Jak nahradit jednorázové plasty, které země EU zakázaly? Zkuste tyto ekologické a levné alternativy
Do dvou let už si nekoupíme plastové příbory nebo brčka. Je to krok, kterým se EU snaží zabránit znečišťování životního prostředí a zejména oceánů plastovými výrobky, které vlastně nepotřebujeme. Podívejte se s námi, jak zakázané výrobky nahradit.
Brčka
Poměrně zbytečná vymoženost, bez které se snadno obejdeme. Pokud ale chceme slámky nadále používat, můžeme se inspirovat vLatinské Americe. Oblíbené maté se vArgentině nebo Uruguayi pije pomocí kovových brček. Jsou ksehnání i vČesku, nestojí nijak moc a můžete je používat do nekonečna.
Alternativy plastu 2 Zdroj: istock.com
Tyčinky do uší
Začněte se šťourat vuších. Čistěte si uši malíčkem skapesníkem a přidejte do čisticího procesu i pár kapek olivového oleje, který pomůže dostat nečistoty a maz ven. Řešením mohou bít i ušní svíce, které komínovým efektem vytáhnou maz ven.
Podívejte se na další ekologické kosmetické tipy:
Plastové nádobí
Používáme ho, když chceme stolovat venku. Ušetří hodně práce. Umažeme ho a pak ho vyhodíme do tříděného odpadu, jenže se ukazuje, že recyklace není tak dokonalá, jak jsme si mysleli. Čína už o naše plasty zájem nemá a do vody se dostávají mikroplasty, které pak pijeme. Řešením tak je omezit spotřebu plastu na maximum. Namísto plastového nádobí si ke grilování vezměte to zkuchyně. Budete sice muset mýt talíře, ale to za pomoc planetě stojí. Pokud vyrážíte na piknik, není lepší chvíle na pořízení si pořádného piknikového koše. Bude to stylový kousek!
Alternativy plastu 3 Zdroj: istock.com
Plastové kelímky
Často jsou na nich krásné obrázky, mají zářivé barvy, děti je milují. Jenže plastové kelímky použijeme jednou, pak většinou prasknou, nedají se znovu použít, skončí na smetišti…a vpřírodě. Řešením je nakoupit plastové nádobí pro opakované použití. Seženete ho ve většině obchodů spotřebami do domácnosti. Často plastové hrníčky vypadají opravdu hezky. Využijete je na zahradních oslavách, při grilování, při piknicích. Děti je nerozbijí, nepořežou se o ně a vy ušetříte přírodu záplavy kelímků. Na festivalech si potom nechte čepovat pivo do zálohovaných kelímků. Většina hudebních a kulturních akcí tuto službu už nabízí.
Plastové přepravky na jídlo
Brzy už jídlo vrestauraci nedostanete do polystyrénové krabičky, kterou pak doma vyhodíte. Zákaz se sice týká jen jednorázových přepravek, ale může nám posloužit i jako inspirace ktomu, abychom se začali zbavovat plastu vkuchyni obecně!
Jídlo nemusíme balit jen do plastu. Existuje mnoho přírodních metod, jak uchovat potraviny. Plastové krabičky můžeme nahradit nerezovými, které i déle vydrží. Polévky nebo saláty se dobře přepravují i uchovávají vobyčejných zavařovačkách. Opravdoví fajnšmekři mohou začít balit potraviny do banánových listů, jako se to dělá vAsii. Článek o alternativním balení jídla najdete ZDE.