návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nebydlete s viry, bakteriemi a plísněmi. Kromě dezinfekce pomůže třeba měď

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 07.01.2021
Viry, bakterie, plísně i další mikroorganismy jsou nezvaní hosté, kteří s námi bydlí v našich domech a bytech. A zcela se jich nezbavíme ani častou dezinfekcí. Existuje ovšem několik způsobů, jak upravit své bydlení tak, aby se tam žilo dobře pouze nám a nikoli virům, bakteriím a plísním. Přitom nám nemusí pomáhat vždy jen ty nejmodernější technologie jako například antibakteriální povrchy nábytkových dvířek, mnohdy stačí používat pozapomenutou a léta upozaďovanou měď a její slitiny anebo „jenom“ správně větrat.

reklama

Jedním z nejnebezpečnějších nezvaných hostů jsou plísně, které se snadno mohou dostat do stěn. Tak ohrožují naše zdraví, jelikož jsou vysoce toxické. Kde se ale u nás doma berou? Příčinu vzniku plísní hledejte v nadměrné vlhkosti, s níž souvisí vlhké mapy na ostění oken, které tvoří ideální prostředí pro bujení plísní. Jak jim ale vzít živnou půdu pod nohama? „Nejčastějším důvodem problémů s vnitřní vlhkostí není okno samotné, jak si lidé často myslí, ale jeho chybná montáž. Pokud není okno správně osazené, nedokáže izolovat studený venkovní vzduch, který pak proniká dovnitř a na ochlazovaném povrchu se začne srážet přebytečná vlhkost,“ vysvětluje ing. Pavel Kašpar z Vekry.

Nebydlete s viry, bateriemi či plísněmi: V chladných měsících rozhodně větrejte krátce, ale intenzivně. Vzduch se stihne vyměnit, přebytečná vlhkost odejde, ale interiér neprochladne.
Autor: archiv Vekra Nebydlete s viry, bateriemi či plísněmi: V chladných měsících rozhodně větrejte krátce, ale intenzivně. Vzduch se stihne vyměnit, přebytečná vlhkost odejde, ale interiér neprochladne.

Zbavit se plísní natrvalo je přitom velmi obtížné. Prostředky proti nim je totiž odstraní jen z povrchu, takže se dříve nebo později objeví znovu. „Nejlepším způsobem boje proti plísním je tedy prevence. Aby se jejich výskytu do budoucna zabránilo, musí být prostor kolem oken řádně utěsněný už v průběhu montáže oken. Jedním z nejdůležitějších kroků, který se často podceňuje, je přikrýt montážní pěnu po jejím vytvrdnutí co nejdříve ochrannými fóliemi. Zabráníte tím ztrátě jejích izolačních vlastností působením povětrnostních vlivů,“ radí ing. Kašpar. Způsob montáže okna má tedy na budoucí vznik plísní zásadní vliv.

Větrání zajistí čisté vnitřní klima...

Domácnost v době koronaviru? Nezapomínejte pravidelně větrat, radí lékaři

Jak v bytě správně větrat?

Víte, jak v bytě správně větrat, když je venku zima a smog? Nedejte šanci plísním!

Jak se zbavit přebytečné vlhkosti

Pokud vás trápí nadměrné vlhko v domácnosti a s ním související výskyt plísní, ale na výměnu oken se právě nechystáte, i pro vás existuje poměrně snadná pomoc a tou je správné větrání! Nemluvě o tom, že při větrání odcházejí z domu také patogenní viry, koronavir nevyjímaje.

Jak v zimě správně větrat

V chladných měsících rozhodně větrejte krátce, ale intenzivně. Vzduch se stihne vyměnit, přebytečná vlhkost odejde, ale interiér neprochladne. Se správným větráním pomůže také dodržování jednoduchého pravidla 21–50, které říká, že při teplotě zhruba 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 %. Určitě je lepší v zimě nepoužívat větrání na mikroventilaci, krátké a intenzivní větrání je za chladného počasí ta nejlepší volba. Tak otevřete okna dokořán, ať mají nevítaní mikrobi volnou cestu ven!

