Při správné péči a kapce štěstí vám hvězdník vykvete na Vánoce. Babičky mu říkaly amarylka
Květy hvězdníku (Hippeastrum), kterému se říká zornice a naše babičky mu nesprávně říkaly amarylka, jsou jednou z nekrásnějších květinových dekorací českých Vánoc. Jasně, že si hvězdník můžeme koupit už „hotový“, ale taky si ho můžeme z cibule vypiplat sami. Ale zase tak jednoduché to není, a tak vám poradíme, jak na to, aby hvězdník svými květy ozdobil Vánoce.
Hvězdník (Hippeastrum hortorum), kterému se říká také zornice, není jen tak nějaká květina – symbolizuje pýchu, sebevědomí a krásu. Pochází z Jižní Ameriky a patří do čeledi amarylkovitých. Nesprávně se mu mnohdy říká amarylis či amarylka, tak mu říkávaly naše babičky. Často ho tak označují i obchodníci, čímž zažitý omyl jen podporují. Ale není se vlastně ani čemu divit, vždyť jak hvězdník, tak amarylis (Amaryllis belladonna) vypadají na první pohled skoro stejně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak na to, aby vánoční kaktus rozkvetl právě na Vánoce? Dopřejte mu předvánoční klid
Z cibule roste dlouhý stonek s krásnými květy – a tady už se začínají rozlišovat, protože amarylis kvete obvykle na podzim, zatímco hvězdník na jaře, a tak se rychlený (jako třeba narcisy, hyacinty nebo tulipány) stal atraktivní vánoční dekorací.
Hvězdníků je přibližně 80 druhů. U nás se pěstují výhradně hybridy, s původními druhy se setkáváme jen zřídka. Hvězdníky jsou k mání v mnoha barevných kultivarech, různých tvarech a velikostech. Zhruba je můžeme rozdělit na kultivary s velkými, malými a dvojitými květy. Nejčastějšími barvami jsou červená, bílá a růžová ve všech odstínech, existují i variety oranžové a krémové a další.
Hvězdník versus amarylis
Hvězdník a amarylis pocházejí ze stejné čeledi amarylkovitých. Obě rostliny jsou krásné, exotické a vypadají skoro stejně, často se zaměňují. Pojďme si shrnout hlavní rozdíly.
- Hvězdník je doma v Jižní Americe a kvete koncem zimy a na jaře. Proto cibule rychlíme, aby nám kvetl na Vánoce. Květní stonek nese 3–6 květů s průměrem kolem 18 centimetrů a je dutý. Tyčinky z květu, který nijak nevoní, vyčnívají ven. Hvězdník má během kvetení listy.
- Amarylis pochází z jižní Afriky a kvete pozdě v létě a na podzim. Plný a pevný květní stvol nese 6 až 12 zvonkovitých vonných červených, růžových a bílých květů o průměru 7 centimetrů. Tyčinky květů, které připomínají lilie, obvykle nepřesahují délku květů. Amarylis je v době květu bez listů.
Základním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny. Zdroj: iBulb
Základním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny. Zdroj: iBulb
Jak na rychlení hvězdníku, aby kvetl na Vánoce
Hvězdník má skutečně velkou cibuli. Když ji umístíme do příhodných podmínek, cibule si bude „myslet“, že už je tu jaro a brzy začne růst a vytvoří nádherné květy. Pozorování tohoto procesu je vskutku fascinující. Nejdříve z cibule vyrazí listy a stonky. Zanedlouho už uvidíme první poupata. A do několika týdnů bude rostlina obsypaná nádhernými květy.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak se starat o vánoční květiny: Brambořík má rád chladno, hvězdník teplo a poinsettie nesnáší průvan
- Cibule hvězdníku obsahuje veškeré živiny, které potřebuje, takže se zdá, že ať s ní uděláme cokoli, výsledkem bude vždy nádherná vánoční podívaná, ale není to tak jednoduché.
- Základním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny. Kdo ji doma nemá z předchozích let, nevadí, dá se koupit v každém hobby marketu.
- Když si budeme cibuli v obchodě vybírat, mysleme na fakt, že čím větší je cibule, tím více a větších květů bude mít. Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která má průměr alespoň 8 cm.
- Nejdříve na cibuli zkrátíme zaschlé konce kořenů.
- Připravíme si kvalitní zahradnický substrát nebo substrát pro pěstování pokojových rostlin a smícháme ho s trochou písku. Substrátem naplníme květináč nebo mělký truhlík či jinou nádobu.
- Cibuli do květináče, který by měl být o 3–5 cm větší než cibule, zasadíme tak, aby nejméně jedna třetina byla nad povrchem zeminy.
- Nádobu dáme na světlé místo, kde se teplota pohybuje kolem 18 °C a dobře zalijeme. Další zálivku dopřejeme rostlině až po objevení dutého květního stvolu.
- Zanedlouho se objeví první poupata a do několika týdnů bude rostlina obsypaná květy. Květináč s rostlinou často otáčíme pro stejnoměrný růst na všech stranách.
- Když se začnou vybarvovat květy, můžeme hvězdník přenést na chladnější místo, a tak prodloužit dobu kvetení. V závislosti na teplotě v místnosti kvete přibližně 14 dnů.
- Hvězdník je velmi vhodný do našich bytů, protože mu nevadí suchý vzduch a nižší vlhkost. Můžeme rosit pouze listy, květy by mohly začít hnít.
Zdroje: kvetinovecibulky.info, theenglishgarden.telegraph.co.uk plantperfect.com