návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Žížaly jsou nejlepší domácí zvířata. Jak si je správně nasadit do bytu?

Vydáno: 05.03.2019
Žížaly se mohou zabydlet i u vás doma
Autor: istock.com Žížaly se mohou zabydlet i u vás doma
Pokud přemýšlíte o pořízení domácího zvířete, sáhněte po žížalách. Poslouží vám, nezapáchají a rozhodně nebudou štěkat. Nepotřebujete pro ně ani speciální výběh nebo akvárium, stačí větší plastový kbelík a později dva.

reklama

Žížaly jsou totiž neodmyslitelnou součástí vermikompostérů. Ten si můžete pořídit (a bude to designová ozdoba bytu) nebo si ho snadno vyrobíte z kbelíků s víkem. Hnojivo z vermikompostéru je výživnější až o třetinu a rostliny po něm krásně porostou. Za vším stojí enzymy vylučované žížalami.

Hnojivo z vermikompostéru využijete i pro pokojové rostliny
Autor: istock.com Hnojivo z vermikompostéru využijete i pro pokojové rostliny

Ty si pochutnají na většině kuchyňských zbytků. Do vermikompostéru můžete dávat pytlíky od čaje, pokrájené slupky ze zeleniny a ovoce, dokonce i nadrcené skořápky od vajec. Do kompostu ale nepatří živočišné zbytky, třeba maso nebo mléčné výrobky. Také si dávejte pozor na vařené pokrmy, ty by ve vermikompostéru končit neměly.

Žížalám nejvíce chutnají zbytky zeleniny a ovoce
Autor: istock.com Žížalám nejvíce chutnají zbytky zeleniny a ovoce

Žížaly časem vytvoří kompost, který skvěle využijete pro svoje pěstování pokojových květin, ale poslouží vám i na zahrádce. Základní výhodou vermikompostéru je fakt, že nezapáchá, a můžete ho tak mít přímo v bytě. Ostatně o tom, jak si vermikompostér vyrobit skoro zadarmo, jsme publikovali velký článek.

vyrobte si vlastní vermikompostér

Kompostujte doma: Takhle se vyrábí vermikompostér, který schováte pod dřez

Jak vypěstovat lichořeřišnici?

Lichořeřišnice: Jak si vypěstovat doma v květináči přírodní antibiotikum

Jen do žížal je potřeba investovat. Nestačí se vydat na záhon a vytahat z něj ty české. Ve vermikompostéru by se měly zabydlet americké příbuzné našich žížal. V Česku jsou známé jako kalifornské žížaly (eisenia andrei) a hodí se do bytu také z toho důvodu, že potřebují vyšší teplotu než české žížaly. Kalifornské žížaly můžete pořídit na specializovaných e-shopech. Prodávají se většinou v balíčcích po 150 až 200 kusech a stojí od dvou stovek výše. Společnosti, které je nabízejí, je mohou dodávat i poštou, žížaly to přežijí.

reklama

Článek je zařazen v: vermikompostér , žížala , žížaly

reklama

Přečtěte si také