14. září 2023 07:40
Tereza JavorováToaleta není popelnice aneb 7 věcí, které nikdy nesplachujte do záchodu!
Jedno spláchnutí – a je po problému. Tak se někteří z nás zbavují například zbytků jídla, vlhčených ubrousků a podobného odpadu. Je to ale ten nejhorší způsob, co s odpadem můžeme udělat. Těchto 7 věcí tedy raději nikdy nesplachujte, ty do záchodu rozhodně nepatří.
Do záchodové místy patří pouze to, k čemu je určena plus toaletní papír. Spláchnete-li něco, co se zasekne nebo nerozpustí, zaděláváte si na problém. Kromě skutečnosti, že hrozí ucpání odtoků (a s tím spojený zásah instalatéra), existují rizika, která se dějí cestou do čistírny odpadních vod. Ve finále se to tak může nepříjemně promítnout i ve vyšším účtu za vodu. Těchto sedm věcí už proto nikdy neházejte do WC, ale vždy do koše! Prokážete tím službu životnímu prostředí, svému zdraví, domovu i peněžence.
1. Vlhčené ubrousky
Jednu z největších škod v trubkách dělají jednorázové vlhčené ubrousky. Ať už dětské, odličovací nebo určené na úklid domácnosti. Na rozdíl od toaletního papíru jsou vyrobené z netkané celulózy. Ta je ve vodě nerozpustná, ulpívá v záhybech odtokových trubek a vytváří podivné tukové špunty, které dokážou ucpat potrubí, které pak praskne a havárie kanalizace je na svět. Likvidace je opravdu náročná jak finančně, tak časově. Podobný problém způsobují i kulaté odličovací tampóny, vatové tyčinky i papírové utěrky,
2. Kuchyňský olej a zbytky jídla
I když je to lákavé, zbytky jídla do záchodové mísy rozhodně nepatří. To platí zejména o použitém oleji. Zbytky jídla se dostávají do kanalizace, kde slouží jako potrava pro potkany. Použitý olej nebo jiný tuk je noční můrou všech instalatérů. Až budete připravovat hranolky ve friťáku, rozhodně pak olej nevylévejte do toalety, a už vůbec ne rozpálený. Snadno se sráží, ulpívá na stěnách trubek, a v odtokové síti vytváří tukové kry, které způsobí katastrofu.
Až budete připravovat hranolky ve friťáku, rozhodně pak olej nevylévejte do toalety, a už vůbec ne rozpálený. Zdroj: iStock
Až budete připravovat hranolky ve friťáku, rozhodně pak olej nevylévejte do toalety, a už vůbec ne rozpálený. Zdroj: iStock
3. Kávová sedlina
Jste-li milovníci turka nebo překapávané kávy, dejte pozor na to, co uděláte s lógrem. Není nic jednoduššího, než z french pressu nebo z hrníčku vyhodit vodou nacucaný lógr přímo do WC a spláchnout. Zajistíte si tím suchý odpadkový koš. Jenže právě kávová sedlina ráda ulpívá na stěnách trubek a způsobuje ucpání. Místo toho lógr použijte jako hnojivo pro rostliny, dejte ho do kompostu nebo ho nasypejte do sítka, nechte okapat a suchý ho vyhoďte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lógr vyžene slimáky, navíc je to skvělé přírodní hnojivo. Kávovou sedlinu si schovávejte
4. Dámské a dětské hygienické potřeby
Vložky, plenky nebo tampóny do záchodové mísy nikdy nesplachujte. Materiál, z něhož jsou tyto hygienické potřeby vyrobeny, se ve vodě nerozpustí, odtokové trubky ucpávají a mohou se dostat i do vodních toků. Gel, který obsahují, totiž není ve vodě rozpustný a navíc v ní nabobtná. Výsledek si jistě dokážete představit sami.
5. Kočkolit
Do záchodové mísy nepatří kočkolit! Silikagelové nebo minerální podestýlky se ve vodě nerozpouští, a proto je přímo zakázané je splachovat. Ostatní stelivo do kočičí toalety je silně hrudkující, tvoří velké kusy a ty mohou ucpat potrubí.
PŘEČTĚTE SI TAKY: 10 zajímavostí o toaletě, ze kterých si sednete na zadek
6. Léky
Prošlé nebo nepoužité léky (především ty na lékařský předpis) neházejte do toalety, ale vraťte do lékárny. Když se dostanou do čističky odpadních vod, malé množství účinných látek přežije filtrační proces a dostanu se znovu v oběhu. Sice nebylo zatím prokázáno, že jsou rizikové pro lidské zdraví, ale rozhodně poškozují životní prostředí. Mnohé léky ničí bakterie, kontaminují podzemní vodu a mohou mít katastrofální dopad pro volně žijící zvířata.
7. Kontaktní čočky
Údajně až pětina uživatelů kontaktních čoček je splachuje do záchodu. Ale to je špatně, protože jsou vyrobeny ze speciálního plastu, který se v kanalizaci rozpadá na mikročástice, což může znečistit vodní cesty a ohrozit organismy, které v nich žijí.
Zdroje: ireceptar.cz, www.bydlimekvalitne.cz