Koupelny

20. února 2019 15:40

redakce Prima Zoom

Víte, že zvednuté prkénko ohrožuje vaše zdraví?

Neumyté nádobí, rozestlaná postel, rozházené oblečení. Každý z nás má zlozvyk, kterým doma obtěžuje ostatní členy rodiny. Největším a nejčastějším nešvarem je ale zvednuté záchodové prkénko. A přitom to dělá skoro každý! Víte, co tím můžete způsobit?

Teď raději pomlčíme o tom, že muži nechávají nahoře i klasické prkénko, natož to svrchní. Na něj totiž většinou zapomínají i ženy, a to je velká chyba. Ví to sice jen málokdo, ale bakterie při splachování nesměřují zdaleka jen do nitra vaší toalety, ale rozvíří se i do jejího okolí. Výsledkem je, že se nechutné mikro částečky usadí po celé místnosti. Vpřípadě, že máte záchod společný s koupelnou, je to samozřejmě ještě větší problém. Bakterie se totiž vesele usadí na ručnících, kosmetice, dokonce i zubních kartáčcích. Děsivé, že?

Bylo vědecky dokázáno, že bakterie se tlakem vytvořeným při spláchnutí rozšiřují až do vzdálenosti 4,5 metrů. Výzkumy se touto bizarní záležitostí zabývají už od 50. let minulého století, a vroce 1975 publikoval vědec Charles P. Gerba studii včasopise Applied Microbiology, ve které popsal, jak zákeřná bakterie E.coli může po spláchnutí vydržet ve vzduchu ještě 4 až 6 hodin.

Dnešní toalety snízkým průtokem sice nemusí být až tak rizikové, revize studií na toto téma provedená vroce 2013 ale došla k dalšímu nemálo znepokojivému závěru. „Výzkum naznačuje, že splachování může hrát důležitou roli při přenosu infekčních onemocnění, u kterých se patogen vylučuje ve výkalech nebo zvratcích," napsali vědci v časopise American Journal of Infection Control. „Splachování navíc možná podporuje vzdušný přenos noroviru, SARS a pandemické chřipky,“ dodali odborníci. Další studie prokázala, že nesklopení záchodového prkénka vede k až dvanáctinásobnému zvýšení průniku bakterie Clostridium difficile do vzduchu. Tato bakterie je přitom často zodpovědná za vznik průjmu.

Možná si teď říkáte „Ale jděte, to přece nemůže být tak zlé.“ Přestože neexistuje hmatatelný důkaz o přenosu nemoci na člověka kvůli splachování, stále existují důvody, proč prkénko důsledně sklápět, a znich i vyplývající pravidla:

  1. Etiketa: Pokud požádáte členy své domácnosti, aby dávali prkénko dolů, dělejte to i vy.
  2. Praktické důvody: Nikdo a nic nemůže omylem spadnout do toalety, pokud je víko zavřené, a váš pes zní rozhodně nebude pít.
  3. Estetika: Toaleta se sklopeným prkénkem vypadá lépe i na pohled.
  4. Noční potřeba: Už jste si někdy celí rozespalí mysleli, že prkýnko je dole, ale ono nebylo? Brrrr!

Stačí dvě vteřiny a zabráníte šíření nebezpečných bakterií ze svétoalety na zubní kartáčky. Teď je jen na vás, jak se ktomu faktu postavíte.

maj

Sdílejte článek

Přečtěte si také