Nebydlete s viry, bateriemi či plísněmi: masivní mosaz je velmi kvalitní materiál, obsahuje minimálně 60 % mědi, která je jedním z nejúčinnějších materiálů v boji proti zákeřným virům a bakteriím
Autor: archiv M&T Nebydlete s viry, bateriemi či plísněmi: masivní mosaz je velmi kvalitní materiál, obsahuje minimálně 60 % mědi, která je jedním z nejúčinnějších materiálů v boji proti zákeřným virům a bakteriím

Velký návrat mědi do interiéru

O prospěšných účincích mědi a jejích slitin věděly již starověké civilizace a současné výzkumy jen potvrzují generacemi prověřenou pravdu, že se jedná o jeden z nejúčinnějších materiálů v boji proti zákeřným virům a bakteriím! Kde tenhle pozapomenutý a léta upozaďovaný materiál využít? Nejlépe v klikách, kterých se doma dotýkáme snad ze všeho nejvíce.

„Masivní mosaz je velmi kvalitní materiál a všechny naše kliky, madla, mušle, zámky i okenní kličky tímto materiálem označené obsahují minimálně 60 % mědi, a právě to z nich činí vysoce antimikrobiální výrobky, které při přímém kontaktu spolehlivě likvidují bakterie a viry. Zničí je dokonce několikrát rychleji, než to zvládají vyzdvihované povrchy s obsahem stříbra,“ říká Roman Ulich ze společnosti M&T. 

Rady a tipy, jak se rychle zbavit plísně v bytě

18 užitečných rad a tipů, jak se rychle zbavit plísně v bytě

Trojrozměrná vizualizace koronaviru budí respekt.

Některé viry v historii prostě zmizely. Vyhladilo je vlastní mutování

Dvířka, do kterých se bakterie nedostanou

Dotyky klik jsou bez pochyby nejrizikovější, ale mikrobi číhají doslova na každém rohu. Kolik bychom jich asi napočítali na rohu jedné skříňky v kuchyni? Mnoho. Nebo žádného. Existují totiž speciální povrchy, které nechávají mikroby jednoduše, zato nemilosrdně mizet!

Nebydlete s viry, bateriemi či plísněmi: antibakteriální povrch nábytkových dvířek znemožňuje množení bakterií a jiných choroboplodných zárodků ve vnitřních vrstvách nábytku
Autor: archiv Trachea Nebydlete s viry, bateriemi či plísněmi: antibakteriální povrch nábytkových dvířek znemožňuje množení bakterií a jiných choroboplodných zárodků ve vnitřních vrstvách nábytku

Technologie termosetického vytvrzování polymerů umožnila vyvinout antibakteriální povrch nábytkových dvířek, znemožňující množení bakterií a jiných choroboplodných zárodků ve vnitřních vrstvách nábytku. Mikroorganismy zůstávají pouze na povrchu, kde nevydrží ani jediný den. „Nezávislý výzkumný institut Hohenstein prokázal, že úbytek škodlivých mikroorganismů na novém materiálu T.effect dosahuje neuvěřitelných 99,9 %,“ uvádí Martin Dusík ze společnosti Trachea. Dvířka jsou navíc opatřena vysoce odolným UV lakem a ten se stará o to, aby se tolik prospěšná antibakteriální vrstva neporušila. Dvířka jsou tak bezpečná trvale. I proto se využívají v ordinacích, ve školách, na recepcích a ubytovacích zařízeních. Dopřejte si jejich komfort i doma, určitě se to vyplatí.

Mohlo by vás taky zajímat:

Jak se znamení zvěrokruhu starají o své domovy?

Bydlení podle horoskopu: Jak se znamení zvěrokruhu starají o své domovy a co je pro ně důležité?

Jak budou vypadat města po pandemii?

Koronavirus mění naše bydlení. Co nás čeká?

Dejte si taková předsevzetí, díky kterým se budete cítit lépe

5 předsevzetí pro dobré bydlení. Pomohou vám, abyste se doma cítili lépe

Jaké trendy v bydlení nás čekají v roce 2021

Trendy v bydlení pro rok 2021: Čekají nás minimalismus, neony i styl japandi

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě?

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Celkový pohled do bytu

Bydlet pohodlně se dá i na 27 metrech. Pražští designéři dostali do garsonky čtyři postele

Kuchyně v otevřeném prostoru působí díky policím vzdušně...

Police místo horních skříněk v kuchyni vypadají stylově. Máme pro vás skvělou inspiraci a praktické tipy

Dnes je tu pořádná kuchyňská linka

Jak zařídit kuchyň. Designéři Jak se staví sen vám poradí

reklama

Článek je zařazen v: Viry , bakterie , plísně , jak se zbavit plísně , správné větrání , anibakteriální nábytek , mosazné kliky , měď viry , jak zabránit nadměrné vlhkosti v bytě

reklama

Přečtěte si také