani častou dezinfekcí. Existuje ovšem několik způsobů, jak upravit své bydlení tak, aby se tam žilo dobře pouze nám a nikoli virům, bakteriím a plísním. Přitom nám nemusí pomáhat vždy jen ty nejmodernější technologie jako například antibakteriální povrchy nábytkových dvířek, ale pozapomenutá měď.

Jedním z nejnebezpečnějších nezvaných hostů jsou plísně, které se snadno mohou dostat do stěn. Tak ohrožují naše zdraví, jelikož jsou vysoce toxické. Kde se ale unás doma berou? Příčinu vzniku plísní hledejte vnadměrné vlhkosti, s níž souvisí vlhké mapy na ostění oken, které tvoří ideální prostředí pro bujení plísní. Jak jim ale vzít živnou půdu pod nohama? „Nejčastějším důvodem problémů svnitřní vlhkostí není okno samotné, jak si lidé často myslí, ale jeho chybná montáž. Pokud není okno správně osazené, nedokáže izolovat studený venkovní vzduch, který pak proniká dovnitř a na ochlazovaném povrchu se začne srážet přebytečná vlhkost,“ vysvětluje ing. Pavel Kašpar z Vekry.

Zbavit se plísní natrvalo je přitom velmi obtížné. Prostředky proti nim je totiž odstraní jen z povrchu, takže se dříve nebo později objeví znovu. „Nejlepším způsobem boje proti plísním je tedy prevence. Aby se jejich výskytu do budoucna zabránilo, musí být prostor kolem oken řádně utěsněný už vprůběhu montáže oken. Jedním znejdůležitějších kroků, který se často podceňuje, je přikrýt montážní pěnu po jejím vytvrdnutí co nejdříve ochrannými fóliemi. Zabráníte tím ztrátě jejích izolačních vlastností působením povětrnostních vlivů,“ radí ing. Kašpar. Způsob montáže okna má tedy na budoucí vznik plísní zásadní vliv.

Jak se zbavit přebytečné vlhkosti

Pokud vás trápí nadměrné vlhko vdomácnosti asním související výskyt plísní, ale na výměnu oken se právě nechystáte, i pro vás existuje poměrně snadná pomoc a tou je správné větrání! Nemluvě o tom, že při větrání odcházejí zdomu také patogenní viry, koronavir nevyjímaje.

Jak v zimě správně větrat

Vchladných měsících rozhodně větrejte krátce, ale intenzivně. Vzduch se stihne vyměnit, přebytečná vlhkost odejde, ale interiér neprochladne. Sesprávným větráním pomůže také dodržování jednoduchého pravidla 21–50, které říká, že při teplotě zhruba 21 °C by vlhkost vmístnosti neměla přesáhnout 50 %. Určitě je lepší vzimě nepoužívat větrání na mikroventilaci, krátké aintenzivní větrání je za chladného počasí ta nejlepší volba. Tak otevřete okna dokořán, ať mají nevítaní mikrobi volnou cestu ven!

Velký návrat mědi do interiéru

O prospěšných účincích mědi a jejích slitin věděly již starověké civilizace a současné výzkumy jen potvrzují generacemi prověřenou pravdu, že se jedná ojeden znejúčinnějších materiálů vboji proti zákeřným virům a bakteriím! Kde tenhle pozapomenutý a léta upozaďovaný materiál využít? Nejlépe v klikách, kterých se doma dotýkáme snad ze všeho nejvíce.

„Masivní mosaz je velmi kvalitní materiál a všechnynašekliky, madla, mušle, zámky i okenní kličkytímto materiálem označenéobsahují minimálně 60 % mědi, a právě to znich činí vysoce antimikrobiální výrobky, které při přímém kontaktu spolehlivě likvidují bakterie a viry. Zničí je dokonce několikrát rychleji, než to zvládají vyzdvihované povrchy sobsahem stříbra,“ říká Roman Ulich ze společnosti M&T.

Dvířka, do kterých se bakterie nedostanou

Dotyky klik jsou bez pochyby nejrizikovější, ale mikrobi číhají doslova na každém rohu. Kolik bychom jich asi napočítali na rohu jedné skříňky vkuchyni? Mnoho. Nebo žádného. Existují totiž speciální povrchy, které nechávají mikroby jednoduše, zato nemilosrdně mizet!

Technologie termosetického vytvrzování polymerů umožnila vyvinout antibakteriální povrch nábytkových dvířek, znemožňující množení bakterií a jiných choroboplodných zárodků ve vnitřních vrstvách nábytku. Mikroorganismy zůstávají pouze na povrchu, kde nevydrží ani jediný den. „Nezávislý výzkumný institut Hohenstein prokázal, že úbytek škodlivých mikroorganismů na novém materiálu T.effect dosahuje neuvěřitelných 99,9 %,“ uvádí Martin Dusík ze společnosti Trachea. Dvířka jsou navíc opatřena vysoce odolným UV lakem a ten se stará o to, aby se tolik prospěšná antibakteriální vrstva neporušila. Dvířka jsou tak bezpečná trvale. I proto se využívají v ordinacích, ve školách, na recepcích a ubytovacích zařízeních. Dopřejte si jejich komfort i doma, určitě se to vyplatí.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také