návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak nahradit jednorázové plasty, které země EU zakázaly? Zkuste tyto ekologické a levné alternativy

Vydáno: 21.05.2019
Jak nahradit plasty?
Autor: istock.com Jak nahradit plasty?
Do dvou let už si nekoupíme plastové příbory nebo brčka. Je to krok, kterým se EU snaží zabránit znečišťování životního prostředí a zejména oceánů plastovými výrobky, které vlastně nepotřebujeme. Podívejte se s námi, jak zakázané výrobky nahradit.

reklama

Brčka

Poměrně zbytečná vymoženost, bez které se snadno obejdeme. Pokud ale chceme slámky nadále používat, můžeme se inspirovat v Latinské Americe. Oblíbené maté se v Argentině nebo Uruguayi pije pomocí kovových brček. Jsou k sehnání i v Česku, nestojí nijak moc a můžete je používat do nekonečna.

Kovová brčka nejsou žádnou novinkou, my je zatím ale nepoužíváme...
Autor: istock.com Kovová brčka nejsou žádnou novinkou, my je zatím ale nepoužíváme...

Tyčinky do uší

Začněte se šťourat v uších. Čistěte si uši malíčkem s kapesníkem a přidejte do čisticího procesu i pár kapek olivového oleje, který pomůže dostat nečistoty a maz ven. Řešením mohou bít i ušní svíce, které komínovým efektem vytáhnou maz ven.

Podívejte se na další ekologické kosmetické tipy:

Myjte si vlasy ekologicky

Ekologické šamponování: Na krásné vlasy platí šampuky. Anebo také nic

Ekologické deodoranty 7

Rakovina prsu a deodoranty: Nekupujte chemii, vyrobte si přírodní deodorant podle těchto 3 receptů

Plastové nádobí

Používáme ho, když chceme stolovat venku. Ušetří hodně práce. Umažeme ho a pak ho vyhodíme do tříděného odpadu, jenže se ukazuje, že recyklace není tak dokonalá, jak jsme si mysleli. Čína už o naše plasty zájem nemá a do vody se dostávají mikroplasty, které pak pijeme. Řešením tak je omezit spotřebu plastu na maximum. Namísto plastového nádobí si ke grilování vezměte to z kuchyně. Budete sice muset mýt talíře, ale to za pomoc planetě stojí. Pokud vyrážíte na piknik, není lepší chvíle na pořízení si pořádného piknikového koše. Bude to stylový kousek!

Piknikový set nahradí plastové nádobí
Autor: istock.com Piknikový set nahradí plastové nádobí

Plastové kelímky

Často jsou na nich krásné obrázky, mají zářivé barvy, děti je milují. Jenže plastové kelímky použijeme jednou, pak většinou prasknou, nedají se znovu použít, skončí na smetišti…a v přírodě. Řešením je nakoupit plastové nádobí pro opakované použití. Seženete ho ve většině obchodů s potřebami do domácnosti. Často plastové hrníčky vypadají opravdu hezky. Využijete je na zahradních oslavách, při grilování, při piknicích. Děti je nerozbijí, nepořežou se o ně a vy ušetříte přírodu záplavy kelímků. Na festivalech si potom nechte čepovat pivo do zálohovaných kelímků. Většina hudebních a kulturních akcí tuto službu už nabízí.

Plastové přepravky na jídlo

Brzy už jídlo v restauraci nedostanete do polystyrénové krabičky, kterou pak doma vyhodíte. Zákaz se sice týká jen jednorázových přepravek, ale může nám posloužit i jako inspirace k tomu, abychom se začali zbavovat plastu v kuchyni obecně!

Jídlo nemusíme balit jen do plastu. Existuje mnoho přírodních metod, jak uchovat potraviny. Plastové krabičky můžeme nahradit nerezovými, které i déle vydrží. Polévky nebo saláty se dobře přepravují i uchovávají v obyčejných zavařovačkách. Opravdoví fajnšmekři mohou začít balit potraviny do banánových listů, jako se to dělá v Asii. Článek o alternativním balení jídla najdete ZDE.

reklama

Článek je zařazen v: zwero waste , bez plastu , ekologické bydlení , EU , brčka

reklama

Přečtěte si také