Koupelny

8. února 2019 14:02

maku-la@seznam.cz

Tohle se stane, když neperete ručníky dost často. Kdy bychom je měli měnit?

Máme pro vás špatné zprávy, vyjma hotelů snad nikdo nikdy nevyměnil ručníky tak, jak doporučují hygienické testy.

Již několikrát jsme se mohli dočíst na internetu, že je potřeba v domácnosti měnit veškeré pratelné věci častěji, než jsme se domnívali. U povlečení je to jednou týdně a u utěrky taktéž. Pokud však přijde do styku se syrovým masem, měli bychom ji vyměnit okamžitě.

Kdy lidé mění ručníky?

Samozřejmě vkaždé koupelně se udržuje vlhko celý den, a to dokonce i vpřípadě, že jsme se jednou „zapomněli“ osprchovat večer a nechali nutnou povinnost až na ráno. Koupelna je tedy místem, kde se bakteriím velmi daří.

Pokud mokré ručníky necháváte viset ve vlhké místnosti, můžete vsadit jed na to, že jsou plné bakterií. Velice dobře se na nich daří houbám, které způsobují lupy, dále obsahují stafylokoka a fekálie.

Pokud byste tedy ponořili hlavu do toalety a umyli si vní hlavu, vyjde vás to lépe, než když se utřete více než týden starým ručníkem. To samé platí o obličeji a bakterii E-coli. Utřením obličeje do dlouho používaného ručníku, zvyšujete pravděpodobnost nákazy touto zákeřnou bakterií, než když byste si obličej umyli vzáchodu.

Kdy ručníky měnit?

50 % dotazovaných uvedlo, že mění ručník po pátémpoužití, 15 % lidí je mění až po osmém. Americký hygienický ústav se shodl, že ideálním intervalem, kdy měnit a prát ručníky jsou dva až tři dny.

Pokud můžete, vyvarujte se velké chyby a ručníky nenechávejte ve vlhkém a tmavém prostředí. Zamezíte tak tvorbě nových zákeřných bakterií.


Přečtěte si také