Koupelny

24. května 2020 23:40

redakce Prima Zoom

Sprcha, nebo vana? Ani v malé koupelně se nemusíte omezovat!

Zařizování koupelny na první pohled vypadá jako procházka růžovou zahradou. Avšak v momentě, kdy k tomu opravdu dojde, může se sen o nové koupelně proměnit doslova v horor. Stačí, abyste se do zařizování pustili v páru nebo rovnou s celou rodinou, a pokud máte trošku odlišné požadavky nebo vkus, můžete přecházet z jedné slepé uličky do druhé.

Obzvlášť to platí, pokud vaše koupelna zrovna neoplývá prostorem. Navrhnout správné umístění v malé místnosti často představuje oříšek i pro zkušené designéry. Když se přitom v domácnosti nedokážete shodnout na základních kritériích, ze zdánlivě jednoduchého úkolu se stane strastiplná cesta.

V tomto případě je však potřeba se otevřít kompromisům. I když je design velice důležitý, prioritou by měla být především funkčnost. Příchodem do koupelny začíná čas, který člověk věnuje péči o sebe, ať už je to ráno, nebo večer. Proto by měla vypadat tak, aby se v ní každému členovi domácnosti pohodlně pohybovalo.

Z toho logicky vyplývá, že nejdůležitější rozhodnutí se bude týkat toho největšího koupelnového vybavení, tedy sprchy a vany. Právě rozhodování mezi těmito dvěma kousky představuje pro většinu lidí to největší dilema. Pojďme se tedy podívat, v čem jsou obě varianty výhodné či nevýhodné a jak můžete v tomto ohledu docílit kompromisu.

Sprcha, když jste neustále v jednom kole

Hlavní výhody sprchování asi všichni známe – jedná se o rychlý a efektivní způsob, jak se vypořádat s každodenní hygienou bez zbytečně velké spotřeby vody. Jestliže se tedy vy ani další členové vaší domácnosti doma příliš nezdržujete, nejspíš budete hledat spíše sprchové kouty s vaničkou nebo odtokovým žlabem.

Sprchový kout vám v koupelně zabere minimum místa a splní vše, co od něj očekáváte. Jestliže hledáte i trochu relaxace, můžete místo klasické sprchové baterie investovat do masážního systému s několika tryskami, které prokrví vaši kůži a přinesou vám potřebné uvolnění.

Ať už zvolíte jednoduchou sprchovou hlavici, nebo celý masážní systém, měli byste sprchu vhodně uzavřít. Nejjednodušším řešením je pochopitelně sprchový závěs, který se však nelehce udržuje, a tak vyžaduje častou výměnu. Daleko stálejším řešením jsou proto sprchové dveře nebo nákup celého sprchového boxu, který je vybavený vším, co byste při sprchování mohli potřebovat.

Vana pro dlouhé zimní večery

Ne každý si však potrpí na rychlost a to je naprosto v pořádku. Někdo si zkrátka rád dá s hygienou na čas a raději si přiní dopřeje i trochu odpočinku. Pro takové lidi jsou vany jako dělané. I když jsou poněkud náročnější na prostor, pokud nemáte více než dva metry, zaručeně najdete vanu, která se do malé koupelny bez problému vejde.

Vana navíc nemusí nutně sloužit pouze k tomu, abyste ji naplnili vodou a hodiny se v ní spokojeně vyvalovali. Když si k ní pořídíte zástěnu a protiskluzovou podložku, můžete se v ní také pohodlně sprchovat bez toho, aniž byste pokaždé způsobili potopu nebo riskovali ošklivé zranění způsobené uklouznutím.

Když jde jen o koupání dětí nebo domácích mazlíčků

Nicméně ani sprchové kouty nezaostávají, co se všestrannosti týče. Pokud uvažujete o nákupu vany „jen“ kvůli koupání dětí nebo domácích mazlíčků, nabízí se vám alternativa v podobě sprchového koutu s hlubokou vaničkou. Ta k těmto účelům bohatě postačí a vy se navíc nebudete muset vzdávat prostoru, který byste jinak využili třeba pro pračku.

I když toto řešení není tak úplně bezbariérové, a tak by zdánlivě mohlo zkomplikovat sprchování starším obyvatelům vaší domácnosti, nenechte se zmýlit. Hluboké vaničky, nebo takzvané minivany, totiž často disponují také sedátkem, takže seniorům každodenní hygienu mohou naopak usnadnit. Pro usnadnění samotného vstupování a vystupování ze sprchy můžete ke zdi připevnit jednoduché madlo.

Sdílejte článek

Přečtěte si také