Exotika v bytě: Jak si z domova neudělat jeden velký kýč

Milujeme cestování a kousek dalekých krajů si chceme vzít i do našeho bytu. Potíž je v tom, že to často přeženeme nebo vezmeme za vděk exotikou z českého obchodu. Jak se vyvarovat tomu, aby se z bytu stal kýč?

Kombinujte exotiku se Západem

Prvním pravidlem, které bychom měli následovat, je nesnažit se zbytu udělat Tádž Mahal nebo naopak africkou chýši. Nechte exotiku vyniknout, vnašem prostředí je cizí, a tak potřebuje prostor, který by ji podpořil. Zjaponských kreseb nebo arabských dlaždiček udělejte středobod místnosti, nechte výraznéprvky, aby upoutaly pozornost. Pokud si tedy na stěnu pověsíte asijskou kaligrafii, už ji nedoplňujte o lampiony nebo asijský dřevěný nábytek.

Podobné je to sdlaždičkami a výraznými barvami. Když si pořídíte výrazné dlaždice sarabskými vzory, neriskujte sdalšími výraznými barvami nebo doplňky. Vpřeplácaném bytě se nedá spokojeně žít.

Minimalismus a detaily

Střídmost je u exotiky to nejdůležitější. Zní to jako paradox. Když si chceme domů vzít tak barvitou Indii nebo divokou Jižní Ameriku, přece nemůžeme dekoracemi šetřit? Měli bychom. Baví vás cestovat?Co takhle použít starší slamák jako dekoraci na stěnu?

Pokud chcete zútulnit prostor arabskou lampou, pak pověste do místnosti jen jednu, nechcete, aby to u vás vypadalo jako na tržišti.

Exotiku můžete zmírnit i změnou barev. Použijte dřevo, ale natřete ho na bílo, rohože naopak ponechte vpřírodní barvě. Dostanete do bytu nebo na zahradu vůni dalekých krajů, ale přitom se nevzdáte naší evropské střídmosti.

Skvělou cestou je i využití rostlin. Mnohé exotické druhy přežijí i u nás v obýváku. Z pralesních orchidejí se staly pokojovky a podobně jsou natom kaktusy z amerických pouští. I jen jedna neevropská rostlina dokáže prostoru dodat dostatek exotiky.

Čemu se vyhnout

Lapače snů visí vmnoha domácnostech. Stalo se znich klišé. A nejen znich. Podobně jsou na tom bubínky nebo masky. Pokud chcete, aby váš dům hezky voněl exotikou a nevypadal jako zatuchlý krámek sdárkovým zbožím, vyhněte se dekoracím, které vnašich podmínkách zdomácněly a dají se koupit vobchodech. Lapače tedy vynechte, nakonec stejně budou lapat jen prach a ne sny.

Bubínky také představují jednoduché řešení, jak do bytu vnést exotiku. Opět není dobré se vydávat snadnou cestou, na bubínky beztak hrát nebudete a promění se jen vobtížnou dekoraci.

Snad nejhorší jsou ale africké masky. Včeských bytech vypadají vykořeněně, jsou většinou malých rozměrů a spůvodní mystikou přírodních národů nemají nic společného. Pokud je do bytu chceme umístit, měli bychom vybrat ty velké a měli bychom znát jejich původ a význam. Zároveň bychom jim měli dát prostor, aby vynikly. Nedělejte si znich sbírky, ale pověste je na stěnu jako velký obraz.


Přečtěte si také