Kuchyně

19. května 2019 08:00

Tereza Javorová

Rozbité, poškrábané, upatlané: 3 triky, jak si poradit se sklem v domácnosti

Sklo je nezbytnou součástí našich domovů. Znáte ale tyto triky, jak si poradit s drobnými střípky rozbitého skla, odstranit škrábance na skleněné desce nebo dokonale vyleštit okna?

Rozbité sklo

Roztříštěné broušené sklo na podlaze zranilo už vaše city, nenechte jej, aby vám pořezalo ještě kůži! Bohužel přes slzy, které se vám derou do očí, smetákem nezametete veškeré drobné střípky. A ty se vám poté mohou vrýt do bosých chodidel. Nebo snad někomu jinému v rodině. Raději obětujte starý hadřík, který namočte do cukrové vody. Podlahu s ním důkladně vytřete, skřípky se na něj budou doslova lepit. Hadřík poté rovnou vyhoďte (bez ždímání!) a podlahu setřete ještě obyčejnou vodou.

Poškrábané sklo

Skleněná deska na pracovním stole či konferenčím stolku v obýváku vypadá sice krásně, ale je velmi náchylná k poškrábání. Rýhy se nesnažte zakrývat nevzhlednými dečkami či kýčovými dekoracemi. Raději použijte prastarý trik a snadno se jich zbavte! Na měkký a suchý kapesník naneste trochu zubní pasty a poškrábané místo jím důkladně přeleštěte.

Zapatlané sklo

Málokdo se těší na jarní mytí oken. Většinou to znamená hazard s vlastním životem během balancování na parapetu a vztekání se, když po hodinách práce stejně není přes šmouhy vidět ven. Ušetřete si čas u svoje nervy a naučte se jednoduchý trik, jak sklo vyleštit během pár minut. Poté, co okna umyjete (vyzkoušet můžete ekologickou variantu a použít roztok vody s octem), sklo vyleštěte utěrkou z mikrovlákna, která nepouští chlupy nebo ještě lépe – zkuste trik našich babiček! Ty k leštění skla používaly obyčejné staré noviny, ale pozor, ne ty z lesklého papíru. Noviny zmačkejte tak, aby se vám dobře držely, a krouživými pohyby sklo vyleštěte. Výsledek bude dokonalý.


Přečtěte si také