Co se stane, když houbičku na nádobí neměníte dost často? Tohle v kuchyni mít nechcete…
Používáme ji i několikrát denně. Namočíme ji, umyjeme nádobí a necháme ji u dřezu, aby byla vždy po ruce. Mezitím v ní bují různorodé bakterie. Tvrdí se, že jich tam žije více než na záchodovém prkénku. Jak se jim ubránit?
Rozhodně byste měli houbičku měnit dostatečně často. Záleží na tom, zda máte myčku nebo nádobí myjete vruce. Pokud každý den několikrát namočíte ruce do dřezu a čistíte talíře, pak musíte houbičku měnit častěji.
Ideální je vyměnit houbičku jednou týdně. Někdo doporučuje houbičku dezinfikovat vmikrovlnce. Údajně stačí mokrou houbičku na chvíli dát do mikrovlnky tak, aby se nezačala pálit. Objevují se i rady, že byste měli houbičku vyvařit. Nakonec se ale ukázalo, že těmito způsoby se zbavíte zhruba jen 60 procent bakterií. Zbytek se vhoubičce rozmnoží a časem se účinnost dezinfikování houbičky vmikrovlnce nebo horké vodě snižuje.
Houbička měnit 1 Zdroj: istock.com
Ať už tedy chcete, nebo ne, musíte houbičku měnit opravdu často, protože německá studie zroku 2017 prokázala přítomnost bakterií, které způsobují onemocnění salmonelou, i ve vyvařených houbičkách.