Kuchyně

5. března 2019 15:00

redakce Prima Zoom

Žížaly jsou nejlepší domácí zvířata. Jak si je správně nasadit do bytu?

Pokud přemýšlíte o pořízení domácího zvířete, sáhněte po žížalách. Poslouží vám, nezapáchají a rozhodně nebudou štěkat. Nepotřebujete pro ně ani speciální výběh nebo akvárium, stačí větší plastový kbelík a později dva.

Žížaly jsou totiž neodmyslitelnou součástí vermikompostérů. Ten si můžete pořídit (a bude to designová ozdoba bytu) nebo si ho snadno vyrobíte zkbelíků svíkem. Hnojivo zvermikompostéru je výživnější až o třetinu a rostliny po něm krásně porostou. Za vším stojí enzymy vylučované žížalami.

Ty si pochutnají na většině kuchyňských zbytků. Do vermikompostéru můžete dávat pytlíky od čaje, pokrájené slupky ze zeleniny a ovoce, dokonce i nadrcené skořápky od vajec. Do kompostu ale nepatří živočišné zbytky, třeba maso nebo mléčné výrobky. Také si dávejte pozor na vařené pokrmy, ty by ve vermikompostéru končit neměly.

Žížaly časem vytvoří kompost, který skvěle využijete pro svoje pěstování pokojových květin, ale poslouží vám i na zahrádce. Základní výhodou vermikompostéru je fakt, že nezapáchá, a můžete ho tak mít přímo vbytě. Ostatně o tom, jak si vermikompostér vyrobit skoro zadarmo, jsme publikovali velký článek.

Jen do žížal je potřeba investovat. Nestačí se vydat na záhon a vytahat zněj ty české. Ve vermikompostéru by se měly zabydlet americké příbuzné našich žížal. VČesku jsou známé jako kalifornské žížaly (eisenia andrei) a hodí se do bytu také ztoho důvodu, že potřebují vyšší teplotu než české žížaly. Kalifornské žížaly můžete pořídit na specializovaných e-shopech. Prodávají se většinou vbalíčcích po 150 až 200 kusech a stojí od dvou stovek výše. Společnosti, které je nabízejí, je mohou dodávat i poštou, žížaly to přežijí.


Přečtěte si také