reklama

12 věcí, které svému bytu nedělejte, jinak bude vypadat jako u vaší babičky

skrivaa
5. dubna 2019
Kdykoli je člověku smutno, vzpomene si na byt svých prarodičů. Všechny ty zvláštní a dekorativní věci, vůně a barvy seděly krásně k vaší babičce a budete na ně s láskou vzpomínat. Vy je ale ze svého bytu vyškrtněte!
reklama

Když je člověk ještě malé dítě, mají byty babiček ohromné kouzlo. Připomínají pohádkový zámek plný vůní, vzpomínek a zcela nepotřebných věcí, které ovšem babička s dědou nutně musí mít. Nasáváte, obdivujete, štracháte a všechno si pamatujete. Tu oázu starých časů si už nikdy nevymažete z paměti. A proč byste měli? Jsou to krásné vzpomínky. Hleďte ale, aby vzpomínkami zůstaly. Vy hledejte inspiraci jinde.

Růžové kachlíky

Prokletí koupelen z roku 1920 až 1950. Tehdy to bylo moderní, dnes se nepokoušejte růžové kachle sehnat jinam, než do rozmarné princeznovské koupelny pro svou malou dcerku. A i tam vydrží tak nanejvýš pět let, než i jí polezou krkem.

Protiskluzové podložky

Tak ano, jsou praktické. Pokud ale nejste invalidní nebo nemáte zdravotní problémy, není důvod, proč si tímto kusem plastu vybavovat vanu, nebo podlahu před ní. Věříme, že střízlivý dospělý jedinec se zvládne vykoupat i bez fatálního pádu. Koupelna 21. století si podobné příšery nezaslouží.

Koberce na toaletách

Bůhví, proč se to babičkám tak líbí. Huňatý kobereček před mísou, na míse, na nádržce s vodou a další pod umyvadlem. Jak zastaralé a nevkusné. Ale především: jak nehygienické!

Koupelnový set. je nevkusný. Foto: istock.com

Plastový džbán na nápoje

Pamatujete? Býval oranžový nebo zelený a babička vám do něj dělala v létě citronádu. Krásné vzpomínky. Kuchyňská estetika 70. let ale naštěstí už dávno neletí a vy uděláte větší parádu s čistými konturami skla. Leda, pokud byste něco takového sbírali…

Pamatujete? Foto: istock.com

Sifonka

Na chatu super! Pro věčnou slávu starých dobrých časů si v ní klidně ten sifon dělejte. Děti budou u vytržení. Doma se už zaměřte na současné modely výrobníků limonád a perlivých vod.

Umělohmotné skladovací dózy

Bylo v nich všechno. Od šicích potřeb, přes bonbony, zubní protézy, houbičky na mytí nádobí až po písek na čištění vany. Babičky prostě podlehly kouzlu syntetických materiálů. Vy se z toho poučte a zkuste zvolit estetičtější úložné prostory.

Umělé dózy. Foto: istock.com

Háčkované dečky

Vyhodit.

Přehozy na postel

Ne, že nebyly krásné. Tak po babičkovsku. Někdy představovaly hodiny ruční práce a vracely člověka do časů, kdy se tolik nespěchalo. Pokud nějaký po babičce máte, nezbavujte se ho, už čistě z piety. Do moderního minimalistického interiéru nepatří, ale pokud vyznáváte klasiku, zkuste si ho na posteli naaranžovat se současnými polštáři.

Přehozy na postel dnes už moderní nejsou. Foto: istock.com

Skříňka na sklo

Vlastně taková domácí výstavka věna. Za dob babiček to mívalo smysl. Vystavoval se parádní porcelán a broušené sklo, které bylo ve speciální skřínce ochráněno a zároveň “ohromovalo” návštěvy. Dnes jaksi přežité, nemyslíte?

Dekorativní záclonky

Nařasené, bělounké, naškrobené. Za nimi muškáty a majoránka. Pokud jste se rozhodli žít v interiéru z filmu Postřižiny, pak vám nesmí chybět. Pokud bydlíte v moderním bytě, nechte si je v krásných vzpomínkách na babičku, tam patří.

Dekorativní záclonky jsou pořádné retro. Foto: istock.com

Prádelník

To býval parádní kus nábytku. Většinou naleštěný, z tmavého, někdy mahagonového dřeva s okrasnými prvky. V něm se skrývalo naškrobené prádlo se spoustou kuliček proti molům. Pozor ale! Pokud umíte správně eklekticky míchat staré s novým, mohl by se takový důstojný prádelník krásně zakomponovat do moderního interiéru. Jen vědět, jak na to!

Plastové květináče

Pokud máte nezbednou kočku nebo děti, tak prosím. Jinak je nechte minulosti a kupte si kameninu, terakotu nebo současnou verzi moderních samozavlažovacích nádob na pokojové rostliny. Prostě praktičnost už nestačí.

Snažíte se jít s dobou? Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama