Zahrada

30. září 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Říjen na zahradě: Vysaďte poslední cibuloviny, ukliďte jiřiny a zakryjte trvalky

V říjnu už přicházejí první podzimní mrazíky, ale i tak se najde dost květin, které si s nimi umí poradit a statečně kvetou dál. Na druhou stranu teď už opravdu nastal čas, kdy se musí veškerá úroda sklidit a uložit do sklepa nebo zpracovat, a zahrada potřebuje uklidit. To však neznamená, že byste se neměli občas zastavit a potěšit se pohledem na barevnou podzimní krásu.

Ukliďte zahradní odpad

Přišel čas na velký podzimní úklid zahrady. Posbírejte veškerý zahradní odpad, vyhrabte listí z trávníků, ve kterém by se dařilo slimákům a hlemýžďům a trávník asi vpolovině měsíce naposled posečte. Listí, spadané pod keři však ponechte na místě. Vytvoří ochranný kryt kořenů rostlin před mrazy.

Vkoutě zahrady ponechte hromadu větví a listí pro ježky. Přežijí zde vúkrytu zimu a na jaře vám pomohou vboji proti slimákům.

Říjen je vhodný pro výsadbu i dělení

Pokud ještě neudeřily první mrazíky, můžete říjen využít na výsadbu nových keřů, stromů i trvalek. Zároveň je ještě stále vhodný čas na přesazování a dělení velkých trvalkových trsů. Trvalkám se bude lépe dařit, lépe porostou. Střední části hodně velkých trsů můžete úplně zlikvidovat, většinou už bývají nevzhledné.

Zakryjte choulostivé trvalky a keře

Rostliny, které to vyžadují a nejsou dostatečně mrazuvzdorné, zakryjte chvojím nebo kjejich kořenům přihrňte mulč, rašelinu nebo kůru. Využít můžete i seno nebo slámu. Všechny tyto materiály by měly zabránit vymrznutí choulostivých rostlin.

Dokončete výsadbu na jaře kvetoucích cibulovin

Řebčíky, sněženky, bledule, narcisy, ladoňky, okrasné česneky, ladoníky i ladoničky, všechny druhy lilií modřence a tulipány už by měly být vzemi minulý měsíc, nyní je čas na hyacinty.

Postarejte se o růže

Proveďte poslední řez růží, podle druhu a odrůdy. Pokud byste ostříhali růže dříve, mohly by ještě začít znovu rašit a mladé výhony by mráz rychle spálil. Krůžím nahrňte dostatek hlíny, vytvořte malé kopečky jako ochranu před mrazem.

Ukliďte jiřinky

Jiřinky vyzvedněte ze země ve chvíli, kdy jim první mrazíky spálí listy. Hlízy nechte oschnout, zeminu oklepte, odstřihněte kořínky a pahýly po lodyhách. Jiřinky nechte přezimovat vbedničkách srašelinou na mrazuprostém místě.

Zazimujte poslední pelargonie a fuchsie

Pokud jste to už dávno neudělali a počasí vám dosud přálo, ukliďte pod střechu poslední pelargonie a fuchsie. Na druhou stranu, pokud se vám nechce pečovat o ně po celou zimu nebo pokud ktomu nemáte vhodné podmínky, klidně odkvetlé rostliny vyhoďte. Jen málokdo se o ně umí tak dobře postarat, aby příštím rokem pěkně vykvetly.

Skliďte poslední úrodu

Do konce měsíce skliďte všechno pozdní ovoce ze stromů, vykopejte a uskladněte poslední pozdní brambory a kořenovou zeleninu. Na záhonech ponechte pouze zeleninu, která je ktomu přímo určená, jako je růžičková kapusta nebo pórek.

Skliďte všechny dýně. Zralost poznáte podle zasychající stopky. Plody očistěte a nechte oschnout na slunci. Pak je uskladněte do místnosti steplotou do 15 °C. Dýně se nesmí jedna druhé dotýkat.

Pomalu začněte rýt záhony

Pokud není půda příliš mokrá, můžete začít se zimním rytím zahrady. Na záhony přidejte i chlévský hnůj nebo zahradní kompost, případně můžete zarýt zelené hnojení, které jste na konci léta vyseli.

Postarejte se o vodu

Na konci října ukliďte ruční pumpu na vodu, odpojte hydrant, vyprázdněte hadice na zalévání a ukliďte je.


Přečtěte si také